Minister Szumowski złapany na kłamstwie? Twierdzi, że mamy dość lekarzy. Media: "Najgorszy wynik w UE"

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, twierdzi, że w Polsce nie brakuje lekarzy. Zdaniem szefa resortu mamy ich w naszym kraju aż 140 tys., co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców daje wynik na poziomie średniej unijnej. A jak jest naprawdę?

Łukasz Szumowski goszcząc w niedzielę w "Radiu Zet" zapewnił, że w Polsce nie brakuje lekarzy. Stwierdził, że w naszym kraju jest ich aż 140 tys., co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje wynik 3,6. Zdaniem ministra Polska pod tym względem jest europejskim średniakiem. A wrażenie niedostępności medyków jest wywołane, zdaniem ministerstwa, rozproszeniem służby zdrowia.

"Dziennik Gazeta Prawna" skonfrontował twierdzenia ministra Szumowskiego z dwoma źródłami. Pierwszym jest raport "Health at Glance 2019", stworzony dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) drugim dokument Eurostatu. Z obu tych opracowań wynika, że dostępność lekarzy w Polsce jest dramatycznie niska. Wynosi zaledwie 2,4 na jednego mieszkańca.

Jest to wynik najgorszy spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

- wyjaśnia "DGP.

Gdzie jest gorzej? W Kolumbii, Chinach, Turcji, Indiach czy Indonezji. A lepiej? Słowenia, Litwa, Węgry, Słowacja, Czechy mogą pochwalić się współczynnikiem dostępności lekarzy na znacznie wyższym poziomie.

Inna metodologia pozwala żonglować danymi

Skąd rozbieżność pomiędzy wynikającym z badań wynikiem 2,4 a 3,6, o którym mówił minister? Okazuje się, że Naczelna Izba Lekarska, która publikuje dane o liczbie lekarzy w Polsce, stosuje inną metodologię, niż Eurostat i OECD. W Polsce do statystyk zalicza się np. część pracowników przychodni, którzy lekarzami nie są, albo osoby z odpowiednim wykształceniem, które nie pracują z pacjentami.

Liczba lekarzy na 1000 mieszkańcówLiczba lekarzy na 1000 mieszkańców Źródło: Health at a Glance 2018

Polska na szarym końcu

Z raportu OECD wynika też, że polscy lekarze mają jedną z najwyższych w Europie liczbę wizyt pacjentów. Jest ich średnio 3104, gdy wynik dla UE to 2147. 60 proc. pacjentów w Polsce twierdzi, że lekarz podczas wizyty nie poświęca im odpowiedniej uwagi. To najgorszy wynik od sześciu lat. I najwyższy odsetek niezadowolonych w Unii.

Czytaj też: Łotwa. Wynagrodzenia lekarzy kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Rekordzista zarabia miesięcznie 166 tys. zł

Autorzy raportu wskazują na przykład na brak lekarzy rodzinnych. To zaledwie 9 proc. wszystkich specjalistów. Gorszy, wynoszący 5 proc. wynik, ma w UE tylko Grecja.

Więcej o: