Światowa produkcja płyt winylowych jest poważnie zagrożona. Powodem jeden pożar

Płyty winylowe już wkrótce mogą stać się towarem deficytowym. Wszystko za sprawą pożaru zakładu firmy Apollo Masters, w którym produkowano lakier niezbędny do produkcji winyli. Eksperci przewidują, że w najbliższej przyszłości znacznie wzrośnie ich koszt wytworzenia.
Zobacz wideo

Do pożaru fabryki w Banning w Kalifornii należącej do firmy Apollo Masters doszło 6 lutego . W jego wyniku nie ucierpiała żadna osoba, ale zakład został zniszczony niemal całkowicie. Jak podaje serwis rollingstone.com, oznaczać to może poważne problemy dla rynku płyt winylowych, gdyż w fabryce produkowano ok. 90 proc. obecnego na rynku lakieru wykorzystywanego przy produkcji winyli.

Produkcja winyli zagrożona. Koszt ich produkcji może drastycznie wzrosnąć

Obecnie sytuację firmy Apollo Masters określa się mianem niepewnej. Nie wiadomo, kiedy oraz czy zakład zostanie odbudowany. W oświadczeniu spółki czytamy, że: 

Z wielkim smutkiem informujemy, że zakład produkcyjny i magazynowy Apollo Masters został zniszczony w wyniku pożaru. Najlepszą wiadomością jest to, że wszyscy nasi pracownicy są bezpieczni. W tej chwili nie jesteśmy pewni naszej przyszłości i analizujemy, co możemy zrobić, aby przetrwać ten trudny czas.

Pożar zakładu może odbić się na całym przemyśle winyli, gdyż Apollo Masters jest jedną z zaledwie dwóch firm zajmujących się produkcją lakieru wykorzystywanego przy produkcji czarnych płyt. Drugą z nich jest japońska spółka MDC, która w znacznym stopniu odstawała od największego producenta materiału.

Obawy potwierdza m.in. współzałożyciel Third Man Records, Ben Backwell, który w wywiadzie dla Pitchfork stwierdził, że jest pewny, iż jego firma odczuje to, ale nie wiadomo, w jakim stopniu. Spółka Dark Entries Records natomiast wprost zaznacza, że w wyniku pożaru już wkrótce pojawią się opóźnienia w produkcji winyli. Ponadto, bardzo prawdopodobny jest wzrost kosztów produkcji płyt, co może spowodować, że jedynie część artystów będzie stać na wydawanie muzyki na winylach. 

Płyty winylowe powstały pod koniec XIX wieku wraz z rozwojem fonografu, ale więc urządzenia, które  zapis i odtwarzanie dźwięku. Okres świetności winyle przeżywały do końca lat 70. XX wieku oraz rozwoju cyfrowej technologii zapisu dźwięku. W 1990 roku sprzedano 11,7 miliona płyt gramofonowych, a 286 milionów płyt CD. W obecnych zauważalny jest trend powrotu do płyt winylowych. 

Więcej o: