W ramach pilotażu programu "CYBER.MIL z klasą" utworzono już jedną klasę o takim profilu. Działa ona od 1 września 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu. Utworzona została we współpracy z Politechniką Łódzką oraz Polską Grupą Zbrojeniową w LO im. Józefa Chełmońskiego - czytamy w komunikacie MON.
>>> Ekspert: Bez energii elektrycznej nie możemy funkcjonować
MON planuje rozszerzenie programu "CYBER.MIL z klasą" na wszystkie województwa. Docelowo w każdym województwie ma powstać jedna klasa o profilu "cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne". "Rzeczpospolita" informuje, że takie klasy mają powstać w liceach i technikach w miastach liczących nie więcej niż 100 tys. mieszkańców. Ministerstwo Obrony Narodowej obejmie je patronatem i dofinansuje. "Szkoła będzie mogła dostać pieniądze na wyposażenie sali informatycznej (maksymalnie 80 proc. poniesionych wydatków, nie więcej jednak niż 200 tys. zł) i wynagrodzenie nauczycieli – specjalistów (60 tys. zł)" - czytamy w "Rzeczpospolitej". W budżecie MON na 2020 rok przeznaczono na ten cel blisko 3,5 mln zł.
Tzw. "cyberklasy" powstaną w placówkach publicznych, które już dziś realizują program z matematyki, informatyki oraz fizyki na poziomie rozszerzonym, a ich absolwenci osiągają dobre wyniki na maturze. MON chce także, aby szkoły, które dołączą do programu "CYBER.MIL z klasą", nawiązały współpracę z uczelnią wyższą "mającą w ofercie edukacyjnej przedmioty z zakresu matematyki lub informatyki albo z instytutem naukowo-badawczym". Absolwenci "cyberklas" otrzymają dodatkowe punkty w trakcie rozmów kwalifikacyjnych w trakcie rekrutacji na studia wojskowe.
"CYBER.MIL z klasą" to część szerszego programu "CYBER.MIL.PL", realizowanego od początku 2019 roku. Jego celem jest podniesienie bezpieczeństwa Polaków w sieci, a także zwiększanie kompetencji Wojska Polskiego w obszarze cyberbezpieczeństwa. Program ten zainicjował szef MON Mariusz Błaszczak.