Pod koniec 2019 r. Polacy kupili tysiące mieszkań płacąc gotówką. Mowa o kwocie ponad 3,8 mld zł

Jak wynika z najnowszego raportu NBP, tylko w III kwartale 2019 r. Polacy w siedmiu miastach kupili za gotówkę ponad 7 tys. mieszkań deweloperskich o wartości ponad 3,8 mld złotych. Analitycy prognozują, że w 2020 r. ten wynik może być jeszcze większy.

Opisywana przez Narodowy Bank Polski (NBP) kwota - 3,8 mld zł - to o ponad 615 mln zł więcej niż w drugim kwartale oraz o 1,1 mld złotych więcej niż w trzecim kwartale 2018 r. Zdaniem firmy HRE Investments, która przeanalizowała dane NBP, wynika, że kupujący dysponujący wyłącznie gotówką kupili od lipca do września 2019 r. około 7,1 tys. mieszkań.

Co ciekawe, mowa jedynie o mieszkaniach kupionych w biurach sprzedaży deweloperów i tylko w siedmiu największych polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdyni i Gdańsku. "W skali całego kraju i całego rynku mieszkaniowego zakupy gotówkowe mogą opiewać na kilka razy więcej lokali" - podaje HRE Investments.

Ponad połowa kupionych mieszkań za gotówkę

NBP w najnowszym raporcie ujął, jaka część wszystkich lokali mieszkaniowych została kupiona wyłącznie za gotówkę, nie uwzględniając przy tym wkładu własnego kupujących mieszkania na kredyt. W III kwartale 2019 r. zakupy gotówkowe stanowiły 54 proc. kwoty, którą Polacy wydali na nowe mieszkania w omawianych siedmiu miastach.

Gdyby dodać do tego gotówkę, która stanowiła wkład własny wybierających kredyt hipoteczny, liczba zakupionych za gotówkę mieszkań deweloperskich wyniosłaby aż 65 proc. w największych miastach polskiego rynku mieszkaniowego.

>>> Czy w 2020 roku ceny mieszkań wyhamują? Sprawdź, co o sytuacji na rynku mieszkaniowym mówią eksperci

Zobacz wideo

Ceny mieszkań mogą znowu wzrosnąć

Dr Adam Czerniak ze Szkoły Głównej Handlowej, wskazując na wyniki niedawnych badań "Finansowego Barometru ING", zwraca uwagę na "bardzo rozbuchane oczekiwania na dalszy wzrost cen mieszkań". 79 proc. Polaków uważa, że ceny nieruchomości w jego okolicy wzrosną albo bardzo wzrosną. Rok temu uważało tak 64 proc. respondentów, trzy lata temu mniej niż połowa - 47 proc. Zdaniem ekonomisty, "to kolejny sygnał, że zaczyna nam narastać bańka cenowa".

Przeciętnie w Europie wzrostu cen nieruchomości oczekuje 62 proc. osób, tj. o 5 punktów procentowych mniej niż rok wcześniej. Co ciekawe, Polska ze wzrostem o 15 pkt proc. odsetka osób oczekujących coraz droższych mieszkańbyła na pierwszym miejscu wśród 15 analizowanych krajów.

Najnowsze dane NBP nie sugerują, byśmy mieli do czynienia z hamowaniem tempa wzrostu cen mieszkań. Wręcz przeciwnie - w III kwartale 2019 r. mieszkania zdrożały średnio o 9 proc. rok do roku. Dla porównania, w I i II kwartale tempo wzrostu cen rok do roku wynosiło 8,1 proc.