Akcje CD Projekt dały zarobić w dziesięć lat 22 553 proc.! Nawet Netflix i Tesla nie mają takiej stopy zwrotu

Śmiało można powiedzieć, że mijająca dekada na polskim rynku akcji należała do CD Projektu. Akcje spółki, która stworzyła i wyprodukowała m.in. gry "Wiedźmin" i "Cyberpunk", dały zarobić w 10 lat aż 22 553 proc.! Podobnych spektakularnych wzrostów na polskim rynku akcji próżno szukać.

Ostatnie dni grudnia to tradycyjnie czas podsumowań na rynku akcji. W tym roku inwestorzy podsumowują także mijającą dekadę. Ta należała zdecydowanie do CD Projektu. To zdecydowanie jedna z najjaśniejszych gwiazd polskiego parkietu akcji w ostatnich latach. Inwestorzy, który w grudniu 2009 roku kupili akcje spółki (wówczas Optimusa) i trzymali je do dziś, mogą liczyć na stopę zwrotu na poziomie 22 553 procent. 

Wystarczy przypomnieć, że 2009 i 2010 były w pewnym sensie przełomowe dla CD Projektu i Optimusa. W październiku 2009 roku została podpisana umowa inwestycyjna pomiędzy Optimusem i CDP Investment, dopiero kilka miesięcy później, w maju 2010 roku, Optimus nabył 100 proc. udziałów w spółce CDP Investment. Nowy etap w giełdowej historii firmy zaczął się, gdy 25 lipca 2011 roku, notowany na GPW Optimus został przemianowany właśnie na CD Projekt RED

Notowania CD Projekt od 2009 rokuNotowania CD Projekt od 2009 roku stooq.pl

W praktyce ta inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo CD Projekt w ostatnich 10 latach był jedną z niewielu tak dynamicznie rosnących spółek na GPW. Tylko w 2019 roku akcje firmy zyskały ponad 93 procent. Kapitalizacja firmy wynosi prawie 27 mld zł, co daje jej piąte miejsce pod względem wielkości na warszawskiej giełdzie. Do PKO BP brakuje 16 mld zł, do PKN Orlen 9 mld zł, do PZU 7 mld zł, a do Santandera 3 mld zł. Wystarczy dodać, że w grudniu giełdowa wartość CD Projektu przeskoczyła jeden z największych polskich banków, czyli Pekao SA. 

<<<Zobacz wideo: "Wiedźmin" to nie jest produkcja na polski rynek. Możemy się rozczarować?

Zobacz wideo

LPP wśród najmocniejszych spółek na GPW w ciągu ostatniej dekady

Wśród akcji na polskim rynku próżno szukać równie spektakularnych wzrostów. W minionej dekadzie główne indeksy na GPW nie dawały tak dobrych stóp zwrotu jak rynki zagraniczne. Indeks S&P 500, grupujący największe firmy z amerykańskiej giełdy, urósł o blisko 190 procent w skali 10 lat, podczas gdy polski indeks szerokiego rynku WIG urósł o zaledwie 45 proc. w tym samym czasie.

Notowania WIG i S&P500Notowania WIG i S&P500 Stooq.pl

Poza CD Projektem jedną z polskich dużych spółek, która wyróżniała się na tle konkurencji, była na przykład odzieżowa LPP. Firma, która ma w swoim portfolio takie marki jak Reserved, Cropp i House, od lat utrzymuje solidny poziom wzrostów. Dziś jedna akcja firmy warta jest 8750 złotych, a w dniu debiutu giełdowego w 2001 roku było to 48,40 zł. W ciągu ostatnich 10 lat akcje LPP dały inwestorom zarobić 536 proc.

Notowania LPPNotowania LPP Stooq.pl

Kursy akcji. Jakie spółki zagraniczne zyskały najwięcej w ciągu dekady

"Wiedźmin" daje zarobić nie tylko CD Projektowi. Geralt z Rivii rozpala także emocje wśród użytkowników Netflixa. To właśnie ta spółka jest jednym z największych hitów mijającej dekady. Jak wyliczyli dziennikarze CNBC, kapitalizacja giełdowa Netflixa wynosi prawie 148 miliardów dolarów, co czyni go jedną z 40 najcenniejszych amerykańskich firm. W ciągu dekady akcje spółki dały zarobić inwestorom 4181 proc.

A jak na tym tle wypada na przykład Tesla? Spółka zbudowana przez Elona Muska była jedną z najlepszych inwestycji wśród akcji spółek motoryzacyjnych i technologicznych. Stopa zwrotu z ostatnich dziesięciu lat wyniosła ponad 2400 proc., choć nie można nie zauważyć, że największe wzrosty miały miejsce w 2013 roku, a od tamtej pory kurs Tesli już tak dynamicznie nie rośnie.

Notowania akcji TesliNotowania akcji Tesli stooq.pl

Więcej o: