Mikrorachunek podatkowy. Podatnicy wygenerowali już 2,4 mln rachunków. Przypominamy, jak to zrobić

Mikrorachunek podatkowy został wprowadzony od 1 stycznia w celu ułatwienia rozliczenia się ze skarbówką. Ministerstwo Finansów informuje, że jak dotąd indywidualne konta wygenerowało 2,4 mln podatników. Przypominamy jak to zrobić i na czym to polega.

Mikrorachunek podatkowy ma na celu usprawnić proces rozliczania podatków PIT, VAT oraz CIT. Od 1 stycznia 2020 roku można rozliczać się ze skarbówką, dokonując wpłat na wygenerowane konto indywidualne. Zyskają na tym przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy muszą rozliczać się co miesiąc. Wszystko wskazuje, że udogodnienie spełnia zadanie, bo jak poinformowało Ministerstwo Finansów, mikrorachunek wygenerowało już 2,4 mln podatników, natomiast strona generatora zanotowała 5,9 mln odwiedzin. 

Zobacz wideo

Mikrorachunek podatkowy. Przypominamy, jak go wygenerować 

Indywidualne konta zostały już wcześniej stworzone, więc w rzeczywistości nie generujemy ich, a sprawdzamy, jak numer został na przypisany. Można to zrobić na stronie Ministerstwa Finansów poprzez podanie nr PESEL bądź NIP (w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą) i kliknięciu w pole "Generuj". Podany numer mikrorachunek pozostanie taki sam po zmianie miejsca zamieszkania, nazwiska bądź oddziału skarbówki. 

W kontaktach z urzędem skarbowym posługuj się tylko jednym, właściwym dla ciebie, identyfikatorem podatkowym i wpłacaj podatki na jeden mikrorachunek podatkowy, wygenerowany dla tego identyfikatora.

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów. 

Mikrorachunek podatkowy. Do kiedy należy go sprawdzić? 

Przypominamy, że nie ma obowiązku sprawdzenia numeru rachunku. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. Dla przedsiębiorców jest to sporo udogodnienie, natomiast osoby prywatne być może nigdy nie będą musiały poznawać numeru mikrorachunku, gdyż nie będą musiały zapłacić VAT. Zwroty nadpłat i podatków trzeba rozliczać na dotychczasowych zasadach. 

Tak wygląda numer mikrorachunku podatkowegoTak wygląda numer mikrorachunku podatkowego biznes.gov.pl

Więcej o: