Brytyjska prasa komentuje decyzję księcia Harry'ego. "Możesz odejść, skoro musisz"

Wielka Brytania żyje przełomową w historii rodziny królewskiej deklaracją księcia Harry'ego, który oświadczył, że chce wieść niezależne życie. Brytyjska prasa długo czekała na oficjalną reakcję królowej. Po wydaniu przez nią oświadczenia wydaje się mocno wspierać swoją monarchinię.
Zobacz wideo

Książę Harry, syn księcia Karola i księżnej Diany, w zeszłym tygodniu ogłosił, że chciałby wraz z małżonką "zrezygnować z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej". Decyzja, która zelektryzowała brytyjskie media, wydawała się zaskoczeniem dla królowej Elżbiety II. Wydarzenie, którym żyje cała Wielka Brytania, jest jedną z najszerzej komentowanych spraw ostatnich tygodni.

Ostatecznie brytyjska monarchini wydała specjalne oświadczenie, w którym napisała, że popiera decyzję swojego wnuka - zgodziła się na zmianę jego roli. Stwierdziła co prawda, że najlepiej, gdyby Harry i jego żona Meghan "pozostali pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej", ale nie sprzeciwiła się wprowadzeniu "okresu przejściowego", w którym para książęca Sussex stanie się niezależna od środków publicznych.

Królowa wyraziła też nadzieję, że Harry i Meghan prowadząc niezależne życie, pozostaną jednocześnie "cenioną częścią rodziny".

Brytyjska prasa reaguje na decyzję królowej

"Możesz odejść, skoro musisz" - tytuł dziennika "Metro" na którym widać żegnających się ze sobą królową Elżbietę i księcia Harry'ego najlepiej oddaje nastrój, który zapanował na wyspach.

"Królowa chciałaby, żeby książęca para dalej była częścią królewskiej rodziny, ale coś jej podpowiada, że mogą pożegnać Wielką Brytanię na dobre" - czytamy w nagłówku.

"Niechętne pożegnanie królowej" to z kolei tytuł "The Daily Telegraph". Opatrzony identycznym zdjęciem. Dziennik wyróżnił tę część oświadczenia królowej, w którym wyraża ona swoje zrozumienie dla życzenia księcia Harry'ego.

"Daily Express" pisze o "łaskawej królowej, która spełnia życzenie Harry'ego". Zwraca uwagę na "skomplikowaną materię, która wciąż musi zostać omówiona" w związku z historycznym wydarzeniem. Bulwarówka podkreśla, że książęca para będzie teraz dzielić życie między Wielką Brytanię a Kanadę.

"Daily Mirror" zamieścił chyba najsmutniejsze zdjęcie brytyjskiej królowej w całej prasie. Ckliwy jest również tytuł. "Królowa do Harry'ego: chciałabym, żebyś został, ale masz prawo, by odejść".

"Daily Mail" obok zdjęcia smutnej królowej i książęcej pary umieścił tytuł "Idź, jeśli musisz". Dziennik znalazł też ciekawe określenie na "rozwód" Harry'ego i Meghan z rodziną królewską - określił je jako "megxit".

Czytaj też: Książę Harry "nie może zerwać więzów krwi". Ekspertka: "Chciałby zjeść ciastko i mieć ciastko"

"The Times" w swoim opisie sytuacji jest bardziej wyważony. W tytule podkreśla, że królowa pozwoliła Meghan i Harry'emu na "okres przejściowy", podczas którego omówiona zostanie nowa rola książęcej pary. W podobnym duchu wypowiada się "The Guardian", który pisze, że Harry i Meghan mogą liczyć na wsparcie królowej.

Więcej o: