100 mln zł dla spółdzielni i wspólnot na panele słoneczne. Bloki w Poznaniu dostaną fotowoltaikę

100 milionów złotych - to koszt programu pilotażowego, dzięki któremu blisko 30 bloków mieszkalnych w Poznaniu może być zaopatrzonych w panele fotowoltaiczne. 27 stycznia w tej sprawie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał porozumienie z funduszem wojewódzkim w Poznaniu.

W opinii ministra klimatu Michała Kurtyki, oferta dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest inspirowana sukcesem programu "Mój prąd". Program ten przewiduje dotacje na instalacje fotowoltaiki na domach jednorodzinnych. Jak dodał minister, teraz przyszedł czas na bloki mieszkalne.

Na dachu takiego dużego budynku byłyby instalowane panele fotowoltaiczne, które pozyskiwałyby energię ze światła słonecznego. Dzięki temu z czasem mogłaby być ograniczona konsumpcja z sieci pobieranej energii przez budynek

- zauważył Michał Kurtyka.

>>> Porażające ceny prądu. Rząd obiecuje, a Polacy i tak zapłacą dużo więcej. Nie tylko w rachunkach

Zobacz wideo

300 zł rocznie mniej za prąd

Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny wskazywał, że nisko oprocentowana pożyczka - 2 procent w skali roku - będzie spłacona przez wspólnoty i spółdzielnie po siedmiu latach z oszczędności za energię elektryczną. Piotr Woźny nie ma wątpliwości co do korzyści dla mieszkańców bloków objętych pilotażem.

Przez osiemnaście lat, po spłaceniu pożyczki, spółdzielcy będą mogli dla potrzeb wspólnych mieć energię za darmo. Kiedy przeliczyliśmy to na oszczędności dla konkretnego gospodarstwa domowego wychodzi na to, że mieszkańcy zaoszczędzą na prądzie około 300 złotych rocznie

- wyliczył prezes NFOŚiGW.

80 milionów na pilotaż przekaże NFOŚiGW, pozostałe 20 milionów będzie pochodziło z budżetu wojewódzkiego funduszu w Poznaniu. Kampania promująca przedsięwzięcie rozpocznie się na początku lutego. Przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych będą mogli składać wnioski od 1 marca.

Więcej o: