Google Play blokuje siedem aplikacji. Masz je zainstalowane? Lepiej szybko się ich pozbądź

Z Google Play usunięto siedem aplikacje zaliczających się do stalkerware'u. Posiadały one dostęp do wielu naszych danych wrażliwych, mogły śledzić nasze ruchy oraz mieć dostęp do urządzeń połączonych z telefonem. Jeśli masz je zainstalowane, lepiej je usuń.

W ostatnich tygodniach Google Play musi zmagać się z plagą złośliwych aplikacji, które są niebezpieczne dla ich użytkowników. Pod koniec grudnia informowaliśmy o usunięciu ponad 40 szkodliwych aplikacji, które znacząco wpływały na spowolnienie funkcjonowania urządzeń mobilnych. Były to urządzenia typu adware, które uporczywie wyświetlały reklamy. Na początku stycznia Google Play zdecydował się na usunięcie trzech kolejnych aplikacji. Poprzez wykorzystanie luki CVE-2019-2215 śledziły one niemal wszystko w naszych telefonach

Zobacz wideo

Google Play blokuje kolejne aplikacje szpiegowskie 

Tym razem sklep Google Play zdecydował się zablokować i usunąć siedem aplikacji typu stalkerware. Są one o tyle groźne, że były reklamowane jako służące poprawie bezpieczeństwa. Wśród nich znajdowały się aplikacje śledzące poczynania dzieci. Dzięki temu miały dostęp do danych wrażliwych poszczególnych użytkowników. Mogły m.in. śledzić ich kroki, podsłuchiwać rozmowy, przeglądać zdjęcia, czytać SMS-y, a także uzyskiwały dostęp do urządzeń połączonych z naszym smartfonem. Google ostrzega przed korzystaniem z nich oraz apeluje o usunięcie ich z urządzeń mobilnych. Aby usunąć, należy wejść do Ustawień i odszukać dział aplikacji. Każdą aplikację należy usunąć ręcznie. 

Lista aplikacji usuniętych z Google Play:

  • Mobile Tracking
  • Phone Cell Tracker
  • SMS Tracker
  • Spy Kids Tracker
  • Spy Tracker
  • Track Employees Check Work Phone Online Spy Free
  • Employee Work Spy

>>> Dowiedz się więcej: Google ostrzega o luce w systemie Android. Oto lista telefonów najbardziej narażonych na atak

Więcej o: