Niedziele handlowe 2020. Czy 12 stycznia sklepy będą otwarte?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele obowiązuje od marca 2018 roku. Jednak dopiero od tego roku przepisy w niej zawarte działają w pełnym zakresie. Czy to oznacza, że 12 stycznia mamy niedzielę handlową?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest jednoznaczna, 12 stycznia to niedziela niehandlowa sklepy będą więc zamknięte. Najbliższa wolna od zakazu handlu niedziela wypada 26 stycznia.  

Zgodnie z nowym prawem w tym roku bardzo znacząco zwiększy się liczba niedziel, w których sklepy będą musiały być zamknięte. O ile w 2019 r. placówki handlowe czynne były w ostatnią niedzielę miesiąca, o tyle w 2020 r. będzie tylko siedem niedziel handlowych. Wypadają one w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, w jedną niedzielę przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. 

>>> Inflacja najwyższa od 8 lat. Ceny w grudniu wystrzeliły. Kredytobiorcy w pułapce? 

Zobacz wideo

Niedziele niehandlowe 2020. Gdzie po "ratunkowe" zakupy?

Przepisy o zakazie handlu obowiązują więc już w ostatecznym kształcie i tak również będzie w kolejnych latach - chyba, że zmieni to Sejm.

A 12 stycznia, zakupy będziemy mogli zrobić w sklepach na stacjach benzynowych, sklepikach, które są placówkami pocztowymi (np. Żabki) oraz tych zlokalizowanych na dworcach kolejowych.

Więcej o: