Ciąg dalszy kłopotów PBS na Sanoku. KNF zawiadomił prokuraturę. "Liczne i poważne nieprawidłowości"

KNF stwierdziła "nieskuteczność działań naprawczych", które podjął Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) z siedzibą w Sanoku, a także "zagrożenie dla bezpieczeństwa środków zgromadzonych w tym banku". Działając zgodnie z przepisami o przymusowej restrukturyzacji, KNF zdecydowała się złożyć zawiadomienie do prokuratury.

W ramach nadzoru KNF stwierdziła w PBS w Sanoku liczne i poważne nieprawidłowości, w tym w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym. Zidentyfikowano istotne naruszenia przepisów prawa, również takie, które wymagały zawiadomienia prokuratury - podała KNF. Przymusowa restrukturyzacja ma pozwolić na uniknięcie upadłościbanku, w której jednostki samorządowe, które ulokowały w PBD swoje środki, mogłyby je w całości stracić. W ratowaniu samorządowych pieniędzy udział wziął także resort finansów.

Pieniądze samorządów wisiały na włosku

Brak decyzji o przymusowej restrukturyzacji doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego bez decyzji o przymusowej restrukturyzacji, utraciłyby wszystkie zgromadzone środki finansowe - podał resort finansów, dodając:

Ministerstwo Finansów wypłaci 23 stycznia jednostkom samorządu terytorialnego subwencję oświatową i równoważącą w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół

Bank Gospodarstwa Krajowego został ponadto zobowiązany przez resort do przedstawienia samorządom oferty "zwrotnych mechanizmów finansowych" na preferencyjnych warunkach. Ma to pozwolić na zachowanie płynności finansowej przez nie. Resort zapewnił też, że pracuje nad opcją wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach, a wojewoda podkarpacki ma ponadto zapewnić płynność wypłat świadczeń 500 Plus.

>>> Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców?

Zobacz wideo

Podkarpacki Bank Spółdzielczy w tarapatach

Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku popadł w poważne kłopoty finansowe, w związku z czym BFG zdecydował się na rozpoczęcie restrukturyzacji instytucji. 17 stycznia BFG przejął kontrolę nad bankiem, którego dług szacuje się na 182 mln zł. Klienci banku na kilka dni stracili dostęp do swoich kont i środków. Chodziło ogółem o 88 tys. kont osobistych oraz 8 tys. firm, które zdecydowały się powierzyć środki bankowi. Na rachunkach BPS kilkadziesiąt milionów złotych przechowywały także 34 jednostki terytorialne. Dostęp do kont indywidualnych klienci odzyskali 21 stycznia.

Więcej o:
Komentarze (25)
Ciąg dalszy kłopotów PBS na Sanoku. KNF zawiadomił prokuraturę. "Liczne i poważne nieprawidłowości"
Zaloguj się
 • hefajstos1

  Oceniono 12 razy 12

  Kto i na co zawłaszczył 182 miliony złotych? Może dowiemy się tego, jak PiS straci władzę.

 • laszczyny

  Oceniono 12 razy 12

  Kolejny PISoBOLSZEDWICKI sukces w Sanoku po Autodamy .
  Prawackie lemingi w odpowiedzi na ten SKOK zapowiedziały że w najbliższych wyborach w ciemno zagłosują na dojną zmianę.

 • milarama

  Oceniono 12 razy 10

  Wygoglujcie sobie zarząd tego banku. Większość ma związek ze SKOKami. Pan senator b mocno widać aktywny.

 • Wies Kwiec

  Oceniono 7 razy 7

  PiSiory zarzadzali bankiem ? Kolejna afera ?

 • azalka12

  Oceniono 10 razy 6

  Jak to się stało, że bank upadł, a KNF to 'przegapił'? Przecież co roku są inspekcje KNF w bankach, co miesiąc każda instytucja bankowa wysyła do KNF sprawozdania, w których pokazuje dane, które powinny być analizowane. Nikt tego nie robił?Kolejna instytucja upada a KNF nic nie wie o tym? Nie potrafi we właściwym czasie zareagować? Może nalezy dokładnie przyjrzeć się jacy ludzie zatrudniani są w KNF, czy aby na pewno mają jakiekolwiek kompetencje w zakresie oceny ryzyka, czy tylko sa zatrudniani ze względu na znajomości i dokonania np. w Aliorze, PKO BP, GetBack itd.

 • swru

  Oceniono 5 razy 5

  Pisiory doją kolejne banki a tumany dalej głosują na pisiorów

 • earthboundmisfit

  Oceniono 3 razy 3

  Jak to jest możliwe? Ano prześledźmy na przykładzie SKOK-ów i to jeszcze ZANIM zaczęli nachalnie wyprowadzać kasę przez lewe pożyczki i inne afery.

  Gdy powstawały SKOKi, wszystkie one zostały związane przez Grzesia pod parasolem tzw. SKOK Krajowej. SKOK krajowa to organizacja nadrzędna, w zamyśle mająca pełnić funkcję kontrolną. Grzesiu natomiast postanowił stworzyć z Krajowej organizację mafijną. Na czym to polegało?

  Na przykład Grzesiu polecił stworzyć pod auspicjami Krajowej i za pieniądze SKOK-ów prywatną spółkę SKOK Media, której był właścicielem do spółki z bratem i jeszcze jednym cieciem, który "urodził się po to, by być Członkiem" rozmaitych organów. Spółka ta prowadziła dla SKOK-ów usługi marketingowe. Wydawałoby się normalna sprawa. Tyle, że cennik tej spółki był o wiele wyższy niż innych agencji na rynku. A SKOK-om w praktyce powiedziano, że jeśli nie będą korzystać z usług tej spółki, zostaną wyrzucone ze SKOK Krajowej, a w konsekwencji przestaną istnieć. Pieniążki SKOK-ów popłynęły do Luksemburga szerokim strumieniem, a żeby zyskać przychylność wiadomych kręgów, Grzesiu zaczął finansować wydawnicze pomysły propisowskich politruków pokroju sióstr Karnowskich. Z czasem SKOK Media została przemianowana na Apella, która stałą się też udziałowcem Fratrii - głównych źródeł pisowskiej propagandy (poza oczywiście obecną tzw. telewizją publiczną).

  Takich spółek pomysłowy Grzesiu założył bodaj kilkanaście i każda z nich doiła SKOKi niemiłosiernie, a Grzesiu brylował w świetle reflektorów jako nieformalny właściciel tej piramidy finansowej.

 • mikejar

  Oceniono 4 razy 2

  POZWOLCIE PIS DZIELCOM RZADZIC BANKAMI , TO JUTRO ZOSTANIECIE Z KREDYTAMI I BEZ DOSTEPU DO WLASNYCH PIENIEDZY.

 • esque

  Oceniono 1 raz 1

  KNF nagle będzie podejmowac jakieś działania, ale sytuacja banku nie stała się niepokojaca z dnia na dzień a KNF milczało. tak jakby w zarządzie siedzieli pisowcy a teraz pisowska prokuratura zbada sprawę. tu Get Back, tu PBs i kilka innych i będzie na dwie wieże w warszawie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX