Majątek Tadeusza Kościńskiego. Brytyjska emerytura i miliony złotych w akcjach i obligacjach

Wśród oświadczeń majątkowych opublikowanych przez premiera Morawieckiego i szefów resortów znalazło się także zeznanie Tadeusza Kościńskiego, powołanego po ostatnich zmianach w rządzie na stanowisko ministra finansów. Kościński lubi inwestować i pobiera brytyjską emeryturę.

Oświadczenie majątkowe Tadeusza Kościńskiego, jednego z najbogatszych członków nowego rządu, w pierwszej kolejności wymienia duży dom o powierzchni 356 mkw, położony na działce o powierzchni ponad 1,7 tys. mkw. Minister finansów nie informuje o wartości nieruchomości. Oprócz tego posiada mieszkanie własnościowe o powierzchni 70 mkw i drugie, na zasadach współwłasności, o powierzchni 104 mkw. 

Szef resortu finansów ma też oszczędności - ponad 1 milion 122,5 tys. w złotówkach oraz ponad 255,5 tys. w funtach brytyjskich. Oprócz tego, minister Kościński deklaruje posiadanie obligacji i akcji na blisko 3 mln 565 tys. zł. Mowa o 30 różnych podmiotach – najwięcej w takich spółkach jak PGNiG, Cyfrowy Polsat, Enea, Energa, Getin, Lotos, KGHM, PEKAO, PKN Orlen, czy PZU.

Jeżeli zaistnieje niezależna ode mnie decyzja co do materializacji uprawnień do posiadanych przeze mnie akcji w spółkach, to w czasie pełnienia urzędu ministra finansów oraz w okresie trzech miesięcy od dnia zakończenia pełnienia tego urzędu, powstrzymam się z realizacją tych uprawnień

- podał w załączniku do oświadczenia majątkowego Tadeusz Kościński.

>>> Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Zobacz wideo

Inwestycje i brytyjska emerytura ministra finansów

Obecnie Tadeusz Kościński nie prowadzi działalności gospodarczej, a spółka iLogis, z której tytułu osiągnął w 2018 r. dochód niecałych 32,5 tys. zł została rozwiązana w maju tego samego roku. Co więcej? Minister finansów jeździ Jeepem Grand Cherokee 3.00 CDR Summit z 2014 r., a zobowiązania wobec banku Santander z tytułu kart kredytowych szacuje na sumę nieco ponad 26 601 tys. zł.

To nie wszystko. Tadeusz Kościński deklaruje wynagrodzenie, które jako minister finansów otrzymuje w oparciu o umowę o pracę na kwotę prawie 11 517 tys. zł brutto, a także emeryturę w Wielkiej Brytanii w wysokości nieco ponad 1 726 tys. funtów miesięcznie. Ostatnie z wymienionych przez Tadeusza Kościńskiego w oświadczeniu majątkowym to czynsz za wynajem domu w wysokości 3 tys. zł brutto miesięcznie oraz udziały w brytyjskim funduszu inwestycyjnym Lloyds Multi Stategy Fund - stan udziałów w maju 2019 r. minister finansów określił na sumę blisko 93 690 tys. funtów.

Więcej o: