Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 7 tys. zł dochodu? Grubo powyżej pół miliona

Trzyosobowa rodzina posiadająca dochody na poziomie 7 tys. zł otrzymać kredyt w wysokości 725 tys. zł. Wiązać się to jednak będzie z wieleletnim obciążeniem.
Zobacz wideo

Trzyosobowa rodzina posiadająca dochód na poziomie 7 tys. zł netto może liczyć na kredyt hipoteczny na 30 lat na kwotę od 530 tys. do 725 tys. zł - wynika z porównania przeprowadzonego przez bankier.pl. Pożyczka wiązać się będzie jednak z licznymi obwarowaniami, a kredytobiorcy muszą spełnić pewne wymagania. Osoby dorosłe muszą posiadać pieniądze z umów o pracę na czas nieokreślony, a przy tym nie mogą mieć żadnych dodatkowych zobowiązań kredytowych. Pożyczkę w wyżej wymienionych kwotach otrzymają przy założeniu, że dwójka tych osób zarabia po 3,5 tys. zł. 

Kredyt hipoteczny. Banki najczęściej oferują ok. 650 tys. zł

Z 13 analizowanych banków jedynie dwa są w stanie przyznać kredyty na kwoty powyżej 700 tys. zł. Aż siedem z instytucji znalazło się w przedziale maksymalnej zdolności kredytowej na poziomie 650 - 680 tys. zł. Przy takim kredycie i 20 proc. wkładu własnego można pozwolić sobie na zakup nieruchomości o wartości sięgającej prawie 1 mln zł.  Interesująca jest dysproporcja pomiędzy ofertami banków, gdyż najniższa oferta oscylowała na poziomie 540 tys. zł. 

>>> Dowiedz się więcej: Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 6 tys. zł dochodu? Ile co miesiąc będziemy płacić?

Należy pamiętać, że w przypadku takich pożyczek na wiele lat obciążony jest budżet domowy. Przy dochodach rzędu 7 tys. zł netto rata kredytu nawet poziomie 3 tys. zł nie musi być problemem, ale należy pamiętać, że kredytów hipotecznych udziela się przy zmiennej stopie procentowej. Obecne trendy wskazują, że wkrótce może ulec zmianie na gorsze dla kredytobiorców. Kredyty w wysokości 650 tys. zł stanowią 8-krotność rocznego dochodu netto. W wielu krajach istnieją obostrzenia w tym zakresie, np. w Wielkiej Brytanii rekomenduje się przyznawanie kredytów na poziomie 4-5-krotności rocznego dochodu. W Polsce takich obostrzeń jednak brak. 

Kredyty hipoteczne. Polacy coraz częściej się na nie decydują

Wieloletnie obciążenie ratami oraz wysokie ceny na rynku mieszkanie nie odstraszają Polaków od brania kredytów hipotecznych. W całym roku 2019 wnioski o kredyt hipoteczny złożyło 450 tys. osób. To o 7 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia kwota pożyczek na mieszkania wyniosła zaledwie 288 tys, co pozwoliłoby na zakup jedynie niewielkiej części nieruchomości w Warszawie, gdzie ceny za metr kwadratowy sięgają 10 tys. zł. Cały czas w górę idę również ceny mieszkań w Krakowie oraz Trójmieście. 

Więcej o: