Kredyty we frankach w górę. Najwyższe oprocentowanie od pięciu lat

W wyniku wzrostów LIBOR CHF oraz kursu szwajcarskiej waluty, kredyty we frankach są najwyżej oprocentowane od pięciu lat. Konsekwencją tego są nieznacznie wyższe raty, ale przede wszystkim wolne pomniejszanie się długu.

W październiku 2019 roku TSUE orzekł, że frankowicze mogą unieważnić całą umowę kredytu hipotecznego, jeśli zawiera ona niedozwolone klauzule. To jednak koniec pozytywnych informacji dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich, bo obecnie oprocentowanie pożyczek w tej walucie jest najwyższe od pięciu lat. Znajduje to przełożenie na wysokość pożyczek.

Kredyty we frankach z najwyższym oprocentowaniem od lat

Jak podają eksperci z Expandera, w ostatnich trzech miesiącach kwoty odsetek płaconych w kredytach wzrosły o 29 proc. Jest to konsekwencją wzrostu LIBOR CHF do najwyższego poziomu od stycznia 2015 roku. Znajduje to przełożenie w wysokości rat kredytowych. W ciągu dwóch lat w przypadku pożyczki zaciągniętej na 30 lat na kwotę 300 tys. w 2008 roku rata wzrosła z poziomu 1568 zł do 1751 zł.

Wpływ na to ma również znaczący wzrostu kursu szwajcarskiej waluty. W ciągu 24 miesięcy wzrósł on z 3,53 zł do 3,93 zł. Wpływ na to ma niestabilna sytuacja geopolityczna na świecie tj. brexit, wojna handlowa czy konflikt Iranu z USA. W takich momentach pieniądze trafiają do tzw. bezpiecznych przystani, a Szwajcaria traktowana jest jako jedna z nich.

Frankowicze coraz mniej muszą obawiać się banków 

Październikowy wyrok TSUE był ważnym orężem w walce z bankami, a ostatnie tygodnie wskazują na to, że frankowicze znajdują się w coraz lepszej sytuacji. Przed Świętami Bożego Narodzenia UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) stwierdził, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy, a skutki wyroku odnoszą się do każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone. W podobnym tonie wypowiedział się Rzecznik Finansowy, czyli urząd zajmujący się reprezentowaniem kredytobiorców. Ponadto, 3 stycznia 2020 roku sąd okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok ws. rodziny Dziubaków, uznając, że ich umowa z bankiem była nieważna

Więcej o:
Komentarze (39)
Kredyty we frankach w górę. Najwyższe oprocentowanie od pięciu lat
Zaloguj się
 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 18 razy 18

  dudapomoc z budżetem pinokia

 • pkn11

  Oceniono 16 razy 14

  Taki analityk analizujący zmiany kursów walut to ma dopiero robotę. CHF drożeje to szybko dopisuje "story" dlaczego drożeje i czarną perspektywę jaki to będzie CHF drogi.
  Ale niespodzianka, po kilku dniach CHF tanieje, no to szybko piszemy nową prognozę, że przez jakiś czas może tanieć.
  Na końcu dnia szkoda czasu na czytanie tego. Ci wszyscy analitycy nic nie wiedzą co się wydarzy z kursami nawet jutro, bo jakby wiedzieli już nie musieli by pisać tych bzdur. Piszą tylko komentarze do tego co wszyscy widzimy.

 • remo29

  Oceniono 8 razy 8

  Frankowicze, dzwońcie do Dudy i walcie prosto z mostu. Gdyby zapomniał, to możecie mu przypomnieć:
  "Mam świadomość tego, że jeżeli się nie sprawdzę, nie dam rady, to będę prezydentem pięć lat i odejdę z żalem i wstydem. Tylko że jak do tej pory zawsze mi się udawało i nie widzę powodu, żeby tym razem nie miało mi się udać"

 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 8

  duda powiedział że wzrostu cen, zmian klimatu i pedofili biskupiej nie ma i ja mu wieże
  - sÓweren

 • proszek01_gazeta

  Oceniono 2 razy 2

  a to ciekawe... od marca 2015 (uwzględnienie ujemnych stóp procentowych) do dnia dzisiejszego oprocentowanie mojego kredytu ze zmienną stopą procentową mieści się w zakresie 0,7750 do 0,928 %. Za ostatni miesiąc było to 0,9088%, wręcz spadło o kilka tysięcznych procenta w porównaniu z poprzednim miesiącem. Takie artykuły to o kand d... potłuc.

 • zgred151

  Oceniono 4 razy 2

  No chyba logiczne , ze przy takiej inflacji wartosc zlotego leci na leb .

 • yeah_bunny

  Oceniono 1 raz 1

  nie mam zamiaru dyskutowaz z wyrokami sadowymi, bardzo mozliwe ze umowy frankowiczow byly wadliwe i banki dzialaly z premedutacj ale nadal uwazam, ze trzeba byc debilem, zeby brac kredyt w walucie na 30 lat, szczegolnie jesli nie ma sie wiedzy makroekonomicznej lub chociazby nie skonsultowalo sie umowy ze specjalista.

 • jacekpod1971

  0

  Rosną wynagrodzenia rośnie Libor czego nie rozumiecie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX