Podatek cukrowy na ostatniej prostej. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy

Wprowadzenie nowego tzw. podatku cukrowego wydaje się zbliżać do finału. W poniedziałek Komitet Stały Rady Ministrów naniósł swoje poprawki na projekt ustawy i przyjął go. Nie zmienia się zasadnicze brzmienie projektu nowych przepisów, które według grudniowych szacunków mogą przynieść 2,3 mld zł wpływów do budżetu w 2020 r.

W projekcie ustawy zaproponowano nałożenie nowego podatku na wszystkie napoje z dodatkiem substancji o właściwościach słodzących. Z przedłożonego w grudniu 2019 r. projektu wynikało, że danina ta pozwoli pozyskać dodatkowe 2,3 mld zł wpływów w 2020 r., z czego 2,1 mld zł miałoby trafić do NFZ.

Komitet Stały Rady Ministrów o nowym podatku

Resort zdrowia podkreśla też prozdrowotne aspekty projektu ustawy oraz rosnący - szczególnie wśród dzieci - problem z otyłością i cukrzycą. Po uwzględnieniu "redakcyjnych poprawek", Stały Komitet Rady Ministrów przyjął dziś projekt ustawy o tzw. podatku cukrowym.

Uprzejmie informuję, że projekt został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2020 r., a przekazywana wersja projektu uwzględnia robocze ustalenia komitetu. W projekcie ustawy wprowadzono zmiany redakcyjne mające na celu zapewnienie spójności projektu

- podał departament prawny resortu zdrowia, cytowany przez TVN24 BiS, powołujący się na PAP.

>>> Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo

Branża krytykuje podatek cukrowy

Już od 1 kwietnia cukier zawarty w napojach może zostać obłożony nowym podatkiem, na co wskazuje tempo prac nad ustawą. To nie podoba się branży FMCG i producentom. Eksperci Konfederacji Lewiatan zrzeszającej przedsiębiorców ostrzegają, że nowy podatek nie tylko nie zmniejszy częstotliwości sięgania po słodkie napoje, ale - wbrew założeniom rządu - negatywnie odbije się na budżecie. Co więcej, argumentują, że nowy podatek pomoże w wytworzeniu się szarej strefy - szczególnie, że podobna danina nie funkcjonuje w państwach z nami sąsiadujących.

Straci budżet, ponieważ skurczą się m.in. przychody z eksportu żywności przedsiębiorstw płacących podatki w Polsce. Nowy podatek, o czym świadczą doświadczenia innych krajów, nie zmniejszy spożycia cukru i nie poprawi staniu zdrowia społeczeństwa, nie ograniczy zjawiska otyłości

- wyjaśnia Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan cytowany przez Radio ZET.

Rynkowi eksperci obawiają się ponadto, że przez podatek cukrowy konsumenci będą sięgać po produkty gorszej jakości, przez co spożycie cukru w społeczeństwie ostatecznie nie spadnie, a kupujący zje go tyle samo, tyle że w gorszym produkcie.

Więcej o:
Komentarze (36)
Podatek cukrowy na ostatniej prostej. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 23 razy 15

  Zamiast produktów słodzonych cukrem ludzie będą kupować te słodzone syropem glukozowo-fruktozowym, który jest znacznie tańszy i znacznie bardziej szkodliwy.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 22 razy 14

  Jasnym się stało, że kompletnie cały kraj realizuje chore wizje Jarosława, fundując nam rzeczywistość jaką zna on z czasów słusznie minionych- kiedy podnosi się akcyzę na alkohol, należy podnieść podatek od cukru, żeby ludzie nie zaczęli pędzić. Smutne, że Polacy tego chcą.

 • year68

  Oceniono 11 razy 11

  PiS postanowił zlikwidować polskie cukrownie, uprawy buraka cały przemysł przetwórczy i cukierniczy. Nie zapomnijcie głosować na Kaczyńskiego. Następny będzie podatek od smalcu.

 • year68

  Oceniono 10 razy 10

  Żywność w Polsce za PiSu jest bardzo droga i będzie jeszcze droższa, a ciemny lud obawia się euro.

 • lyjnin69

  Oceniono 6 razy 6

  niedługo podatek od wdychanego powietrza
  dzisiaj w smogu prawie cała tablica Mendelejewa i jak zapłacimy poatek to BEDZIEMY ZDROWSI

 • radon13

  Oceniono 14 razy 6

  Oczywiscie cukier w nadmiarze szkodzi ale najbardziej syrop glukozowo-fruktozowy dodawany obecnie do wszystkiego. Efekt będzie taki że te napoje podrożeją co wpłynie zasadniczo na popyt na te lepsze które bardziej podrożeją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX