Zegar Zagłady przesunięty bliżej północy. 100 sekund dzieli nas od katastrofy

Naukowcy z "Bulletin of Atomic Scientists" zadecydowali o przesunięciu wskazówek symbolicznego Zegara Zagłady, który odlicza czas do katastrofy nuklearnej. Jeszcze nigdy w historii zegar nie był tak blisko wybicia północy. Teraz od zagłady świat dzieli zaledwie 100 sekund.
Zobacz wideo

Naukowcy zadecydowali o przesunięciu wskazówek zegara ze względu na wzrastające zagrożenie nuklearne, brak działań na rzecz klimatu oraz wzrost kampanii dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni. Aby podkreślić pilną potrzebę działania, naukowcy postanowili obliczyć czas pozostały do zagłady w sekundach, a nie w minutach.

Zegar Zagłady wybija już tylko sto sekund do północy

Naukowcy z "Bulletin of Atomic Scientists", wśród których znajduje się 13 laureatów Nagrody Nobla, przesunęli wskazówki Zegara Zagłada z dwóch minut do stu sekund do północy. Wskazówki te są bliżej północy niż w jakimkolwiek innym momencie od jego powstania w 1947 roku. - Ludzkość stoi w obliczu dwóch zagrożeń egzystencjalnych: wojny nuklearnej i zmian klimatu, które są spotęgowane wojną cyberinformatyczną. Sytuacja w zakresie bezpieczeństwa międzynarodowego jest tragiczna - wyjaśnili naukowcy podczas konferencji prasowej.

Dla naukowców największym problemem są broń nuklearna, zmiany klimatu i cyberinformacja. W sferze nuklearnej do katastrofy przyczyniają się podważenia traktatów dotyczących kontroli zbrojeń oraz konflikty w Iranie i Korei Północnej. Zmiany klimatu zbliżające świat do zagłady to: szybsze topnienie lodowców, gwałtowne zmiany pogody oraz brak reakcji polityków. Naukowcy zauważają też problem z wykorzystywaniem kampanii dezinformacyjnych w cyberprzestrzeni przez rządy.

Poprzednio zegar wybijał dwie minuty do północy: w 2018 roku wskazano brak rozwiązań mających na celu zminimalizowanie ryzyka konfliktu nuklearnego i zmian klimatu oraz tendencję ludzkości do przyjmowania "tego niebezpiecznego świata" jako czegoś normalnego.

Więcej o:
Komentarze (20)
Zegar Zagłady przesunięty bliżej północy. 100 sekund dzieli nas od katastrofy
Zaloguj się
 • jac_l_w

  Oceniono 11 razy 7

  Problem w tym, ze ich zegar, odkąd o nim usłyszałem dawno temu, zawsze wskazywał ostatnie chwile przed totalną katastrofą. To już nie robi wrażenia. Może za parę lat panowie przejdą na dziesiętne sekundy, ale już prawie nikt nie potraktuje tego poważnie.

 • Jarek Pawlega

  Oceniono 5 razy 5

  skąd wiemy, że nie jesteśmy tylko kolejnymi dinozaurami? może też mamy wyginąć, tak jak one, żeby zrobić miejsce dla czegoś nieporównanie doskonalszego niż my?
  Skąd to dumne ludzkie przekonanie, że na naszym obecnym poziomie kończy się zasięg ewolucji gatunków??

 • sirius_philips

  Oceniono 13 razy 3

  "Dinozaury też myślały, że mają czas"... A zabiła je asteroida. I to jest właśnie poziom 'inteligencji' aktywistów - tak samo jak dinozaury miały kontrolę nad uderzeniem asteroidy tak samo wiele ludzie mają do powiedzenia w kwestii naturalnych, cyklicznych i czasami drastycznych zmian globalnego klimatu. To jest kwintesencja durnoty, patologicznej i dobrowolnej głupoty tych histerycznych mas ganiających na spędy, manify, eventy, marsze i inne wydarzenia na których można się pokazać i markować swoje 'cnoty' przy okazji wypełniając pustkę i brak sensu istnienia wynikające z chołubienia pseudo-naukowego determinizmu.

 • lubat

  Oceniono 1 raz 1

  Dawniej końcem świata zajmowały się sekty religijne. Dzisiaj ten biznes się zlaicyzował:)

 • janrobin2015

  Oceniono 11 razy 1

  Widac kasy brakuje od deb... którzy w to wierzą to trzeba cos zrobic. I jeszcze bardziej straszyć.

 • student_zebrak

  Oceniono 13 razy 1

  obok zegara powinna zawisnac skarbonka, zeby przestraszeni naiwniacy ja uzupelniali. W ten sposob wskazowki magicznie wroca na 120 sekund...
  Nie grozi nam katastrofa, w kazdym razie nie teraz.

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  Demagogia do mnie nie przemawia, nawet jeżeli cel jest szczytny.

 • pieknyinaczej

  0

  Czyli opcja "ZERO" już jest bliska dla ludzi , potem znowu będziemy odkrywać ogień , koło , itd itp

 • remo29

  Oceniono 8 razy 0

  Widzę w komentarzach sami znawcy, wcześniej znali się na katastrofach lotniczych, himalaizmie, wyścigach w F1, dzisiaj na klimacie, jutro przytną wąsy, obrócą gacie na lewą stronę i zasiądą do komentowania lądowania na Marsie albo grafenu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX