Mieszkania wciąż drogie. Statystyczny Kowalski za wypłatę kupi pół metra kwadratowego w Warszawie

Mieszkania nadal drożeją. Jak wyliczyli eksperci dla portalu Money.pl, statystycznego Polaka stać na niewiele. Za średnie miesięczne wynagrodzenie kupi pół metra kwadratowego mieszkania w Warszawie.

Eksperci serwisu Rynekpierwotny.pl specjalnie dla serwisu Money.pl wyliczyli, że przy obecnych cenach nieruchomości, by zarobić na 50-metrowe mieszkanie w stolicy, należy odłożyć 97 średnich polskich wynagrodzeń. Co gorsza, mowa o całości wynagrodzeń, z których na życie, czy inne wydatki nie można nic uszczknąć. Przy średniej miesięcznej pensji (specjaliści serwisu RynekPierwotny.pl przyjęli kwotę 5169 zł) bylibyśmy w stanie kupić 0,51 metra kwadratowego takiego mieszkania miesięcznie. I nic ponadto. Przy założeniu, że z naszego średniego wynagrodzenia jesteśmy w stanie odłożyć 2 tys. zł miesięcznie, oznaczałoby to 250 miesięcy zanim uzbieralibyśmy na wspomniane lokum. To w sumie 21 lat stałych wyrzeczeń i przy założeniu, że nasza sytuacja zawodowo-finansowa jest stabilna przez ponad dwie dekady, a stan zdrowia nie wymaga nieplanowanych wydatków.

Jak zauważają eksperci lepsza sytuacja - mając na uwadze ceny mieszkań i średnie pensje - wyglądałaby we Wrocławiu, gdzie potrzeba by było 79 miesięcy (nieco ponad 6,5 roku), w Gdańsku (82 miesiące, czyli niecałe 7 lat), czy w Krakowie (88 miesięcy, czyli niecałe 7,5 roku). Średnio w Polsce musielibyśmy pracować 8 lat, by zdołać odłożyć naszą średnią pensję na poczet własnego, 50-metrowego "M" w stolicy, gdzie cena za metr kwadratowy nowego mieszkania w styczniu 2020 r. przekroczyła już barierę 10 tys. zł. W Krakowie, drugim najdroższym pod względem nowych nieruchomości miastem w Polsce stawka za 1 mkw w styczniu wyniosła 9150 zł. Dla Gdańska i Wrocławia było to kolejno 8,5 tys. zł i 8,3 tys. zł za 1 mkw.

>>> Banki chcą coraz więcej za kredyty mieszkaniowe. Marże najwyższe od 9 lat. Rosną już nie tylko ceny mieszkań

Zobacz wideo

Mieszkania za gotówkę to ponad 3,8 mld zł w 2019 r.

Jak wynika z najnowszego raportu NBP, tylko w III kwartale 2019 r. Polacy w siedmiu miastach kupili za gotówkę ponad 7 tys. mieszkań deweloperskich o wartości ponad 3,8 mld złotych. Jest to kwota o ponad 615 mln zł większa niż w drugim kwartale oraz o 1,1 mld złotych większa niż w trzecim kwartale 2018 r. Wynik stanowi 54 proc. wszystkich transakcji mieszkaniowych w tym okresie. Zdaniem firmy HRE Investments, która przeanalizowała dane NBP, osoby dysponujące wyłącznie gotówką kupili od lipca do września 2019 r. około 7,1 tys. mieszkań.

Mowa jedynie o mieszkaniach kupionych w biurach deweloperskich i tylko w siedmiu największych polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Łodzi, Gdyni i Gdańsku. - W skali całego kraju i całego rynku mieszkaniowego zakupy gotówkowe mogą opiewać na kilka razy więcej lokali - podaje HRE Investments. Co więcej, analitycy prognozują, że w 2020 r. ten wynik może być jeszcze większy.

Więcej o: