Raport Oxfam: Jeden procent najbogatszych posiada majątek dwa razy większy niż reszta świata

Jak wynika z raportu Oxfam, nierówności społeczne pogłębiają się w zastraszającym tempie. Miliarderzy mnożą majątki, a na świecie wciąż żyje setki milionów ludzi w skrajnym ubóstwie. Organizacja charytatywna Oxfam obwinia za to także najbogatszych.

Oxfam opublikował raport w związku z rozpoczynającym się we wtorek Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Organizacja przeciwdziała biedzie na świecie, a wyniki raportu uznaje za alarmujące, gdyż nierówności społeczne powiększają się, a majątek najbogatszych ludzi świata rośnie w zastraszającym tempie.

Zobacz wideo

Raport Oxfam o najbogatszych. Jeden procent najbogatszych posiada tyle, co reszta ludzkości 

Głównym dowodem potwierdzającym tezę o nierównościach społecznych jest fakt, że jeden procent najbogatszych posiada dwukrotnie więcej niż reszta ludzkości. Oxfam alarmuje, że "nierówności  ekonomiczne wymknęły się spod kontroli", podając również za przykład dane, według których 2153 miliarderów ma majątek większy niż 4,6 miliarda ludzi. Co gorsza, mimo że zmniejsza się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, to w ostatniej dekadzie nierówności społeczne pogłębiły się. Jak podaje Bloomberg, od 2012 roku 20 najbogatszych miliarderów podwoiło majątki z 672 miliardów do 1397 miliardów dolarów. Najbogatszym człowiekiem świata wciąż pozostaje Jeff Bezos z majątkiem sięgającym 116 mld dolarów. 

Oxfam radzi: "Zmniejszenie nierówności społecznej pozwoli wyjść z ubóstwa 100 milionom osób" 

Twórcy raportu w ostrym tonie wypowiedzieli się na temat obecnej sytuacji gospodarczej, obwiniając miliardów za panujące na świecie ubóstwo.

Nasze gospodarki są drenowane przez miliarderów i wielkie firmy kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować fakt, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć

- powiedziała Amitabh Behar, dyrektor generalny Oxfam India.

Na podstawie badania Banku Światowego twórcy raportu sformułowali tezę, że większy wpływ na likwidacje ubóstwa ma zmniejszenie nierówności społecznych, a niekoniecznie wzrost gospodarczy. Analiza pokazuje, że gdyby kraje zmniejszyłyby nierówność dochodów o 1 proc., to w 2030 roku w skrajnym ubóstwie żyłoby o 100 mln osób mniej. Najgorzej sytuacja prezentuje się w Afryce Subsaharyjskiej, w której w 2015 roku żyła ponad połowa osób skrajnie ubogich.

Więcej o:
Komentarze (20)
Raport Oxfam: Jeden procent najbogatszych posiada majątek dwa razy większy niż reszta świata
Zaloguj się
 • runfree

  Oceniono 8 razy 8

  "Nasze gospodarki są drenowane przez miliarderów i wielkie firmy kosztem zwykłych mężczyzn i kobiet. Nic dziwnego, że ludzie zaczynają kwestionować fakt, czy miliarderzy w ogóle powinni istnieć" A wystarczyłoby, żeby płacili podatki. Ale nie. Amazon nie dość, że nie płaci, to jeszcze wykazuje straty :( Ale z infrastruktur różnych krajów korzysta.

 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 6 razy 6

  Tu jest wasza miska ryżu i zapierd...lać !

  I ja wtym czasie sprzedam działkę za 14mln zł, ktorą kupiłem za 5% wartości od błogosławionego kościoła...
  - tą samą co im podarowałem w ramach rekompensat ...

 • farcry3

  Oceniono 4 razy 2

  Kapitalizm i wolny rynek jest dla plebsu. Dla najbogatszych jest socjalizm: jak grozi bankructwo to podatnik sie zrzuca na pokrycie strat bo too big too fail. Bańki centralne pompują tzw. rynki finansowe pustym wirtualnym pieniądzem na czym korzystaja banksterzy i różne cukenbergi i bezosy. Poczytajcie sobie, jak Amazon w USA wyciął drobny i średni handel. Korporacjonizm jest zaprzeczeniem wolnego rynku i konkurencji.

 • polsilver100

  Oceniono 6 razy 2

  I tak ma być! I macie za kromkę chleba zapieprzać, tego żeście chcieli

 • leonleonidas

  Oceniono 6 razy 2

  Owoce "demokracji" i wolności zwłaszcza tej, hle hle, gospodarczej.

  Z feudalizmu w neo-feudalizm.

 • jezierskiadam

  Oceniono 3 razy 1

  .Jack London opisał to kiedyś w swojej antyutopii pt. Księżycowa Dolina (Valley of the Moon).

 • jezierskiadam

  Oceniono 2 razy -2

  Jak London opisał to kiedyś w swojej antyutopii pt. Księżycowa Dolina (Valley of the Moon).

 • druga_wieza

  Oceniono 3 razy -3

  I co z tego?
  Jutro wyjdzie, że pół procenta ma więcej niż reszta. I co?

  W kapitalizmie jest nierówna dystrybucja bogactwa.
  Socjalizm równo dzieli biedę. Nie licząc działaczy, bo ci są równiejsi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX