Fala podwyżek cen za śmieci przetacza się przez Polskę. 300, 169, 147 proc. "Nie mam wątpliwości, że będą kolejne"

Samorządy w całej Polsce podniosły opłaty za śmieci. W skrajnych przypadkach sięgają one kilkuset procent. Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, goszcząc w programie "Studio Biznes" wyjaśnił, że władze lokalne są zmuszone do podwyżek przez PiS, który wprowadza unijne przepisy zbyt gorliwie. Ta gorliwość może sprawić, że ceny w przyszłym roku znów trzeba będzie podnieść. Przez zagmatwanie przepisów przyszłoroczne stawki za wywóz śmieci wciąż są tak naprawdę wielką niewiadomą.

Po tym jak Warszawa wprowadziła podwyżki cen za wywóz śmieci pojawiły się pytania dlaczego podrożały one aż o 300 proc. Władze stolicy od początku odpowiedzialnością obarczają PiS. "Alarmowaliśmy, jakie będą skutki nowych przepisów, ale dla rządu samorząd to wróg. Nie ważne, że na tej ich wojnie cierpią przede wszystkim mieszkańcy." - tłumaczył prezydent Rafał Trzaskowski. W programie "Studio Biznes" Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy, który sprawuje nadzór nad Biurem Gospodarki Odpadami, wyjaśniał, dlaczego fala podwyżek, która dotknęła wszystkie samorządy, wcale nie musi być ostatnią. Okazuje się bowiem, że kluczowe dla utrzymania cen instalacje przetwarzające odpady w przyszłym roku mogą zmienić swoje cenniki.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (29)
Fala podwyżek cen za śmieci przetacza się przez Polskę. 300, 169, 147 proc. "Nie mam wątpliwości, że będą kolejne"
Zaloguj się
 • 1852m

  Oceniono 9 razy 7

  Prawidłowo posortowane śmieci to surowiec dla przemysłu. Nabywca powinien nam dopłacać za posortowane śmieci lub chociaż odbierać je na własny koszt. Wie o tym każdy złomiarz...

 • 2.big

  Oceniono 7 razy 7

  Brawo mafia śmieciowa !!!
  Brawo polscy politycy !!!
  Wreszcie się udało ograbić obysateli.

 • swru

  Oceniono 5 razy 3

  Co mnie to obchodzi. Jako bezrobotnemu wyborcy PiSu Gmina mi i tak wszystko zapłaci. Jak nie to poskarżę się w partii

 • marco7

  Oceniono 3 razy 3

  Faktycznie rządzi mafia śmieciowa. Ludzie sortują odpady, a te hu..... ciągle podwyższają opłaty!!

 • miszasty

  Oceniono 2 razy 2

  Miasto Bielsko-Biała zakupiło kilka lat temu bardzo drogą, dobrą, nowoczesną sortownię śmieci. Umie automatycznie posegregować wszystkie śmieci, można więc wszystko "do jednego wora" i z tego "wora" - na taśmę. W momencie jak zakupiło śmieci były tańsze o jakieś 80%.
  Teraz śmieci są o kilkaset procent droższe niż pierwotnie i dalej drożeją - bo RZĄD tak wymyślił i bierze za to opłaty. A na sortownię to były pieniądze wyrzucone... do śmieci!
  Tak się nas, obywateli, traktuje: ...GORZEJ niż ŚMIECI! :( Ale naród ciemny to kupi... :(

 • bialarawska

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście najłatwiej zgonić na zły samorząd, zły rząd, złą Unię, mafię śmieciową itp. W praktyce problemem jest brak spójnej polityki śmieciowej. Do tego dochodzi załamanie rynku odbiorców surowców wtórnych (Chiny - wina trochę Trumpa, trochę rozwoju). A są przynajmniej dwa proste mechanizmy, których wprowadzenie rozwiazałoby problem:
  1. Każdy dostawca potencjalnych odpadów, zwłaszcza opakowań płaci do budżetu państwa opłatę, która musi pokryć WSZELKIE koszty odbioru i zagospodarowania odpadów. Oczywiście ten koszt wrzuca w cenę produktu, ale w ten sposób płacą ci, którzy rzeczywiście wytwarzają śmieci i jest to motywacja do używania ekologicznych opakowań i ich ograniczania.
  2. Wprowadzenie kaucji na wszystko, od butelki szklanej, po puszkę po konserwie, karton po mlegu, PET aż po przysłowiowy papierek po maśle - i ta kaucja zwracana byłaby przy oddaniu posortowanego odpadu. Na wszystkim jest kod kreskowy, który automatycznie odczytany kierowałby odpad na dpowiednią frakcję. Potrzeba do tego automatów, które pewnie byłyby kosztowne, ale wystarczyłby taki pod kazda biedronką czy lidlem, ludzie po pieniądze przyjdą wszędzie

 • spiwor

  Oceniono 1 raz 1

  Pracuję w jednej z większych firm śmieciowych- wszystko idzie w kierunku by znów ludzie wyrzucili śmieci do lasu. Chcesz zrobić remont, będziesz potrzebować dwa kontenery na różne odpady, tylko kogo na to stać. W pszokach już awantury bo pszoki nie przyjmują już wszystkich odpadów.
  Nie ma gdzie wywozić. Produkuje my zbyt dużo śmieci.

 • year68

  Oceniono 3 razy 1

  Morawiecki się cieszy, każda podwyżka, to dodatkowe wpływy do budżetu. Jeszcze trochę, a się obsramy z rządów PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX