Mieszkań budujemy tyle, ile za Gierka. W tym roku rozpoczęto budowę ok. 230 tys. lokali

Od stycznia do listopada tego roku w Polsce rozpoczęto budowę ponad 221 tysięcy mieszkań - tak wynika z danych GUS. Według szacunków HRE Investments, w całym roku ta liczba może wzrosnąć do nawet ponad 230 tysięcy.

Rynek nieruchomości jest rozgrzany - na lokale w naszym kraju mamy duży popyt, który jak na razie nie gaśnie mimo tego, że ceny mieszkań ciągle rosną. Coraz więcej też mieszkań budujemy - najwięcej od lat.

Coraz więcej budowanych i oddawanych mieszkań

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w tym roku do listopada w Polsce rozpoczęto budowę 221,4 tys. mieszkań. Eksperci HRE Investments szacują, że dane za cały rok pokażą liczbę 230-240 tys. "Ostatnim razem z tak dużej liczby budowanych mieszkań mogliśmy się cieszyć, gry u sterów państwa stał Edward Gierek" - czytamy w opracowaniu.

Oczywiście, poza samą liczbą trudno obecną sytuację porównywać do tej z lat 70. XX wieku. Wtedy mieszkania budowały przede wszystkim spółdzielnie, dziś są to głównie deweloperzy. Obecnie takie firmy budują około 60 proc. mieszkań w Polsce, około jedną trzecią osoby fizyczne, na własne potrzeby.

HRE Investments wylicza, że do listopada włącznie w tym roku deweloperzy oddali do użytku 116,3 tys. gotowych już mieszkań, o 17 proc. więcej niż w tym samym okresie 2018 roku. Do tego, w ciągu 11 miesięcy tego roku, firmy deweloperskie rozpoczęły budowę ponad 130 tysięcy mieszkań, co oznacza wzrost o 5,5 proc. rok do roku. Obrazu dopełniają dane dotyczące liczby pozwoleń na budowę - od stycznia do listopada deweloperzy dostali pozwolenia na budowę ponad 154 tys. mieszkań, o 5,1 proc. więcej niż przed rokiem.

Czytaj też: Ceny mieszkań się nie zatrzymają. Prezes Dom Development: w 2020 r. wysoki jednocyfrowy wzrost

Ceny mieszkań rosną

Wygląda na to, że mijający rok będzie dla tego typu firm udany. Nieco mniej pozytywnie mogą to odbierać ich klienci. Mieszkania są bowiem coraz droższe, według niektórych poziom cen zrównał się już z tym sprzed kryzysu finansowego. W wielu z największych polskich miast wzrost cen mieszkań jest dwucyfrowy. Drożeją też kredyty hipoteczne.

Zobacz wideo
Więcej o: