Rosyjski Gazprom zapłaci Ukrainie prawie 3 miliardy dolarów

Ukraina podpisze pięcioletni kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu. Taki jest wynik trójstronnych rozmów między Ukrainą, Rosją i Unią Europejską.

Ponadto Rosja zobowiązała się do wypłaty Ukrainie niemal 3 miliardów dolarów na poczet kary zasądzonej przez międzynarodowy arbitraż. Umowa na tranzyt gazu ma być podpisana do końca roku.

O szczegółach poinformowali szef ukraińskiego ministerstwa energetyki Ołeksij Orżel i szef Naftohazu Jurij Witrenko. W ramach kontraktu Rosjanie (a konkretnie państwowy Gazprom) zobowiązali się do 2021 roku przesłać przez terytorium Ukrainy co najmniej 65 miliardów metrów sześciennych gazu, a w kolejnych czterech latach - minimum po 40 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Nie poinformowano dokładnie, ile Rosja zapłaci za tranzyt, ale jak podkreślał ukraiński minister energetyki - taryfa ma wzrosnąć. Obecnie Rosja płaci 2,6 dolara za 1000 metrów sześciennych na sto kilometrów tranzytu.

Szef ukraińskiego ministerstwa energetyki Ołeksij Orżel (po lewej) i szef Naftohazu Jurij WitrenkoSzef ukraińskiego ministerstwa energetyki Ołeksij Orżel (po lewej) i szef Naftohazu Jurij Witrenko Szef ukraińskiego ministerstwa energetyki Ołeksij Orżel (po lewej) i szef Naftohazu Jurij Witrenko/Fot. Efrem Lukatsky / AP Photo

Rosja ma też zapłacić Ukrainie 2 miliardy 900 milionów dolarów długu, zgodnie z decyzją międzynarodowego sądu arbitrażowego. 

Jakie będą konsekwencje ręcznego sterowania dla energetyki? Obejrzyj nasz materiał wideo

Nie będzie kolejnych roszczeń Ukrainy

W przyszłej umowie ma się znaleźć jednak zapis, że strony odstępują od kolejnych roszczeń. Chodzi między innymi o kolejne odszkodowania, o które Ukraina chciała walczyć przed międzynarodowymi sądami.

Ukraina nie zrzekła się jednak dochodzenia odszkodowania za zajęte aktywa Naftohazu na okupowanym przez Rosję Krymie.

Czytaj więcej: Die Welt: Nord Stream 2 jest projektem antyeuropejskim. Donald Trump ma rację.

Więcej o:
Komentarze (48)
Rosyjski Gazprom zapłaci Ukrainie prawie 3 miliardy dolarów
Zaloguj się
 • rattus-rattus

  Oceniono 19 razy 5

  My się podniecamy wojną ukraińsko- rosyjską, a oni spokojnie robią sobie biznes.
  Na tym właśnie polega mądrość polityków.

 • edi54

  Oceniono 6 razy 4

  czy ktos w tej gazecie sledzi bieżące wydarzenia na świecie ? Wczoraj w MInsku Gazprom podpisal kontrakt z Naftohazem ukrainskim !!!!! Nazociągi ajgorsze w tym wszystkim jest,ze rosyjskie gazociągi omijaja Polske !!!! Tak to wynika zmapy Gazpromu ...i czym tu sie cieszyć ? Wrogość wobec Rosji i pisuarowska ideologia wzięła gorę nad rachunkiem ekonomicznym i zdrowym rozsądkiem !!!! Juz placimy na stacjach benzynowych gaz skroplony po 2.60 zl za 1 litr [ jeszcze niedawno byl poniżej 2 zl].Tylko kretyn moze powiedziec ,ze gaz amerykanski bedzie tanszy [ do ceny zakupu dochodzi wysoki koszt transportu , przepompowania, skladowania ]. Sabotażisci i szkodnicy rządza Polska , pisuarowscy ....

 • dzakarta

  Oceniono 26 razy 4

  Dlaczego Ukraina nie chce amerykańskiego gazu tak jak Polska ? Oto jest pytanie . Przecież amerykański gaz tak nie śmierdzi jak ruski i jest dziesięć razy tańszy, nieprawdaż ?

 • ja_prostak

  Oceniono 4 razy 2

  Ciekawe kto przytuli na Ukrainie tą całą kasę

 • myciel66

  Oceniono 20 razy 2

  Brawo! Jednak sprawiedliwość istnieje. Pozdrowienie dla Ukraińców.

 • naiwny_debilek

  Oceniono 8 razy 0

  Putin daje d. na kolejnych polach. Tak trzymać.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 0

  Mimo wszytko są konsekwentni. Mówią że są niezależni i nie kupują węgla w Rosji.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 2 razy 0

  3 miliardy tylko za to że w rurociągach płynie gaz do innych państw. Dlatego u innych gaz jest droższy. Mimo że rozumiem to młode państwo, które potrzebuje pieniędzy, bezpieczeństwo ciepłych mieszkań na trzy lata nie jest żadnym bezpieczeństwem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX