Koronawirus. Lufthansa, British Airways - kolejne linie kasują loty do Chin. LOT oferuje zwrot pieniędzy za bilet

W obawie przed epidemią koronowirusa z Wuhan kolejne linie w Europie i na świecie kasują lub zmniejszają liczbę połączeń lotniczych z Chinami. Zdecydowały się na to m.in. Lufthansa, United Airlines czy British Airways.
Zobacz wideo

Chiny walczą z epidemią koronawirusa z Wuhan, który zaczyna się rozprzestrzeniać również na inne kraje. W związku z napiętą sytuacją i zagrożeniem dla zdrowia pasażerów kolejne linie lotnicze decydują na częściowe lub całkowite skasowanie połączeń do i z Chin.

Lufthansa, British Airways i amerykańskie linie zawieszają loty do Chin

W środę niemiecka Lufthansa poinformowała, że do 9 lutego zawiesza wszystkie swoje loty do i z Chin kontynentalnych. Do tego dnia wstrzymane są również połączenia innych linii, które należą do tej firmy - Swiss Airlines oraz Austrian Airlines.

Na stronach przewoźnika ukazała się informacja o tym, że Lufthansa zwraca pieniądze za bilety do Chin kupione pomiędzy 23 stycznia a 23 lutego. Można także bezpłatnie zmienić termin lotu. Oferta dotyczy rejsów całej grupy należącej do niemieckiej firmy.

Linie British Airways podobną decyzję podjęły wcześniej. W tym wypadku połączenia lotnicze z Chinami są anulowane do 31 stycznia. Jest jednak niemal pewne, że przewoźnik przedłuży ten termin, gdyż z jego harmonogramu zniknęły wszystkie loty zaplanowane do końca lutego.

Podobnym tropem poszły też amerykańskie linie lotnicze American Airlines i United Airlines. Pierwszy z przewoźników zawiesza połączenie między Los Angeles a  Szanghajem i Pekinem - od 9 lutego do 27 marca br. Z kolei linie United poinformowały, że w pierwszym 10 dniach lutego skasują w sumie 24 połączenia z Hongkongiem, Szanghajem oraz Pekinem.

LOT czeka z decyzją i proponuje pasażerom zwrot pieniędzy

Polski LOT nie podjął jeszcze decyzji o zawieszeniu połączenia na linii Warszawa - Pekin. We wczorajszej rozmowie z Next.gazeta.pl Michał Czernicki, p.o. rzecznika prasowego PLL LOT podkreślił, że firma jest w stałym kontekcie z Główną Inspekcją Sanitarną i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, monitoruje też sytuację na polskim i zagranicznych lotniskach.

Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną na świecie, także podczas rejsów wykonywanych w rejonie azjatyckim. Zwracamy szczególną uwagę na ewentualne objawy chorobowe u pasażerów nie tylko na lotniskach, ale także na pokładach naszych samolotów

- podkreślił Michał Czernicki z PLL LOT.

Póki co, LOT proponuje pasażerom zmianę termin rejsu do Chin w miarę dostępnych miejsc, a także ubieganie się o zwrot kosztów biletu. Ze takiej możliwości mogą skorzystać pasażerowie, udający się do Chin terminie 22.01-29.02.2020 na biletach polskiego przewoźnika (z numerem biletu zaczynającym się od 080), które zostały zakupione przed 27.01.2020 roku.

Koronawirus. Już 6000 zarażonych

Liczba zarażonych na koronawirusa 2019-nCoV wzrosła w Chinach do prawie 6000, 132 osoby zmarły. Według danych oficjalnych na całym świecie - poza Chinami - odnotowano około 60 przypadków zarażenia, między innymi w Niemczech. W Polsce nie stwierdzono wirusa.

Więcej o:
Komentarze (28)
Koronawirus. Lufthansa, British Airways - kolejne linie kasują loty do Chin. LOT proponuje zwrot pieniędzy za bilet
Zaloguj się
 • fruqo3

  Oceniono 12 razy 8

  LOT jak zwykle. Z MAX-ami tez problemu podobno niebyłe, a loty zostały zawieszone dopiero gdy zamknięto dla nich niebo nad całą Europą.
  Wczoraj LOT łaskawie zgodził się by jego personel pokładowy zakładał maski podczas lotów do Azji, choć oczywiście tych masek nie zapewnia tylko oczekuje ze pracownicy kupią je za własnaą kasę. W tym czasie BA, cała grupa Lufthansy i główne linie amerykańskie po prostu kasują loty do Chin.

 • szwampuch58

  Oceniono 6 razy 4

  "zmiescisz sie smialo" wraca

 • Wojciech Joński

  Oceniono 7 razy 3

  PLl lOT będzie dalej latał do Chin, tyle że na pokładzie będzie dodatkowo kapelan !

 • corvelinho

  Oceniono 6 razy 2

  Jasne! Liczy się dla was w LOT tylko kasa a zdrowie rodaków ma Cię głęboko w dupie.
  Szef LOT'u do tablicy i napisać 1000 razy:

  WARS - Wuhan Acute Respiratory Syndrome

 • mln79

  Oceniono 1 raz 1

  Świetna wiadomość - do atmosfery nie trafi wiele ton CO2 z samolotowych silników. Jeden wirus zrobi dla ratowania klimatu więcej niż wszyscy liderzy obradujący w Davos. Ciekawe, że w obliczu jednego zagrożenia (pandemia) jesteśmy skłonni zrezygnować z latania bez większych oporów, a w obliczu innego, równie realnego (kryzys klimatyczny) za żadne skarby.

 • jacutin

  Oceniono 1 raz 1

  Lot niczego nie skasuje. Na pokładzie będzie ksiądz, który będzie walczył z potencjalnym wirusem kropiąc pasażerów kropidłem i odmawiając zdrowaśki przez inyerkom

 • barbara333-4

  Oceniono 3 razy 1

  minister zdrowia z pełną dezynwolturą podchodzi do epidemii, i do bezradnosci w obsłudze na lotniskach. Żadnej kontroli, zadnej kwarantanny, nic, ludzie wysiadaja i ida w ludzi. Nawet sami podróżnicy z Chin i Chinczycy sa zdziwieni, ze nikt się nimi nie interesuje ! Czy minister pisu i rzad za to zapłaca, gdy umrze w Polsce setki ludzi. Po prostu służba zdrowia w polsce jest niewydolna,ale czy my mamy za to płacic zyciem

 • Artur Cichocki

  Oceniono 9 razy 1

  Nikomu nie oddadzą ani złotówki za bilety. Ja walczę od 90 dni o 600e za opóźniony lot, bezskutecznie. Chyba bez prawnika się nie obędzie. Ta nisko oceniana linia lotnicza ma swoich klientów w głębokim poważaniu. Tylko się wybielają w mediach.

 • somtam

  0

  Jestem w Tajlandii. Chińczycy masowo , teraz tu przyjeżdzają. W hotelach służby sprawdzają tylko przybyłych z Wuhan, czy Są bez symptomów, tak wyłapali 6 osób w Hua Hin:(.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX