Brexit jeszcze bliżej. Władze Unii podpisały umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE. Brexit wymaga już jedynie dwóch formalnych kroków. Wcześniej na opuszczenie wspólnoty zgodziła się bowiem brytyjska królowa.

>>> Zobacz także: Radosław Sikorski przestrzega. "Brexit zaczynał się lata temu od szczucia na UE, jakie teraz uprawia TVP"

Zobacz wideo

Brexit, do którego formalnie dojdzie 31 stycznia, ponownie przyspieszył. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podpisali bowiem umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Teraz dokument trafi do Parlamentu Europejskiego. W najbliższą środę - 29 stycznia - eurodeputowani zadecydują o jego ratyfikacji. Następnie, 30 stycznia, umowę zatwierdzą dyplomaci z państw członkowskich Unii. O północy - zgodnie z ustaleniami - Londyn opuści Wspólnotę.

Królowa Elżbieta II wyraziła zgodę na opuszczenie wspólnoty

W czwartek swój podpis na dokumencie, który pozwala Wielkiej Brytanii opuścić Unię Europejską złożyła królowa Elżbieta II. Londyn w kwestii rozwodu z UE powiedział więc już ostatnie słowo.

"Jej Wysokość Elżbieta II właśnie zgodziła się na wejście w życie ustawy o warunkach opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanią. Zgodnie z prawem oznacza to, że Wielka Brytania opuści unijną wspólnotę 31 stycznia"  - zakomunikował Steve Barclay, brytyjski minister ds. brexitu.

Czytaj też: Brexit może kosztować Brytyjczyków więcej, niż wynoszą składki, które przez 47 lat wpłacali do budżetu UE

Brexit już pewny. Co dalej?

Po 31 stycznia Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii Europejskiej. Potem rozpocznie się okres przejściowy, który potrwa do końca grudnia. Zjednoczone Królestwo ciągle będzie się stosować do unijnych przepisów. Rozpocznie się też druga faza negocjacji z Unią - bardziej skomplikowana, dotycząca pobrexitowych stosunków międzynarodowych, w tym handlowych.

Więcej o: