Bełchatowianin padł ofiarą internetowego oszustwa idealnego? Miał zapłacić 2 zł, a z konta zniknęło 18 tys. zł

Cyberprzestępcy działają w coraz sprytniejszy i zuchwały sposób. Kolejnym tego przykładem jest historia mężczyzny z Bełchatowa, który miał zapłacić 2 zł "długu", a z jego konta wypłynęło 18 tys. zł.

Próby wyłudzenia dostępu do konta bankowości internetowej należą do najczęstszych ataków cyberprzestępców. Oszuści  decydują się przede wszystkim na tzw. ataki phishingowe, w których w celu wyłudzenia danych bądź pieniędzy podają się za instytucję wzbudzające nasze zaufanie. Ofiarą podobnego ataku padł mieszkaniec Bełchatowa, który przez nieuwagę i zbytnią ufność stracił 18 tys. zł - informuje "Super Express"

Bełchatowianin miał zapłacić 2 zł, stracił 18 tys. zł. Zuchwały atak cyberprzestępców

Mężczyzna otrzymał SMS-a z informacją o długu w wysokości... 1,98 zł. Niczego nie podejrzewając, kliknął w link przekierowujący go na stronę, za pomocą której można było wybrać swój bank i uregulować dług. Bełchatowian trafił następnie na stronę podszywającą się pod witrynę banku, na której podał numer logowania, hasło, a później kod autoryzacyjny SMS, nie zdając sobie sprawy z tego, że w rzeczywistości jest ofiarą cyberprzestępców. Po wykonaniu płatności na kwotę niespełna 2 zł okazało się, że z konta spłynęło 18 tys. zł. 

Historia mężczyzny uświadamia coraz większy spryt cyberprzestępców, którzy są w stanie nie tylko podszywać się pod instytucje budzące zaufanie, ale także starają się uśpić naszą czujność poprzez podawanie stosunkowo niskich kwot długu. W dobie coraz częstszych ataków tego typu jedynym rozwiązaniem wydaje się być właśnie uważne klikanie w linki, zwłaszcza te, która już budzą nawet nasze niewielkie podejrzenia. 

Więcej o:
Komentarze (32)
Bełchatowianin padł ofiarą internetowego oszustwa idealnego? Miał zapłacić 2 zł, a z konta zniknęło 18 tys. zł
Zaloguj się
 • martinez123

  Oceniono 14 razy 14

  "W dobie coraz częstszych ataków tego typu jedynym rozwiązaniem wydaje się być właśnie uważne klikanie w linki, zwłaszcza te, która już budzą nawet nasze niewielkie podejrzenia. "

  Prawda, ale nie do końca.

  Najważniejsze: CZYTAĆ TREŚĆ SMSów AUTORYZACYJNYCH!
  (ze zrozumieniem...)

  Tu zapewne fake-owa strona pokazała mu, że robi przelew w istocie na te 1,98 zł, ale w SMSie z banku musiało być coś w kształcie "Transkakcja z dn. ... - dodanie odbiorcy zaufanego. Kod 231938-33".

  I to jest clou problemu, nie linki.

 • elemir

  Oceniono 12 razy 10

  " uważne klikanie w linki"

  Raczej nieklikanie w żadne linki płatnościowe, które nie mają związku z tym co sami zaczęliśmy robić (np. zakupem na Allegro).

  To i tak nie załatwia wszystkiego, ale jest naprawdę podstawowym wymaganiem,
  T

 • fryta1977

  Oceniono 13 razy 9

  Jaki spryt cyberprzestępców? Tu nie ma nic sprytnego. To wręcz żenujące, że ludzie się dają złapać na takie proste próby wyłudzenia.

 • jami100

  Oceniono 5 razy 5

  Nie wiem czy to spryt czy żerowanie na pospolitej głupocie. Klikanie na taki link to pierwszy błąd. Pośpiech to drugi. Przelew ze smartfona to trzeci.
  Dodać jeszcze zdolności naszych organów ścigania , to można powiedzieć że stracił i nie odzyska.

 • stalowy_jez

  Oceniono 8 razy 4

  To jest tak zwany podatek od glupoty. Ale i tak nic nie przebije tzw. Panstwa. Bez klikania a jakiekolwiek linki panstwo zapieeddralq nam przez cale zycie polowe zarobkow.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 3 razy 3

  Ale te skradzione pieniądze poszły na jakieś konto przecież.
  Nie można ustalić czyje?
  Wystarczyłoby przeanalizować skąd pieniądze wpłynęły.
  To chyba sekunda dla systemu.

 • kochamkawe

  Oceniono 2 razy 2

  Kilka dni temu otrzymałam sms bez numeru telefonu za to z napisem ZAEKOMORNIK. Zasugerowano mi, że mam dług w wysokości bodaj 3,49 zł. Do sms był dołączony link z którego zapamiętałam część: zaekomornik-gov.com, zwracajcie uwagę na linki. Po pierwsze myślnik przed "gov" a po drugie "com" przy instytucji państwowej? Szyte grubymi nićmi. Kasujcie takie smsy.

 • striepo

  Oceniono 8 razy 2

  kto normalny ustawia sobie taki limit na płatności internetowe?
  mi bank sam na dzień dobry ustawił limit kwoty płatności i limit dzienny, nie pamiętam ile to było wtedy ale chyba 1000 PLN
  jak potrzebowałem to dzwoniłem i prosiłem o zwiększenie a później wracałem do kwoty bazowej
  taraz taka opcja jest w aplikacji

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX