Europarlament zgodził się na brexit. Do wyjścia Brytyjczyków z UE pozostał jeden krok

Europarlament przyjął w środę umowę dotyczącą warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To przedostatni krok na drodze do brexitu. W czwartek umowę mają zaakceptować dyplomaci z poszczególnych państw członkowskich.
Zobacz wideo

Za umową regulującą brexit zagłosowało 621 posłów, przy 49 głosach przeciwnych. Przyjęcie porozumienia poprzedziła debata na sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w której po raz ostatni uczestniczyli deputowani z Wielkiej Brytanii. Po głosowaniu władze europarlamentu zorganizowały uroczyste pożegnanie brytyjskich europosłów,

Głosowanie w europarlamencie to kolejny etap na drodze do brexitu. W ubiegły czwartek swój podpis na dokumencie, który pozwala Wielkiej Brytanii opuścić UE, złożyła królowa Elżbieta II. Dzień później brexitową umowę podpisali również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Po decyzji europosłów umowę brexitową zaakceptować muszą jeszcze kraje członkowskie, co jest już jednak formalnością. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w czwartek 30 stycznia.

Co z miejscami Brytyjczyków w Parlamencie Europejskim?

Brexit oznacza zwolnienie 73 miejsc w PE. Zgodnie z decyzją państw członkowskich, pustkę po nich wypełni 27 nowych europosłów z unijnych krajów, Polska będzie miała dodatkowo jednego deputowanego. Pozostałych 46 miejsc zostanie natomiast zarezerwowanych dla krajów, które ewentualnie w przyszłości wejdą do Unii Europejskiej.

Brexit już pewny. Co dalej?

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego Wielka Brytania opuści UE. Potem rozpocznie się okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia br. Zjednoczone Królestwo ciągle będzie się stosować do unijnych przepisów. Rozpocznie się też druga faza negocjacji z Unią - bardziej skomplikowana, dotycząca pobrexitowych stosunków międzynarodowych, w tym handlowych.

Więcej o:
Komentarze (116)
Europarlament zgodził się na brexit. Do wyjścia Brytyjczyków z UE pozostał jeden krok
Zaloguj się
 • niktalboktos

  Oceniono 12 razy 10

  Najbardziej spodobało mi się stwierdzenie..." i wtedy rozpocznie się druga faza negocjacji, ta bardziej skomplikowana...". Tak jakby dotychczasowe 2 lata rozmów i wychodzenia Brytyjczyków z Unii to była bułka z masłem...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 18 razy 10

  Jak to się mówi "baba z wozu, koniom lżej" (i można to spokojnie przypiąć do Farage'a i Johnson'a).

  Dajcie teraz Anglii 2 - 3 miesiące aż rynki zrozumieją, że nie nie będzie żadnej umowy handlowej UE - UK i w Anglii zacznie się dalszy etap katastrofy gospodarczej.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 15 razy 5

  Zaraz się rozjazgoczą zwolennicy polexitu że wszystkimi tego konsekwencjami.
  Że to UE drenuje nas z młodych zdolnych ludzi, bo gdyby nie Unia i Schengen to możnaby im zwyczajnie zabronić wyjazdu zabierając paszport.

 • rgfm

  Oceniono 13 razy 5

  Upierdliwy i rozkapryszony członek sobie poszedł. Czas na głębszą integrację. Oby KE PiS-owski rząd pozbyła dotacji. Im wcześniej, tym szybciej ich wyznawcy zbiednieją.

 • footprintpl

  Oceniono 16 razy 4

  Putin gra z Unią w statki. Czteromasztowiec trafiony zatopiony. Kto następny? Polska też już trafiona, ale jeszcze na powierzchni. Jak długo jeszcze?

 • beaviso

  Oceniono 11 razy 3

  Bydlak i cham Tarczyński już pakuje walizkę, by rozwalić się w dobrze opłacanym fotelu. W końcu zwolni się ten jeden mandat, na który nie załapał się w ub. roku.

 • jakeww

  Oceniono 19 razy 3

  Odchodzą najwięksi Euroentuzjaści. Gdyby nie otworzyli granic tak szeroko w 2004r. dla Nas, inaczej niż Niemcy Francuzi itd., do dziś byliby w UE bo referendum przeszło niewielką różnica.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX