Groźba recesji w Niemczech. Fatalne dane o produkcji przemysłowej. To także zła wiadomość dla Polski

W grudniu produkcja przemysłowa w Niemczech spadła aż o 6,8 proc. w stosunku do danych sprzed roku. To najgorszy wynik od czasów światowego kryzysu finansowego.

Opublikowane w piątek dane o produkcji przemysłowej w grudniu za naszą zachodnią granicą są dużym rozczarowaniem. Zmniejszyła się ona nie tylko najbardziej od późnej jesieni 2009 roku w ujęciu rocznym, ale spadła również w porównaniu do listopada aż o 3,5 proc. – ekonomiści spodziewali się tutaj wyniku na poziomie minus 0,2 proc.

Co gorsza, dane te opublikowano dzień po tym, jak dowiedzieliśmy się, że znacząco zmniejszyły się zamówienia w niemieckim przemyśle – aż o 8,7 proc. w ujęciu rocznym i 2,1 proc. w miesięcznym. Okazało się przy tym, że był to już 19 miesiąc ich spadków z rzędu.

Tak złe dane o niemieckim przemyśle zapewne przełożyły się na wynik całej tamtejszej gospodarki w końcówce ubiegłego roku. Jest ryzyko, że Niemcy znowu osunęły się w recesję – to czy tak jest w istocie, przekonamy się w nadchodzącym tygodniu, kiedy w Berlinie zostaną opublikowane najnowsze informacje dotyczące PKB.

Problem nie tylko niemiecki

Kiepskie dane dotyczące produkcji przemysłowej napłynęły w piątek również z innych krajów. We Francji spadła o 2,8 proc. w grudniu 2019 r. w porównaniu do listopada i o 3 proc. w ujęciu rocznym.

Zmniejszyła się też w Hiszpanii i w Holandii – odpowiednio o 1,4 i 1,7 proc. w ujęciu miesięcznym.

Powody spowolnienia w europejskim przemyśle są dobrze znane. To efekt napięć handlowych wywołanych przez administrację Donalda Trumpa, problemów z sektorem motoryzacyjnych dotkniętym zarówno wojnami handlowymi, jak i koniecznością dostosowania się do nowych norm emisji spalin oraz niepewnością związaną z brexitem.

Niestety, żaden z tych trzech czynników nie zniknie szybko. A do tego pojawił się nowy – koronawirus z Wuhan. Tak więc europejski przemysł i szerzej gospodarka będą musiały w najbliższym czasie działać w mniej im sprzyjającym otoczeniu.

Ale oczywiście nie oznacza to, że nic się nie da zrobić. Jeżeli faktycznie okaże się zaraz, że cała niemiecka gospodarka skurczyła się pod koniec ubiegłego roku, rząd w Berlinie może zdecydować się na pewne działania stymulujące. Nie będzie to ekstremalnie trudne, biorąc pod uwagę więcej niż dobrą kondycję niemieckiego budżetu znajdującego się od dawna na wyraźnym plusie.

Co oczywiste, spadki produkcji przemysłowej na Zachodzie Europy – zwłaszcza w Niemczech – to również zła wiadomość dla nas. To z pewnością uderzy w nasz eksport. Spowolnienie zresztą już dotarło do Polski – czwarty kwartał ubiegłego roku zakończył się wzrostem PKB na poziomie około 3 proc., a więc o około 1 pkt. proc. mniejszym niż w trzecim kwartale. Teraz to hamowanie może być jeszcze mocniejsze.

Więcej o:
Komentarze (54)
Groźba recesji w Niemczech. Fatalne dane o produkcji przemysłowej
Zaloguj się
 • adashofman1

  Oceniono 45 razy 27

  Mnie to nie rusza ponieważ mam:
  a) Dziedzictwo Lecha Kaczyńskiego
  b) Encykliki Jana Pawła II
  To jest jak szczepionka na trudne czasy.

 • pis-na-wode_fotomontaz

  Oceniono 25 razy 11

  Skoro, według "mędrców" z PiS, kryzys gospodarczy (ok. 2008-2012) nie miał wpływu na Polską gospodarkę, to tym bardziej jakieś tam spowolnienie nie będzie przecież mieć znaczenia ! ;-). Cytując pRezydenta-Notariusza : "Wystarczy tylko nie kraść" (to oznacza, że na koniec roku pislamski reżim kradł na potęgę ! ) ;-)

 • nowyemeryt

  Oceniono 22 razy 10

  Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło!
  Planeta na tym zyska ,ludzie muszą zmniejszyć rozpasaną konsumpcję!

 • robertus555

  Oceniono 20 razy 8

  Co w tym dziwnego. Gospodarka zawsze podlega cyklom koniunktury i dekoniunktury.

 • ks-t

  Oceniono 10 razy 6

  Brexit uderza we wszystkich. Brytyjskie firmy skłądały wielkie zamówienia , by zapewnić sobie zapasy materiałowe i komponentów. Nasze firmy pracowały na 3 gwizdki. A teraz magazyny są pełne i nie ma zamówień. NIe wiem czy we wszystkich firmach tak to działa ale w branży komponentów mechanicznych i motoryzacyjnych, właśnie tak. Sądze że tak oczekiwany przez patriotów Brexit zabirze Polsce 20-30 tys miejsc pracy.

 • 4v

  Oceniono 18 razy 6

  jesteście mistrzami w pisaniu na przemian o zarówno polskiej, jak i niemieckiej sytuacji gospodarczej. we wtorek hurraoptymizm, w czwartek kaplica i zgon. i później znów super, i znów tragedia narodowa.
  czasem Polska ramię w ramię z Niemcami, a czasem właśnie na przemian.

  kawa szkodzi, kawa pomaga. i się, ku..., kręci.... wierszówka jest, kliki są, kasa się zgadza.

 • komentator.81

  Oceniono 26 razy 6

  Zapewne zostawili mniejszy slad węglowy. Greta z ekipą sie cieszą. Realizują jej program...

 • tpdlagier

  Oceniono 25 razy 5

  Zabawnie przestanie być kiedy 500+ z dnia na dzień osiągnie wartość 10 euro. Ciekawe czy będzie wolno o tym mówić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX