Zgodnie z przewidywaniami sprzedaż w całym roku przewyższyła nową podaż, zatem dostępna dla klientów oferta zmalała w porównaniu z końcem poprzedniego roku - zauważyła agencja nieruchomościowa JLL. Pomimo regularnego wzrostu cen nieruchomości popyt na rynku nowych mieszkań nie wyhamował. Zdaniem analityków JLL jest to zasługa ujemnego realnego oprocentowania depozytów w polskich bankach.
W sumie w całym roku na sześciu rynkach sprzedanych zostało 65,4 tys. mieszkań, czyli o 0,8 proc. więcej niż w 2018 r. i o 10 proc. mniej, niż w rekordowym roku 2017. To doskonały wynik, osiągnięty przy znacznie wyższym poziomie cen i bez dopalacza, jakim w 2017 roku były dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych
- zauważają analitycy JLL w raporcie.
Nowe mieszkania w 2019 r. - analiza JLL JLL
Jak zauważają analitycy rynkowi, w sześciu aglomeracjach z największym obrotem na rynku nowych nieruchomości do sprzedaży wprowadzono 17,6 tys. mieszkań. To o ponad 21 proc. więcej niż w III kwartale 2019 r. W całym roku 2019 na rynkach Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Poznania pojawiło się łącznie 64 tys. nowych mieszkań do sprzedaży - o 2 tys. mniej niż rok wcześniej. W ogólnym rozrachunku chętnych okazało się być więcej niż oferowanych mieszkań, co wpłynęło na większe zainteresowanie rynkiem wtórnym, w tym wielką płytą. Podaż przewyższyła ofertę głównie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W przypadku Łodzi i Poznania można mówić o równowadze pod tym względem, a w Trójmieście - o pewnym wyhamowaniu dynamiki sprzedażowej.
Nowe mieszkania wprowadzone do sprzedaży i sprzedane JLL
Generalnie, mimo problemów z nabywaniem gruntów pod nowe inwestycje, w trzech miastach deweloperzy nie tylko dali radę nadążyć za bardzo szybką sprzedażą, ale nawet ją przewyższyć. W ujęciu rocznym oferta zwiększyła się o 18 proc. we Wrocławiu, 14 proc. w Krakowie i 13 proc. w Poznaniu. (...) W pozostałych trzech miastach oferta zmalała w porównaniu z grudniem 2018 r.: o 12 proc. w Warszawie, 12 proc. w Trójmieście i 15 proc. w Łodzi
- podali analitycy agencji JLL.
Średnie ceny za metr kwadratowy nowego lokum poszły w górę we wszystkich sześciu aglomeracjach w Polsce. Najwyższy wzrost w IV kwartale 2019 r. odnotowano po raz kolejny w Krakowie (6 proc.). W Łodzi i Trójmieście wzrost wyniósł 5 proc. Skala podwyżek była mniejsza w Warszawie i Poznaniu - 1 proc. w obydwu przypadkach - oraz we Wrocławiu (3 proc.). W porównaniu z wynikami z 2018 r. mieszkania najbardziej podrożały w Krakowie - o 16 proc. rok do roku. Rynek pierwotny we Wrocławiu zdrożał o 12 proc., w Trójmieście i Łodzi - o 10 proc., a w Warszawie - o 9 proc. Najmniejszy skok cen odnotowano w Poznaniu - niecałe 2 proc.
Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym JLL
Końcówka 2019 r. była najlepszym od siedmiu kwartałów okresem także pod względem liczby transakcji. Dla sześciu największych rynków w Polsce wyniosła 17,6 tys. To wynik lepszy o 9 proc. niż w III kwartale 2019 r. i o 6,6 proc. lepszy niż wynik IV kwartału rok wcześniej. Wpływ na ten wynik miały liczba i wartość kredytów nowo udzielonych w zeszłym roku. Co więcej, nie zmalał popyt inwestycyjny.
Istotny wzrost wolumenu transakcji w porównaniu z wcześniejszym kwartałem odnotowany został w Warszawie (+22 proc.), co było możliwe przede wszystkim dzięki wzrostowi nowej podaży o 50 proc. k/k. Wyniki sprzedaży osiągnięte w końcówce roku były bliskie rekordom z 2017 r.
- zauważają analitycy JLL. I dodają:
Z dwucyfrowym wzrostem mieliśmy także do czynienia w Łodzi (+15 proc.), a nieco mniejszym we Wrocławiu i Krakowie (po 7 proc.). W Poznaniu wprawdzie sprzedaż była znacząco niższa (-10 proc.) niż w trzecim kwartale, ale nadal na bardzo wysokim jak na to miasto poziomie. W Trójmieście na poziom sprzedaży (-8 proc. kwartał do kwartału) istotnie wpłynęło załamanie nowej podaży, ale nawet w tym okolicznościach wynik sprzedaży utrzymał się na dobrym poziomie, przekraczając 2 tys. transakcji
Zmiany na rynku pierwotnym w kluczowych aglomeracjach w Polsce JLL
Pod względem wielkości rocznej sprzedaży nowych mieszkań liderami są Poznań i Łódź - w obydwu miastach w 2019 r. padły rekordy. W stolicy Wielkopolski sprzedano 6,4 tys. nowych lokali, czyli aż o 30 proc. więcej niż w dotychczas rekordowym 2018 r. W Łodzi sprzedaż wyniosła 4,8 tys. mieszkań - o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.
Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w okresie ostatnich 30 lat w Polsce w ciągu roku oddanych zostało do użytku ponad 200 tys. mieszkań. Z tej liczby ok. 130 tys. wybudowały firmy deweloperskie, a ok. 70 tys. inwestorzy indywidualnie. Pod tym względem był to najlepszy rok dla sektora deweloperskiego w historii - podsumowuje JLL.