Światowe media o ustawie kagańcowej: "Wydarzenia w Polsce zagrażają całemu prawnemu systemowi UE"

Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę kagańcową. Media na całym świecie szeroko komentują restrykcyjne przepisy uderzające w sędziów. Przypominają, ze Bruksela zadeklarowała, iż chroniąc praworządność w Polsce "nie będzie się wahać".

>>> Bodnar: Mija już któryś dzień, a prezydent nie podpisał ustawy kagańcowej

Zobacz wideo

Ustawa dyscyplinująca sędziów, zwana ustawą kagańcową lub represyjną, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda, jest szeroko komentowana przez światowe media. Amerykańskie tytuły, takie jak "The Washington Post", cytują depeszę agencji Associated Press. Czytamy w niej, że "w opinii niektórych europejskich prawników wydarzenia w Polsce zagrażają całemu prawnemu systemowi UE".

Amerykańskie media o negocjowaniu niezależności sądownictwa

"The Voice of America" stwierdza, że według części unijnych prawników dialog podjęty z władzami Polski to za mało. Wzywają, by zarówno na nasz kraj, jak i Węgry, które również przeprowadziły kontrowersyjne reformy sądownictwa, wywrzeć większy nacisk.

Niezależności sądownictwa nie można negocjować

- stwierdza cytowany przez portal Terry Reintke, niemiecki prawnik.

"New York Times" pisze, że przyjęte w Polsce ustawodawstwo zostało potępione przez Unię Europejską. Dziennik cytuje stwierdzenie Małgorzaty Kidawy Błońskiej. Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta powiedziała, że "Polska zaczyna opuszczać system prawny Unii".

Dziennik przypomina też zeszłotygodniową wypowiedź Christiana Wiganda, rzecznika komisji europejskiej, który zapewnił, że Bruksela nie będzie się wahać podejmując działania w celu ochrony praworządności w Polsce.

"Macron nie mógł milczeć"

Niemieckie media spór wokół sądownictwa opisują w kontekście wizyty w Polsce Emmanuela Macrona, prezydenta Francji. "Macron był zmuszony do balansowania na linie, co byłoby bardzo trudne nawet przy mniej skomplikowanych stosunkach obu krajów". "Musiał z jednej strony zabiegać o zaufanie władz w Warszawie, ale z drugiej strony nie mógł milczeć a temat tzw. reformy sądownictwa, która w niebezpieczny sposób podważa rządy prawa w Polsce" - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung" cytowany przez Deutche Welle.

Niemiecki dziennik ocenia, że francuski przywódca wybrał nie najlepszy moment na "podjęcie próby nadrobienia tego, co jego poprzednicy i on sam zaniedbali".

Czytaj też: Sędzia Paweł Juszczyszyn zawieszony. Zmniejszono mu też wynagrodzenie. Ile zarabia się w sądach?

Inne światowe media, takie jak BBC, szczegółowo opisują zarówno tłumaczenia rządu stojące za wprowadzeniem nowych przepisów jak i reakcję opozycji i europejskich urzędników.

Więcej o: