Wyższe limity poziomów fal elektromagnetycznych od 2021 roku. Wkrótce szybszy internet mobilny

Ministerstwo Zdrowia oraz resort cyfryzacji podpisały rozporządzenie, w ramach którego w życie wejdą wyższe limity poziomów fal elektromagnetycznych. Dzięki temu, operatorzy będą mogli wprowadzić szybszy internet mobilny.

Wyższe limity dotyczące poziomów fal elektromagnetycznych pozwalają na wprowadzenie szybszego internetu. Przeciwnicy zwracają jednak uwagę, że promieniowanie z nadajników będzie 100-krotnie wyższe. W tle pojawia się również temat sieci 5G. 

Zobacz wideo

Wyższe normy PEM pozwolą na szybszy internet mobilny

Rozporządzenie zostało wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu w porozumieniu z Ministerstwem Cyfryzacji na podstawie zalecenia 1999/519/WE. Według nowych przepisów limity gęstości mocy (PEM) zwiększyły się z  0,1 W/mkw do 10 W/mkw. 100-krotne zwiększenie norm brzmi groźnie, natomiast podobne limity funkcjonują w innych krajach Unii Europejskiej. Dzięki nim już wkrótce operatorzy będą mogli wprowadzić 5G oraz nowe pasma LTE bez zmniejszania mocy funkcjonujących sieci 4G. W praktyce oznaczać to może, że wkrótce w Polsce pojawi się szybszy internet mobilny

>>> Dowiedz się więcej: Miliardy z 5G pomogą ratować budżet? Niebotyczne ceny wywoławcze. Operatorzy zawalczą o zgodę rządu

Ministerstwo Klimatu planuje również wprowadzić niekorzystne dla operatorów telekomunikacyjnych rozwiązanie. Resort chce, żeby poziomy PEM były mierzone również przy mocach ustawionych na możliwie maksymalnym poziomie. Obecnie sprawdza się to tylko przy maksymalnym obciążeniu stacji bazowych. Jak podaje serwis speedtest.pl, Ministerstwo Cyfryzacji nie jest zadowolone z tego rozporządzenia. 

Kontrowersje wokół 5G, ministerstwo wyjaśnia

Wprowadzenie sieci 5G w Polsce spotyka się z negatywnym odbiorem, gdyż w sieci rozpowszechniane są opinie, iż związane z tym promieniowanie może zagrażać naszemu zdrowiu. Te pogłoski były już dementowane przez niezależnych badaczy. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało nawet specjalną białą księgę, która tłumaczy mity na temat funkcjonowania 5G.

Więcej o:
Komentarze (34)
Wyższe limity poziomów fal elektromagnetycznych od 2021 roku. Wkrótce szybszy internet mobilny
Zaloguj się
 • alien_disclosure

  Oceniono 8 razy 8

  Obiektywnie rzecz biorąc najbardziej promieniuje nasz własny telefon.

 • nr_5

  Oceniono 5 razy 5

  Stacje bazowe nadajace wg nowych norm przy odlegloscach 30-50m od masztu nie przekraczaja starych, sowieckich, przesadnie zanizonych norm na gestosc mocy 0,1W/m².
  Tutaj jest mapka z wynikami pomiarow niemieckich stacji bazowych. Zmierzone wartosci nie przekraczaja 1% nowej normy, czyli gestosci mocy 0,1W/m².
  Https://emf3.bundesnetzagentur.de/karte/Default.aspx

  Zagrozeniem jest sam smartfon. Moc podawana na jego antene jest zmienna (1mW-2W) i zalezy od tlumienia i odleglosci od stacji bazowej. W skrajnych przypadkach (granice zasiegu, pomieszczenia zamkniete) gestosc strumienia mocy emitowanej przez smartfon moze osiagnac maks. nowej normy 10W/m² !
  Paradoksalnie, metoda na zmniejszenie oddzialywania pola na ludzi jest zwiekszenie gestosci zabudowy stacji bazowych. Wytwarzana przez nich laczna gestosc mocy wzrosnie o kilkadziesiat mW/m², ale moc pochodzaca od smartfona spadnie o kilka W/m².

 • brusiek11

  Oceniono 7 razy 3

  Jestem zadziwiony że na to "promieniowanie' i jego "znaczne podniesienie" nie rzucili się jeszcze super znawcy wszelkich spraw - tzn płaskoziemcy, fraktalowcy, antykomórkowcy i antyszczepionkowcy.
  Wszystko co człowiek wymyślił i używa, od czasów kamienia łupanego... jest w jakim s stopniu szkodliwe... ale jakże ułatwiło nam życie, postęp jest nieunikniony i tyle.
  A propos "promieniowania" i wyniszczania promieniowaniem PEM ludzkości - mam jedno proste pytanie:
  Od dziesięcioleci - na terenie dużych aglomeracji miejskich np Berlina, Paryża, Londynu - jest uruchomione i działa przez cała dobę - setki, tysiące nadajników...radiowych, telewizyjnych, nadajników telefonii komórkowych, telemetrycznych, przesyłu danych, routerów wifi... zatem JAK TO SIĘ DZIEJE ŻE TAM LUDZIE NIE PADAJĄ JAK MUCHY a jeśli odchodzą z tego świata to raczej przez smog, papierosy, śmieciowe jedzenie i wypadki komunikacyjne???

 • rayaaa

  Oceniono 2 razy 2

  Normy takie same jak w większości krajów Europejski obowiązują od lat, więc nie ma się czego obawiać. Raz, że nikt ich z kapelusza nie wziął tylko wynikają ze stosownych badań. Dwa, że jakby ktoś mimo wszystko miał co do nich obawy to miliony Europejczyków przetestowali je latami u siebie.

 • switmozenadejdzie

  Oceniono 2 razy 2

  Te normy nie znaczą dla nas nic złego, w całej unii Europejskiej takie obowiązują.

 • ku52nier

  Oceniono 1 raz 1

  Te normy już dawno powinny zostać zmienione i 5G nie ma nic do tego. To relikt PRLu, od tego czasu stan wiedzy na ten temat się zmienił, trzeba je w końcu zaktualizować.

 • mariuszdd

  Oceniono 3 razy 1

  Według założeń ma byc więcej stacji nadawczych o mniejszej emisji
  Obecnie jest mniej stacji,ale mają większą moc

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 0

  Masz gorączkę, stłucz termometr.

 • omniscio

  0

  Ministerstwo Klimatu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX