"Lex Uber" obowiązuje od północy. Aplikacje nadal legalne, ale kierowcy mają problem

Od północy obowiązują nowe przepisy o transporcie drogowym. Ustawa zwana potocznie "Lex Uber" wprowadza wiele rewolucyjnych zmian. Dlaczego zatem z sylwestrowej imprezy mogliśmy wrócić na dotychczasowych zasadach? Wszystko przez okres przejściowy. Kierowcy i tak mają jednak problem, wkrótce mogą mieć go pasażerowie.

>>> Zobacz także: Od stycznia 2020 za śmieci zapłacimy więcej. Eksperci nie mają pewności, czy nie będzie kolejnych podwyżek

Zobacz wideo

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje nowe, pod wieloma względami bardziej restrykcyjne, prawo o transporcie drogowym. Celem wprowadzenia ustawy nazywanej potocznie "lex Uber" było usankcjonowanie działalności firm takich jak Uber czy Bolt, które umożliwiają zamówienie usługi przewozu osób z poziomu aplikacji.

Są restrykcyjne przepisy, brak szczegółowej wykładni

Od północy wiadomo, że kierowca samochodu, który taką usługę prowadzi, musi mieć licencję. Do wczoraj  była ona wymagana wyłącznie w przypadku taksówkarzy. Samochód przewożący pasażerów powinien też mieć taksometr oraz oznakowanie.

Dlaczego zatem dla podróżnych nic się nie zmieniło? Ustawa weszła w życie, jednak przepisów wykonawczych do niej nie ustalono. Tymczasem kwestii, które trzeba uregulować jest naprawdę dużo.

Aplikacje nielegalne? To się okaże

Poszczególne ministerstwa muszą ustalić na przykład, czy aplikacje, które służą dziś kierowcom do rozliczania kursu, mogą być podstawą wystawiania rachunku. Przepisy mówią bowiem o konieczności posiadania kasy fiskalnej. Tyle, że każdy, kto dziś korzysta z aplikacji do zamawiania przejazdu otrzymuje odpowiedni dokument w postaci elektronicznej na e-maila.

Wciąż nie wiadomo też jak będzie wyglądać licencja, o którą występować będą musieli wszyscy chcący przewozić pasażerów za pieniądze.

Niejasną kwestią pozostaje też oznakowanie pojazdu. I w tym wypadku resorty infrastruktury i cyfryzacji muszą zatwierdzić odpowiednie wzory.

Ten wymóg może najbardziej zniechęcić kierowców

"Lex Uber" nakłada też na jeżdżących dla Ubera czy Bolta obowiązek umieszczenia w dowodzie rejestracyjnym informacji o przewozie osób.

Część kierowców może to do przewozów zniechęcić, bo "taxi" w dokumentacji może utrudniać późniejszą sprzedaż pojazdu. Nowy nabywca może mieć np. wątpliwości, czy samochód był sporadycznie czy też raczej regularnie wykorzystywany jako taksówka, w związku z czym jest bardziej wyeksploatowany.

Wciąż obowiązuje okres przejściowy

Brak przepisów wykonawczych do ustawy formalnie problemem nie jest. Aplikacje do przewozu osób nie stały się nielegalne o północy, a posiadanie licencji nie jest obligatoryjne. Do końca marca obowiązuje bowiem okres przejściowy.

Czytaj też: Uber traci licencję na przewozy w Londynie. Są zastrzeżenia co do bezpieczeństwa usług

Czasu dla kierowców i ministerialnych urzędników będzie więc coraz mniej. A samo wyprodukowanie licencji dla wszystkich chętnych kierowców w kilka tygodni może wydłużać termin oczekiwania na dokument. Kiedy już odpowiednie wzory i przepisy wykonawcze zostaną ustalone na ich wprowadzenie w życie może być mało czasu. Ostatecznie zarówno pasażerowie jak i kierowcy mogą mieć więc problem.

Więcej o:
Komentarze (227)
"Lex Uber" od północy. Aplikacje nadal legalne, ale kierowcy mają problem
Zaloguj się
 • nikonades

  Oceniono 36 razy 30

  Wolę Bolta bo lubię wiedzieć od razu ile zapłacę bez względu na to która trasą pojadę. Czasem będzie mniej, czasem więcej, ale mogę od razu zdecydować czy skorzystam.

  Taryfiarzom, którzy twierdzą, że kierowcy Ubera nie umieją jeździć radzę by zaczęli od własnego podwórka i pogonili dziadków z orzeczona całkowitą niezdnoscia do pracy jeżdżących "na glonojada" z nosem w szybie. Tak, tak, takich "miszczuf" też macie w swoich szeregach, tak samo jak cwaniaków wożących z Marszalkowskiej na Pulawska przez Łomianki.

 • Krzysztof Kowalski

  Oceniono 40 razy 20

  No to zobaczymy czy uberow będzie mniej czy może jakość lepsza. Prawda jest taka, że nie zauważyłem żeby zwykłych taxi było mniej przez ubera, dalej dziadki siedzą i nic nie robią całymi dniami, bo może frajera z zagranicy od hotelem oszukają, Szwedkę jakaś albo Niemca i zamiast 85 wbija na terminal 850zl... A tamci nawet nie zauważa.

 • krolroger

  Oceniono 19 razy 13

  Ukraińscy w Ubierze to nie problem. Przyjeżdżają samodzielnie i się odnajdują ale obywatele Indii nie znają kompletnie języka, kultury, są sprowadzani przez Uber, mieszkają w wynajmowanych przez Ubiera mieszkaniach. Są izolowani, tak naprawdę nie mieszkają z nami tylko obok nas jako tania siła robocza. To toksyczna forma emigracji, która przynosi później problemy.

 • vontomke

  Oceniono 25 razy 13

  Pisowcy gnębią obywateli żeby dobrze zrobić mafii taksówkarskiej. To będzie taki drobiazg o który potknie się ta mafia.

 • trybowski

  Oceniono 35 razy 11

  To chore, należy zliberalizować przepisy i zezwolić na działalność firmom takim jak Uber. Ten model biznesowy już przyniósł korzystne zmiany na rynku przewozów, nie ma powodu by tego zabraniać.

 • polski_polak_pl

  Oceniono 10 razy 10

  taksiaże w swoich brudnych szrotach krzyczą najgłośniej.

 • tonieemail

  Oceniono 16 razy 10

  tak jest jak pis bierze się za prawo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX