Baltic Pipe coraz bliżej. Jest decyzja lokalizacyjna dla polskiego odcinka rurociągu

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał w czwartek decyzję lokalizacyjną dla polskiej części rurociągu podmorskiego Baltic Pipe. Decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A.

Decyzja obejmuje polską części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do Zespołu Zaporowego Niechorze-Pogorzelica (woj. zachodniopomorskie) w rejonie wyjścia gazociągu na ląd.

Także w czwartek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System oraz firma Europipe podpisały w Warszawie umowę na dostawę rur do budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Po dotychczas wydanych zgodach środowiskowej i lokalizacyjnej, ostatnim etapem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę.

Miliardy metrów sześciennych gazu rocznie

Gazociąg ma połączyć polski i duński system przesyłu gazu, dzięki czemu do Polski trafi surowiec z szelfu norweskiego. Baltic Pipe będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie do Polski oraz 3 mld metrów sześciennych z Polski do Danii. Gazociąg ma być gotowy do wykorzystania 1 października 2022 r. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

- Baltic Pipe jest na finiszu działań poprzedzających rozpoczęcie układania podmorskiej części gazociągu. Zakontraktowaliśmy dostawy najważniejszych materiałów i prowadzimy proces wyboru wykonawców prac budowlano-montażowych – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Gaz-System. – Uzyskiwanie decyzji na budowę gazociągu jest również w zaawansowanej fazie. Gaz-System otrzymał już komplet pozwoleń w Danii, a w Szwecji i w Polsce ten etap inwestycji zbliża się ku końcowi. Zgodnie z zapowiedziami w tym roku rozpoczniemy budowę części łączącej Polskę z Danią – podsumował Stępień.

>>> Rachunki w górę. Kogo najbardziej dotknie wzrost cen? Eksperci komentują

Zobacz wideo

Energetyczny wentyl bezpieczeństwa

Umowę na dofinansowanie projektu Baltic Pipe kwotą 215 mln euro podpisano w Brukseli w połowie kwietnia 2019 r. Rurociąg, który ma połączyć polską i duńską sieć gazową, według zapewnień premiera Morawieckiego, ma zagwarantować Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Potwierdzając wcześniejsze doniesienia, premier zapewnił, że do 2022 r. inwestycja będzie funkcjonowała. Baltic

Pipe to strategiczny projekt, który umożliwi przesył błękitnego paliwa ze złóż w Norwegii do Danii i Polski, a także do odbiorców w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i państwach bałtyckich.

Więcej o: