Suplementy-placebo z zaniżoną wartością odżywczą. Dotyczy to nawet jednej czwartej produktów

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Narodowy Instytut Leków, jedna czwarta suplementów posiada skład niezgodny z tym, co podają producenci. Oznaczać to może, że w rzeczywistości pełnią rolę placebo.

W mediach bardzo często obserwujemy reklamy suplementów diety, dzięki którym poprawimy nasze zdrowie, cerę bądź samopoczucie. Wszystko wskazuje, że w rzeczywistości są one nieefektywne, bo, jak wynika z badania NIL, w wielu przypadkach posiadają zaniżoną ilość substancji odżywczych - informuje "DGP"

Suplementy z mniejszą ilością substancji odżywczych 

Narodowy Instytut Leków zdecydowała się przeanalizować skład 50 najpopularniejszych suplementów. Badania wykazały, że nie znajdują się w nich zanieczyszczenia ani substancje szkodliwe dla zdrowia. Okazuje się jednak, że ich realny skład nie pokrywa się z tym, co deklarują producenci - substancji odżywczych często nie ma, bądź są w mniejszych ilościach. 

NIL wykazał, że problem ten dotyczy 25 proc. analizowanych suplementów. Przykładowo niektóre z tych zawierających witaminy B2 i B6 posiadały zaledwie 30 proc. ilości deklarowanej przez producentów. Natomiast w przypadku witaminy D wyniosło to 80 proc. - Zgodnie ze standardami zawartość składników aktywnych w produkcie nie powinna być niższa niż 90 proc. - powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Anna Kowalczuk, dyrektor Narodowego Instytutu Leków. 

Taka sytuacja zwróciła uwagę Ministerstwa Zdrowia, jak i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Resort ma w planach wprowadzenie 10-procentowego podatku od reklam suplementów, które trafią do budżetu NFZ. Co ciekawe, sama organizacja zrzeszająca producentów suplementów (PASMI) zdecydowała się narzucić odgórne ograniczenia. Od stycznia br. nie będą oni w reklamach wprowadzać w błąd konsumentów, a także podawać nazwy nieistniejących chorób czy przedstawiać fikcyjnych postaci. 

Polacy namiętnie kupują suplementy 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Iqvia, Polacy od stycznia do listopada 2019 roku wydali 3,4 mld zł, o 200 mln więcej aniżeli rok wcześniej. Rynek suplementów cały czas więc bardzo mocno idzie w górę. Najpopularniejszymi produktami tego typu są probiotyki oraz witaminy A i D. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Suplementy-placebo z zaniżoną wartością odżywczą. Dotyczy to nawet jednej czwartej produktów
Zaloguj się
 • jeden_z_wlelu

  Oceniono 1 raz 1

  Oczywiście brak możliwości sprawdzenia, jakich konkretnie produktów producenci robią ludzi w wała.

 • kris0104

  0

  jakie firmy i nazwy produktow-bez tego caly sens artykulu jest do tzw.dupy

 • zanimmnieznowzbanuja

  0

  "Przykładowo niektóre z tych zawierających witaminy B2 i B6 posiadały zaledwie 30 proc. ilości deklarowanej przez producentów."
  Mi to podpada pod :
  "„Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.
  Ile osob zostalo ukaranych? z tego artykulu?
  Paragraf bardzo dobry lecz niestety "martwy" a przeciez pod ten paragraf mozna podciagnac wiele spraw chociazby kredyty frankowe, polisolokaty sprzedaz "garnkow" na "pokazach" i wiele innych.....................
  Niestety w praktyce ten paragraf ma brzmienie:
  Po slowie "dzialania" zamiast podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8" nalezy wpisac ........................ powinien wykazac sie odpowiednimi ukladami lub odpowiednio wysoka lapowka lub obu tym "czynnikom" jednoczesnie.

 • alberts

  Oceniono 6 razy 0

  Praca instytutu i dziennikarza jest bezwartościowa. Gdzie są wyniki badań? A może w ogóle badań nie zrobiono? Gdzie są ukarane firmy oszukujące?
  Jeśli witamina D w suplementach jest placebo, to w lekach jest tym bardziej placebo - 80% deklarowanej ilości tej witaminy w suplemencie to ponad 3 razy więcej niż w leku.
  Lekarze do szkoły gamonie!

 • grundol1

  Oceniono 4 razy 0

  Jeśli suplement posiada 30% deklarowanej zawartości to po prostu działa słabo, a nie jak placebo. Jak placebo to działa homeopatia.

 • jami100

  Oceniono 1 raz -1

  Zawsze lepsze placebo niż substancje psychoaktywne, o których pisano dopiero co.
  Kupowanie suplementów to oczywista głupota, przy normalnej diecie nie są one potrzebne a nawet mogą być szkodliwe.
  Ale ponieważ durniów się nie przekona, opowiadam się za placebo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX