35 dni urlopu dla wszystkich? OPZZ chce wydłużyć wypoczynek. PiS też kiedyś to planował

35 dni urlopu dla każdego pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, zaproponował OPZZ. Rząd póki co nie ma zamiaru zmieniać prawa pracy, ale PiS takie plany już kiedyś miał. I też chciał w nich wydłużenia urlopu wypoczynkowego.

Polacy są od lat w czołówkach rankingów najwięcej pracujących narodów. To jednak nie oznacza, że pracujemy lepiej, ponieważ krótszy czas pracy może być nawet bardziej wydajny i efektywny.  Microsoft w Japonii ostatnio testował czterodniowy dzień pracy z dobrymi skutkami. Coraz częściej na świecie głośno mówi się o takich rozwiązaniach. Temat jest podejmowany także w Polsce.

Zobacz wideo

Problem zauważyło również OPZZ, które przedstawiło ostatnio projekt 35 dni wolnych w roku dla wszystkich zatrudnionych na umowę o pracę. Ten okres urlopu wypoczynkowego miałby przysługiwać każdemu pracownikowi, niezależnie od stażu pracy. To bardzo duża zmiana względem obecnie obowiązujących przepisów - teraz pracownik może liczyć na 20 dni płatnego urlopu w ciągu roku, a liczba ta wzrasta do 26 dni dla zatrudnionych w firmie od przynajmniej 10 lat. 

35 dni urlopu? Rząd nie ma zamiaru nic zmienić, ale PiS już kiedyś chciał wydłużyć przysługujący czas wypoczynku

Do propozycji OPZZ ustosunkował się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed:

Nad takim rozwiązaniami nie pracujemy. Obecny system urlopów jest dobry. Pracujący mają prawo do 26 dni urlopu. Poza tym, w Polsce jest dość dużo dodatkowych dni wolnych. Dlatego też nie widzimy konieczności zmian w tym zakresie.

PiS jednak już kiedyś miał pomysł wydłużenia urlopu. Wtedy projekt zakładał zastąpienie kodeksu pracy kodeksami pracodawcy i pracownika. Wśród zmian, jednym z kluczowych postulatów był ten o wydłużeniu urlopu wypoczynkowego do 26 dni dla wszystkich pracowników, niezależnie od stażu pracy. Pomysł jednak schowano głęboko do szuflady i nic na razie nie wskazuje, że się to zmieni, zgodnie ze słowami wiceministra pracy. 

W tej chwili pracujemy tylko nad dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącej urlopu ojcowskiego, według której ojcowie otrzymają dodatkowe dwa miesiące wolnego. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie, czyli dyskusji, jak to rozwiązać, gdyż sama dyrektywa została przyjęta w czerwcu ubiegłego roku

- podsumował Stanisław Szwed. 

Więcej o:
Komentarze (19)
35 dni urlopu dla wszystkich. OPZZ chce w35 dni urlopu dla wszystkich? OPZZ chce wydłużyć wypoczynek. PiS też kiedyś to planowałydłużyć wypoczynek. PiS też kiedyś to planował
Zaloguj się
 • dziurowice

  Oceniono 3 razy 3

  Zdziwi się cymbał jak wróci z tego urlopu a firmy już nie będzie.

 • piotrm74

  Oceniono 4 razy 2

  35 dni urlopu to tyle ile pracuje parlamentarzysta w ciągu roku..

 • mer-llink

  Oceniono 2 razy 2

  Przebijam!
  I bez kozery daję 46 dni urlopu.
  W każdym państwowym, miejskim, gminnym, powiatowym itp. urzędzie. O prywatnych firmach nie mówię, bo oczywiste, że one muszą dać 49. Jak w Lotto.
  A bo co to, moje pieniądze? Nie moje. I dzięki temu wygram wybory. /podpis/ Duda Andrzej

 • tylko_na_forum

  Oceniono 2 razy 2

  Tamten pomysl PiS schowano na szczescie bo zakladal, ze nieuzyte dni urlopu przepadaly. Chwala Bogu zostalo po staremu i na uzycie ich jest 3 lata. 35 dni to za duzo! Nawet 26 to za duzo i to mimo dwutygodniowego urlopu w wakacje. Tymbardziej ze pewnie tez niby daja 35, ale jak nie zuzyjesz to przepada - ani kasy ani dodatkowego urlopu ktory zostal

 • tomasz_problem

  Oceniono 5 razy 1

  super!
  jako pracodawca, który będzie musiał zablokować podwyżki wszystkim którzy zarabiają więcej niż minimalna krajowa, będę musiał zrobić dodatkowo coś, na co firmy nie stać kompletnie :(

  55 pracowników to 495 dodatkowych dni do obsadzenia (każdemu urlop wydłuża się o 9 dni)
  21 dni pracujących w miesiącu, 12 miesięcy to 252 dni na etat. Czyli będę musiał zatrudnić dwie dodatkowe osoby na produkcje nie zmieniając jej wolumenu. Zakładając, że pracownik zarabia minimalną krajową, mój koszt miesięczny wzrośnie o 2 x 3 132,48 zł, tj. 6264,96.

  Produkuję ciastka. Rynek nie przyjmie podwyżki. Jeśli wprowadzony zostanie podatek cukrowy (ten pomysł pojawił się w minionym tygodniu) - zamykam działalność a łącznie 58 osób traci pracę.

  Gratuluję idiotyzmu na najwyższym poziomie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX