Rok 2019 kolejnym rekordem dla rynku nieruchomości. Sprzedano 65,4 tys. nowych mieszkań

Czwarty kwartał minionego roku okazał się najlepszy w skali całego 2019 r. dla rynku nieruchomości. Jednocześnie cały poprzedni rok był drugim po 2017 r. najlepszym rokiem pod względem sprzedaży nowych mieszkań w Polsce. Mowa o 65,4 tys. sprzedanych lokali.

Zgodnie z przewidywaniami sprzedaż w całym roku przewyższyła nową podaż, zatem dostępna dla klientów oferta zmalała w porównaniu z końcem poprzedniego roku - zauważyła agencja nieruchomościowa JLL. Pomimo regularnego wzrostu cen nieruchomości popyt na rynku nowych mieszkań nie wyhamował. Zdaniem analityków JLL jest to zasługa ujemnego realnego oprocentowania depozytów w polskich bankach.

W sumie w całym roku na sześciu rynkach sprzedanych zostało 65,4 tys. mieszkań, czyli o 0,8 proc. więcej niż w 2018 r. i o 10 proc. mniej, niż w rekordowym roku 2017. To doskonały wynik, osiągnięty przy znacznie wyższym poziomie cen i bez dopalacza, jakim w 2017 roku były dopłaty z programu Mieszkanie dla Młodych

- zauważają analitycy JLL w raporcie.

Nowe mieszkania w 2019 r. - analiza JLLNowe mieszkania w 2019 r. - analiza JLL JLL

Wysoka sprzedaż mimo cen

Jak zauważają analitycy rynkowi, w sześciu aglomeracjach z największym obrotem na rynku nowych nieruchomości do sprzedaży wprowadzono 17,6 tys. mieszkań. To o ponad 21 proc. więcej niż w III kwartale 2019 r. W całym roku 2019 na rynkach Warszawy, Trójmiasta, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i Poznania pojawiło się łącznie 64 tys. nowych mieszkań do sprzedaży - o 2 tys. mniej niż rok wcześniej. W ogólnym rozrachunku chętnych okazało się być więcej niż oferowanych mieszkań, co wpłynęło na większe zainteresowanie rynkiem wtórnym, w tym wielką płytą. Podaż przewyższyła ofertę głównie w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W przypadku Łodzi i Poznania można mówić o równowadze pod tym względem, a w Trójmieście - o pewnym wyhamowaniu dynamiki sprzedażowej.

Nowe mieszkania wprowadzone do sprzedaży i sprzedaneNowe mieszkania wprowadzone do sprzedaży i sprzedane JLL

Generalnie, mimo problemów z nabywaniem gruntów pod nowe inwestycje, w trzech miastach deweloperzy nie tylko dali radę nadążyć za bardzo szybką sprzedażą, ale nawet ją przewyższyć. W ujęciu rocznym oferta zwiększyła się o 18 proc. we Wrocławiu, 14 proc. w Krakowie i 13 proc. w Poznaniu. (...) W pozostałych trzech miastach oferta zmalała w porównaniu z grudniem 2018 r.: o 12 proc. w Warszawie, 12 proc. w Trójmieście i 15 proc. w Łodzi

- podali analitycy agencji JLL.

>>> Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Zobacz wideo

Nowe mieszkania zdrożały wszędzie

Średnie ceny za metr kwadratowy nowego lokum poszły w górę we wszystkich sześciu aglomeracjach w Polsce. Najwyższy wzrost w IV kwartale 2019 r. odnotowano po raz kolejny w Krakowie (6 proc.). W Łodzi i Trójmieście wzrost wyniósł 5 proc. Skala podwyżek była mniejsza w Warszawie i Poznaniu - 1 proc. w obydwu przypadkach - oraz we Wrocławiu (3 proc.). W porównaniu z wynikami z 2018 r. mieszkania najbardziej podrożały w Krakowie - o 16 proc. rok do roku. Rynek pierwotny we Wrocławiu zdrożał o 12 proc., w Trójmieście i Łodzi - o 10 proc., a w Warszawie - o 9 proc. Najmniejszy skok cen odnotowano w Poznaniu - niecałe 2 proc.

Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnymŚrednie ceny mieszkań na rynku pierwotnym JLL

Sprzedaż w górę rekordowo od 2017 r.

Końcówka 2019 r. była najlepszym od siedmiu kwartałów okresem także pod względem liczby transakcji. Dla sześciu największych rynków w Polsce wyniosła 17,6 tys. To wynik lepszy o 9 proc. niż w III kwartale 2019 r. i o 6,6 proc. lepszy niż wynik IV kwartału rok wcześniej. Wpływ na ten wynik miały liczba i wartość kredytów nowo udzielonych w zeszłym roku. Co więcej, nie zmalał popyt inwestycyjny.

Istotny wzrost wolumenu transakcji w porównaniu z wcześniejszym kwartałem odnotowany został w Warszawie (+22 proc.), co było możliwe przede wszystkim dzięki wzrostowi nowej podaży o 50 proc. k/k. Wyniki sprzedaży osiągnięte w końcówce roku były bliskie rekordom z 2017 r.

- zauważają analitycy JLL. I dodają:

Z dwucyfrowym wzrostem mieliśmy także do czynienia w Łodzi (+15 proc.), a nieco mniejszym we Wrocławiu i Krakowie (po 7 proc.). W Poznaniu wprawdzie sprzedaż była znacząco niższa (-10 proc.) niż w trzecim kwartale, ale nadal na bardzo wysokim jak na to miasto poziomie. W Trójmieście na poziom sprzedaży (-8 proc. kwartał do kwartału) istotnie wpłynęło załamanie nowej podaży, ale nawet w tym okolicznościach wynik sprzedaży utrzymał się na dobrym poziomie, przekraczając 2 tys. transakcji

Zmiany na rynku pierwotnym w kluczowych aglomeracjach w PolsceZmiany na rynku pierwotnym w kluczowych aglomeracjach w Polsce JLL

Pod względem wielkości rocznej sprzedaży nowych mieszkań liderami są Poznań i Łódź - w obydwu miastach w 2019 r. padły rekordy. W stolicy Wielkopolski sprzedano 6,4 tys. nowych lokali, czyli aż o 30 proc. więcej niż w dotychczas rekordowym 2018 r. W Łodzi sprzedaż wyniosła 4,8 tys. mieszkań - o 13 proc. więcej niż rok wcześniej.

Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w okresie ostatnich 30 lat w Polsce w ciągu roku oddanych zostało do użytku ponad 200 tys. mieszkań. Z tej liczby ok. 130 tys. wybudowały firmy deweloperskie, a ok. 70 tys. inwestorzy indywidualnie. Pod tym względem był to najlepszy rok dla sektora deweloperskiego w historii - podsumowuje JLL.

Więcej o:
Komentarze (21)
Rok 2019 kolejnym rekordem dla rynku nieruchomości. Sprzedano 65,4 tys. nowych mieszkań
Zaloguj się
 • spyderman2

  Oceniono 8 razy 8

  sekretarki pisie mają 50 tys pensji miesiecznie, sadórska od dudy 100tys bez doświadczenia w ubezpieczeniach, synki kaminskich, banasiuw itd również. kierowca kałczyńskiego ma 5 mieszkań i 3 domy!!! za te pensję kupują mieszkania za gotówkę a potem wynajmują sÓwerenom, którzy ich rdośnie popierają. na głupote ludzką lekarstwa nie ma.

 • doberrrman

  Oceniono 8 razy 2

  O czym to mówi czerskie kmioty? O tym, ze jest potężny rozwój kraju. Tak to PO napędziła, ze nawet 5 lat PIS nie popsuło, co?

 • pollako

  Oceniono 6 razy 2

  Tylko kupowanie mieszkań i budowa domów to szansa na pomnażanie oszczędności i duży zysk...Trzymanie pieniędzy w bankach to zabijanie własnych pieniędzy inflacja jest większa od bankowych odsetek na lokacie.

 • saves

  Oceniono 3 razy 1

  Już słyszę skowyt przyszłych mieszkańców tego osiedla. Gdzie sklepy??? Szkoły??? Przychodnie??? Kino??? Centrum handlowe??? Komunikacja??? Ale z pewnością było tanio, w ciszy i zieleni....

 • belutti

  Oceniono 5 razy 1

  Fajne dane historyczne, a teraz przejdźmy do 2020r.
  Przewiduję zjazd o 20-30%.

 • ankarara

  0

  Nie dziwi mnie wcale inwestowanie w nieruchomości, to jest coś co zawsze będzie kapitałem, zamiast płacić komuś za wynajem jeśli się ma fundusze lepiej kupić swoje, potem można zostawić dzieciom, wynajmować komuś czy sprzedać. Rynek podwarszawski pod tym względem przeżywa prawdziwe oblężenie, bo jest blisko do stolicy, dużo ludzi pracuje zdalnie więc ten raz na jakiś czas pojawić się w biurze nietrudno. Rozglądając się za segmentem pod Warszawą w oko wpadły nam w Ożarowie Mazowieckim na Szkolnej, home premium je budował. A z tej miejscowosci jest świetna komunikacja z Warszawą.

 • waw-el

  Oceniono 2 razy 0

  Te podane liczby to klamstwa. Dziura w ziemi czy stan deweloperski to nie sa mieszkania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX