Konflikt na linii Stany Zjednoczone - Iran. Analitycy: Ceny ropy mogą wzrosnąć nawet do 80 dolarów za baryłkę

Po ataku na irańskiego generała ropa naftowa wciąż pozostaje bardzo droga. Analitycy twierdzą, że jeśli Donald Trump nie wycofa się z konfliktu z Iranem, cena może wzrosnąć nawet do 80 dolarów za baryłkę.
Zobacz wideo

Atak Stanów Zjednoczonych na irańskiego generała znalazł błyskawiczne odzwierciedlenie na rynku ropy naftowej. W piątek 3 stycznia ceny tego surowca drastycznie wzrosły do ponad 69 dolarów za baryłkę. To najwyższy pułap od września 2019 roku i ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej. 

Konflikt na linii Stany Zjednoczone - Iran zaostrza się. Analitycy: Ceny ropy mogą wzrosnąć do 80 dolarów za baryłkę

Na razie nic nie wskazuje na zażegnanie konfliktu. Co więcej, komunikacja pomiędzy zainteresowanymi stronami wskazuje na to, że bliżej jest do jego ewentualnej eskalacji. Minister Spraw Zagranicznych Iranu, Javad Zarif, napisał na Twitterze, że zabicie Solejmaniego było "wyjątkowo niebezpieczne i głupie". Ponadto dodał, że USA poniesie odpowiedzialność za awanturniczą politykę. W podobnym tonie wypowiada się również Donald Trump, który ostrzegł Iran, że wszelki odwet spotka się z atakiem zbrojnym na kraj. 

Pogłębienie się konfliktu prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie we wzrostach cen ropy. Jak wypowiedzieli się eksperci dla CNBC, ceny za baryłkę mogą wzrosnąć nawet do 80 dolarów. Wszystko zależne jest od tego, czy konflikt rozprzestrzeni się na pola naftowe południowego Iraku oraz, czy nasilą się kontrolę żeglugi handlowej ze strony Iranu.

Na razie analitycy tonują jednak nastroje w tym temacie, twierdząc, że gwałtowny wzrost cen nie musi oznaczać długotrwałego trendu. 

W przypadku uspokojenia nastrojów, piątkowy skok cen powinien być jedynym. Wydaje się jednak, że konflikt jest poważny. Dlatego też sytuacja na rynku ropy naftowej przez dłuższy czas będzie nerwowa.

- powiedział James Athey, menedżer inwestycyjny w Aberdeen Standard Investments dla CNBC. 

Ropa naftowa wciąż droga. Czy ceny paliwa będą droższe?

Diesel jest od pewnego czasu w Polsce droższy niż benzyna. Obecnie za olej napędowy trzeba zapłacić najwięcej od ośmiu miesięcy. Te wzrosty nie wynikają jednak z konfliktu USA z Iranem. Na razie w ogóle nie wiadomo wiadomo, czy w jakikolwiek sposób wpłynie on na ceny paliwa w naszym kraju. Jeśli jednak w nowym tygodniu ropa dalej będzie drożeć, to prawdopodobnie odczujemy to w naszych portfelach. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Konflikt na linii Stany Zjednoczone - Iran. Analitycy: Ceny ropy mogą wzrosnąć nawet do 80 dolarów za baryłkę
Zaloguj się
 • dziurowice

  Oceniono 7 razy 5

  Koszt ropy surowej w cenie paliw to jakieś 25-30%
  Podatki - 55%. Marża sprzedawcy 3%. Pozostałe 42% to faktyczna cena paliwa z godziwą marżą dla rafinerii.
  A wystarczy nie kraść.

 • websterdxb

  Oceniono 10 razy 2

  Amerykanie maja duzy deficyt budzetowy wiec nie jest przypadkowe ze wywoluja wojny w krajach posiadajacych rope by zarobic na niej. 7 z 10 najwiekszych firm zbrojeniowych sa z USA wiec komu jak nie amerykanom zalezy na wojnach. To wszystko biznes a Trump jest w tym dobry.

 • qawsedrftg

  Oceniono 5 razy 1

  No i świetnie. Dobre wieści dla rosyjskiego budżetu, który jest zwykle konstruowany dla poziomu 50 dolarów za baryłkę, a i tak ma bardzo niski deficyt.

 • 88rosomak

  Oceniono 7 razy 1

  Czyli już wiadomo, że Rosja tak na prawdę będzie bardzo zadowolona jeśli wybuchnie wojna w Iranie - od ceny ropy zależy ich istnienie. Ich wyrażające zaniepokojenie noty dyplomatyczne są zaprzeczeniem faktycznych interesów.

 • twojeprawda

  Oceniono 1 raz -1

  Panie, nie takie ceny benzyny my w Polsce już mieliśmy. Jak coś to się zamienimy w Irlandię bądź Japonię.

 • jurii.sachar

  Oceniono 12 razy -10

  "..a teraz benzyna może byc nawet po 7 zł.." - D. Tusek tuż po wyborach....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX