Wiceminister cyfryzacji o terminach wprowadzania 5G. "Obsłuży milion urządzeń na kilometr kwadratowy"

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową do końca 2020 roku przynajmniej jedno duże miasto w każdym kraju Unii Europejskiej ma być pokryte siecią 5G. O harmonogramie dla sieci 5G i korzyściach z jej wprowadzenia mówiła w radiowej Jedynce wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.

- Dzisiaj korzystamy z 2G, 3G, 4G. Lada chwila wchodzi 5G. Co nam to daje? Ogromna prędkość, duże przepustowości - tłumaczyła w Jedynce wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. Zaznaczyła, że dla zwykłego użytkownika ma znaczenie m.in. pojemność. - To standard, który jest w stanie obsłużyć nawet milion urządzeń na kilometr kwadratowy - podkreśliła Buk. Ułatwi to korzystanie z internetu w dużych skupiskach ludzi, np. na meczach, w czasie dużych uroczystości. 

Technologia 5G zrewolucjonizuje internet, ale czy zagraża zdrowiu? Rozmawiamy z Wandą Buk: 

Zobacz wideo

5G - kiedy w Polsce?

Częstotliwości są dobrem, którym dysponuje państwo, więc w 2020 roku odbędzie się aukcja pasma 5G. Pieniądze z tej transakcji trafią do budżetu państwa. Państwo przekaże operatorowi pasmo w dzierżawę na 15 lat. - Spodziewamy się, że będzie kosztować około 4-5 miliardów złotych - oceniła gość PR1. 

Gdzie sieć 5G zostanie wprowadzona najpierw? Jak podkreśliła Buk, możliwość wyboru miejsca wprowadzenia sieci będzie należała do operatora, który nabędzie pasmo częstotliwości. 

Wiceszefowa resortu cyfryzacji poinformowała, że do 2025 roku siecią 5G mają zostać pokryte wszystkie unijne miasta. 

Więcej o: