Farage żegna się z Brukselą i wskazuje, które kraje pójdą drogą brexitu: Polska, Dania i Włochy

Polska, Dania i Włochy - te trzy państwa według Nigela Farage'a mogą wybrać drogę brexitu i zacząć walczyć o wyjście z Unii Europejskiej. "Ojciec brexitu" swoje przewidywania wygłosił podczas pożegnalnej konferencji - środowe głosowania będą ostatnimi w jego karierze, tak jak wielu innych brytyjskich europosłów.

W środę w Parlamencie Europejskim europosłowie mają przyjąć umowę dotyczącą warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Umowa brexitowa może wejść w życie, gdy tylko poprze ją PE, ale nikt nie spodziewa się niespodzianek: wcześniej poparcie dla niej zarekomendowali europosłowie z komisji spraw konstytucyjnych.

Zgoda Europarlamentu będzie przedostatnim krokiem na drodze do zatwierdzenia brexitu, bo potrzebna jeszcze będzie akceptacja unijnych krajów, co ma nastąpić 30 stycznia, a 31 stycznia Wielka Brytania znajdzie się poza UE.

>>> Sikorski: Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP

Zobacz wideo

Farage o tym, które państwa opuszczą UE: Włochy, Dania i Polska

Te zdarzenia doprowadzają też do tego, że europosłowie z Wielkiej Brytanii żegnają się z Parlamentem Europejskim. W środę na konferencji prasowej zrobił to Nigel Farage, kiedyś lider UKIP, obecnie szef Brexit Party, którego media okrzyknęły "twarzą" czy "ojcem" brexitu za sprawą jego wieloletnich działań mających na celu wyjście Wielkiej Brytanii z UE.

Jeden z dziennikarzy zapytał Farage'a o jego przewidywania co do tego, które z państw Unii Europejskiej pójdzie drogą Wielkiej Brytanii i zacznie rozważać opuszczenie wspólnoty. Farage zaczął od tego, że w jego ocenie eurosceptycy w ostatnim czasie złagodzili swoje działania. Po czym przeszedł do wskazywania, które z państw może wybrać funkcjonowanie poza UE:

Czy będzie to Dania, czy Polska, czy Włochy... Sam nie wiem, wskazuję te trzy.

"Ojciec brexitu" dowodził, że w przypadku Polski powodem wyjścia z UE mogłoby być to, jak była traktowana przez takich europejskich polityków jak Frans Timmermans. - 30 lat temu rządzili komuniści, a obecnie w Brukseli jest system, który przypomina Polakom o tamtych czasach - mówił.

W przypadku Danii Farage przypominał, że Duńczycy wzbraniali się przed wieloma rozwiązaniami, które UE forsowała, więc w niedalekiej przyszłości mogą uznać, że np. kolejna forma głębszej integracji nie jest dla nich opłacalna. Z kolei Włochy według Farage'a mogą wybrać opuszczenie UE po kolejnym kryzysie finansowym.

Zgodnie z zapowiedziami Farage'a przedpołudniowa konferencja w środę nie będzie jego jedynym pożegnaniem. Później ma zamiar wygłosić "ostatnie przemówienie" w Parlamencie Europejskim.

Więcej o:
Komentarze (376)
Brexit. Nigel Farage żegna się z PE i wieszczy: Z UE mogą wyjść Polska, Dania i Włochy
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 121 razy 97

  Farage, czlowiek sponsorowany przez szemrana kase pochodzaca od goscia, ktory regularnie wpadal do ruskiej ambasady w Londynie i ktoremu ruscy obiecali tanie kopalnie zlota.
  Nie ma w tym nic podejrzanego, prosze sie rozejsc.

 • lubiedobrze

  Oceniono 76 razy 68

  Ja wieszczę Faragowi karierę eksperta w RussiaToday.
  Chyba nawet już zaczął.

 • remo29

  Oceniono 45 razy 41

  Znaczy zlecenie już jest wypisane?

 • jednooki.pirat

  Oceniono 47 razy 33

  Powiedzmy sobie szczerze. Polska nigdy nie powinna znaleźć się z UE. Mamy sowiecką mentalność. Nie dla nas wolność, praworządność, kapitalizm, tylko centralizowane państwo z gospodarką planowaną, odcięty internet kontrolowany przez partie, żadnej prywatnej inicjatywy i pusta religia jako drugi stopień kontroli społeczeństwa. Bez przygniatającego nas buta czujemy się po prostu zagubieni...

 • sunzi15

  Oceniono 36 razy 30

  Jak byk agent Putina.
  Przyjdzie czas, ze Anglicy beda sie prosic
  o ponowne przyjecie do UNII z pozycji Malej Brytanii.

  Polska bedzie jeszcze odgrywala czolowa role
  w zintegrowanej UNII, co PiS dzielcy beda sobie
  mogli ogladac przez kraty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX