Majątek Tadeusza Kościńskiego. Brytyjska emerytura i miliony złotych w akcjach i obligacjach

Wśród oświadczeń majątkowych opublikowanych przez premiera Morawieckiego i szefów resortów znalazło się także zeznanie Tadeusza Kościńskiego, powołanego po ostatnich zmianach w rządzie na stanowisko ministra finansów. Kościński lubi inwestować i pobiera brytyjską emeryturę.

Oświadczenie majątkowe Tadeusza Kościńskiego, jednego z najbogatszych członków nowego rządu, w pierwszej kolejności wymienia duży dom o powierzchni 356 mkw, położony na działce o powierzchni ponad 1,7 tys. mkw. Minister finansów nie informuje o wartości nieruchomości. Oprócz tego posiada mieszkanie własnościowe o powierzchni 70 mkw i drugie, na zasadach współwłasności, o powierzchni 104 mkw. 

Szef resortu finansów ma też oszczędności - ponad 1 milion 122,5 tys. w złotówkach oraz ponad 255,5 tys. w funtach brytyjskich. Oprócz tego, minister Kościński deklaruje posiadanie obligacji i akcji na blisko 3 mln 565 tys. zł. Mowa o 30 różnych podmiotach – najwięcej w takich spółkach jak PGNiG, Cyfrowy Polsat, Enea, Energa, Getin, Lotos, KGHM, PEKAO, PKN Orlen, czy PZU.

Jeżeli zaistnieje niezależna ode mnie decyzja co do materializacji uprawnień do posiadanych przeze mnie akcji w spółkach, to w czasie pełnienia urzędu ministra finansów oraz w okresie trzech miesięcy od dnia zakończenia pełnienia tego urzędu, powstrzymam się z realizacją tych uprawnień

- podał w załączniku do oświadczenia majątkowego Tadeusz Kościński.

>>> Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Zobacz wideo

Inwestycje i brytyjska emerytura ministra finansów

Obecnie Tadeusz Kościński nie prowadzi działalności gospodarczej, a spółka iLogis, z której tytułu osiągnął w 2018 r. dochód niecałych 32,5 tys. zł została rozwiązana w maju tego samego roku. Co więcej? Minister finansów jeździ Jeepem Grand Cherokee 3.00 CDR Summit z 2014 r., a zobowiązania wobec banku Santander z tytułu kart kredytowych szacuje na sumę nieco ponad 26 601 tys. zł.

To nie wszystko. Tadeusz Kościński deklaruje wynagrodzenie, które jako minister finansów otrzymuje w oparciu o umowę o pracę na kwotę prawie 11 517 tys. zł brutto, a także emeryturę w Wielkiej Brytanii w wysokości nieco ponad 1 726 tys. funtów miesięcznie. Ostatnie z wymienionych przez Tadeusza Kościńskiego w oświadczeniu majątkowym to czynsz za wynajem domu w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie oraz udziały w brytyjskim funduszu inwestycyjnym Lloyds Multi Stategy Fund - stan udziałów w maju 2019 r. minister finansów określił na sumę blisko 93 690 tys. funtów.

Więcej o:
Komentarze (105)
Minister Tadeusz Kościński pokazał oświadczenie majątkowe. Brytyjska emerytura i 3,5 mln zł w akcjach spółek
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 15 razy 15

  Czy wiekssosc artów na gazeta.pI muszą pisać osobnicy nie rozumiejący podstaw matematyki dodatkowo obarczeni brakiem umiejętności przejrzenia własnych tekstów przed publikacją?
  1700 tysięcy funtów? 11 500 tysięcy złotych?

 • andrzej.duxa

  Oceniono 17 razy 15

  "emeryturę w Wielkiej Brytanii w wysokości nieco ponad 1 726 tys. funtów miesięcznie"

  niezwykle wysoka emerytura, chyba najwyzsza w UK

 • lesnojeziorska

  Oceniono 17 razy 15

  A ile ma kamienic po akowcach? Mnie już trzeci akowiec w tym tygodniu chciał wcisnąć, ale mam już 7 i na razie starczy.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 11 razy 9

  Zegarek Nowaka vs. PIS

 • tomasz20

  Oceniono 9 razy 9

  Pamiętam ostatni zjazd PZPR na filmie jak pod pałacem kultury ludzie krzyczeli złodzieje. Teraz większość robi za parobków za najniższą krajową bez szans na własne mieszkanie i wszyscy jakoś trzymają mordy w kubeł. Większośc osób zadłużona na całe życie w bankach i każdy marzy o tym,że będzie kiedyś milionerem a inni będą na niego pracować. Może czas otrzeźwieć i spojerzeć prawdzie w oczy. Jak zostaliście oszukani i ograbieni. Jak niewielu dorobiło się kosztem całego społeczeństwa. Nie to nie przejdzie dalej będziecie wołać.Precz z komuną zaciągając kolejny kredyt w parabanku.

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 7

  Pan obecny minister finansów jest zamozny. Ale czy nie dorobił sie na współpracy ze służbami tajnymi PRL-u?
  Pan Koscinski w czasach PRL-u po pierwsze dyrektorował w londyńskim oddziale polskiego Banku Handlowego.
  Za PRL-u biuro banku było przykrywką dla wszelakiej maści tajnych agentów i szpiegów.
  Przez ten oddział szły pieniądze w akcji Żelazo. Pracował tam p. Żejmek, potem figurant w procesie FOZZ. Przez ten oddział szły pieniądze z FOZZU do Telegrafu/Pozrozumienia Centrum, partyjki braci Kaczyńskich. No i głownie z tego londyńskiego biura funkcjonowały rpzerózne PRL-owskie wywiady:
  - a to gospodarczy
  - a to do inwigilacji angielskiej Polonii
  - a to wywiadownia na temat opozycji i jej zachodnich źródeł finansowania
  - a to czysto wojskowe szpiegostwo ugarnirowane na finansowe.
  Czy dyrektor w takim oddziale nie był przynajmniej skaptowany i akceptowany przez SB? A może nawet sam był agentem kupionym przez PRL-owskie słuzby tajne?
  Nic dziwnego, że teraz w Wolsce pana Kaczyńskiego Jarosława, Prezesa i Brata, jest pod ochroną...
  Dla takich pod parasolem PiS-u jakieś tam udziały pana Kościńskiego, majątek w jakichś tam akcjach to doprawdy pikuś…

 • jerypi

  Oceniono 10 razy 6

  W zasadzie to cała ta idąca szeroką ławą ekipa od Kaczyńskiego z drygiem do deweloperki, przez Dudę, Rydzyka, ministrów, którym się należy, Banasiów, asystentki Glapińskiego, Chrzanowskiego, Szyszkę z wyjątkowo wypasioną stodołą, Maciarewicza ze szczęśliwą ręką do komisji z dobrym budżetem i kontraktów dla armii, po Morawieckiego z wyczuciem potencjału tkwiącego w terenach podmiejskich - tak więc cala ta ekipa ma wyjątkową smykałkę do interesów.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 6 razy 6

  Banaś+
  Ciekawe czy ABW i CBA też go sprawdziły jak kryształowego Mariana :-)

 • miszogun

  Oceniono 14 razy 6

  Jeszcze jeden Banaś

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX