Rząd zmienia zasady logowania do systemu "Twój e-PIT". Na kilka dni przed startem programu

W najbliższy weekend ponownie ruszy rządowy system "Twój e-PIT", który umożliwi modyfikację zeznania podatkowego automatycznie wypełnionego przez fiskus. I chociaż do uruchomienia usługi zostało kilka dni, rząd zapowiada zmiany w sposobie logowania. Ma być bezpieczniej.

>>> Zobacz także: Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Zobacz wideo

Usługa "Twój e-PIT", która zadebiutowała w zeszłym roku, od 15 lutego znów będzie dostępna dla podatników. Dzięki rządowemu programowi przeciętny Kowalski do swojego zeznania podatkowego może zajrzeć online. Mało tego, jeśli nie zajrzy, to terminu złożenia deklaracji i tak nie przegapi, bo elektroniczny system rozliczy go automatycznie z odpowiednim urzędem skarbowym.

"Twój e-PIT" znów zadziała, ale będą zmiany w logowaniu

Ci, którzy chcą upewnić się na przykład co do wysokości zwrotu lub nadpłaty podatku, wprowadzić dodatkowe ulgi czy rozliczać się z małżonkiem albo małżonką, już w sobotę ponownie będą mogli zalogować się do elektronicznego systemu. Jan Sarnowski, wiceminister finansów, zapowiada jednak nowe rozporządzenie dotyczące usługi. Na zaledwie kilka dni przed ponownym startem resort postanowił zmienić sposób logowania się do systemu.

Co się nie zmieni? "Twój e-PIT" pozwoli nadal korzystać z Profilu Zaufanego. Oprócz tego system pozwoli na logowanie przez "podanie identyfikatora podatkowego oraz innych danych dotyczących podatnika umożliwiających jego identyfikację, które są w posiadaniu podatnika oraz organów Krajowej Administracji Skarbowej, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty".

Logowanie do systemu "Twój e-PIT" ma być bezpieczniejsze

Co to oznacza w praktyce? W zeszłym roku rozporządzenie bardzo konkretnie wskazywało, jakie dane mogą posłużyć do logowania. Były to np. kwoty przychodu za rok poprzedni. W tym roku system Ministerstwa Finansów może pytać różnych podatników o różne dane. To może zwiększyć bezpieczeństwo informacji - nie będzie jednego szablonu pozwalającego na poznanie wszystkich naszych finansowych sekretów osobom, które mają dostęp do części naszych danych. W zeszłym roku media alarmowały bowiem, że rozliczenie pracownika może poznać np. jego były pracodawca.

Czytaj też: Podatek od psa. Kto musi uiścić opłatę? Ile trzeba zapłacić? W tym roku kwota wzrosła

PIT bardziej przyjazny

Zmiany sposobu logowania to niejedyne nowości w programie "Twój e-PIT". Ministerstwo Finansów już w zeszłym roku zapowiedziało, że ulgi na dzieci i ich dane uzupełnią się automatycznie. W zeszłym roku trzeba było o ulgę wystąpić "ręcznie".

Korzystanie z elektronicznego systemu nie jest obowiązkowe. PIT dalej można złożyć drogą tradycyjną - na papierze.