Ulga dla młodych. Komu przysługuje i na czym polega zerowy PIT?

Ulga dla młodych to tzw. zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia. Informujemy, kto może z tego skorzystać i do jakiej zarobionej kwoty można uniknąć płacenia podatków.

Zerowy PIT dla młodych wszedł w życie w 2019 roku. Ulga podatkowa skierowana jest do pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a otrzymają wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę bądź umowy zlecenie. Zgodnie z szacunkami rządu, z korzystnych przepisów skorzysta 2 mln młodych pracowników. 

Zobacz wideo

Ulga dla młodych. Komu przysługuje to prawo i na czym polega?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w 2020 roku z ulgi skorzystają osoby, których roczny dochód z wszelkiego rodzaju umów nie przekroczył 85 528 zł. Opodatkowana będzie jedynie kwota powyżej ustalonego poziomu. W ubiegłym roku próg dochodowy wynosił 35 636 zł. Było to spowodowane tym, że przepisy obowiązywało od sierpnia do grudnia. 

Należy pamiętać, że ulga nie dotyczy składek na ZUS oraz NFZ, jeżeli młody pracownik objęty jest tymi ubezpieczeniami. Ponadto, nie mogą z niej skorzystać osoby pracujące na umowie o dzieło bądź będące samozatrudnione.

>>> Dowiedz się więcej: PIT 2020 a ulga na dziecko. Jak ją dostać? Ile przysługuje na dziecko?

Początek roku przyniósł kolejne rozwiązanie korzystne dla podatników. Od 1 stycznia 2020 roku ulga jest uwzględniana bez konieczności składania oświadczenia przez osobę spełniającą warunki. W 2019 roku podatnik musiał złożyć oświadczenie pracodawcy, że od przychodów uzyskane od sierpnia obowiązywać będzie owa ulga. 

Zerowy PIT dla młodych. Ile w rzeczywistości oszczędzają młodzi pracownicy?

Ulga podatkowa nie oznacza, że zarobiona kwota brutto równa się tym, co otrzymamy bezpośrednio do portfela. Wynika to z konieczności opłacania składek zdrowotnych i emerytalnych. W ubiegłym roku przy zarobkach na poziomie pensji minimalne, czyli 2250 zł na konto otrzymywała 2250 zł "tylko" 1766,78 zł. W skali miesiąca był to dla niej zysk rzędu 133 zł. W 2020 roku pensja minimalna została zwiększona do 2600 zł, więc zysk ten będzie odpowiednio powiększony, natomiast mówienie o tym, że młodzi pracownicy dostają na konto kwotę pensji brutto jest przekłamaniem. 

Więcej o: