Rząd zmienia zasady logowania do systemu "Twój e-PIT". Na kilka dni przed startem programu

W najbliższy weekend ponownie ruszy rządowy system "Twój e-PIT", który umożliwi modyfikację zeznania podatkowego automatycznie wypełnionego przez fiskus. I chociaż do uruchomienia usługi zostało kilka dni, rząd zapowiada zmiany w sposobie logowania. Ma być bezpieczniej.

>>> Zobacz także: Przejmowanie długu przez spadkobiercę. Co można zrobić? "Można odrzucić spadek"

Zobacz wideo

Usługa "Twój e-PIT", która zadebiutowała w zeszłym roku, od 15 lutego znów będzie dostępna dla podatników. Dzięki rządowemu programowi przeciętny Kowalski do swojego zeznania podatkowego może zajrzeć online. Mało tego, jeśli nie zajrzy, to terminu złożenia deklaracji i tak nie przegapi, bo elektroniczny system rozliczy go automatycznie z odpowiednim urzędem skarbowym.

"Twój e-PIT" znów zadziała, ale będą zmiany w logowaniu

Ci, którzy chcą upewnić się na przykład co do wysokości zwrotu lub nadpłaty podatku, wprowadzić dodatkowe ulgi czy rozliczać się z małżonkiem albo małżonką, już w sobotę ponownie będą mogli zalogować się do elektronicznego systemu. Jan Sarnowski, wiceminister finansów, zapowiada jednak nowe rozporządzenie dotyczące usługi. Na zaledwie kilka dni przed ponownym startem resort postanowił zmienić sposób logowania się do systemu.

Co się nie zmieni? "Twój e-PIT" pozwoli nadal korzystać z Profilu Zaufanego. Oprócz tego system pozwoli na logowanie przez "podanie identyfikatora podatkowego oraz innych danych dotyczących podatnika umożliwiających jego identyfikację, które są w posiadaniu podatnika oraz organów Krajowej Administracji Skarbowej, w tym kwoty przychodu, kwoty nadpłaty lub kwoty do zapłaty".

Logowanie do systemu "Twój e-PIT" ma być bezpieczniejsze

Co to oznacza w praktyce? W zeszłym roku rozporządzenie bardzo konkretnie wskazywało, jakie dane mogą posłużyć do logowania. Były to np. kwoty przychodu za rok poprzedni. W tym roku system Ministerstwa Finansów może pytać różnych podatników o różne dane. To może zwiększyć bezpieczeństwo informacji - nie będzie jednego szablonu pozwalającego na poznanie wszystkich naszych finansowych sekretów osobom, które mają dostęp do części naszych danych. W zeszłym roku media alarmowały bowiem, że rozliczenie pracownika może poznać np. jego były pracodawca.

Czytaj też: Podatek od psa. Kto musi uiścić opłatę? Ile trzeba zapłacić? W tym roku kwota wzrosła

PIT bardziej przyjazny

Zmiany sposobu logowania to niejedyne nowości w programie "Twój e-PIT". Ministerstwo Finansów już w zeszłym roku zapowiedziało, że ulgi na dzieci i ich dane uzupełnią się automatycznie. W zeszłym roku trzeba było o ulgę wystąpić "ręcznie".

Korzystanie z elektronicznego systemu nie jest obowiązkowe. PIT dalej można złożyć drogą tradycyjną - na papierze.

Więcej o:
Komentarze (47)
Rząd zmienia zasady logowania do systemu "Twój e-PIT". Na kilka dni przed startem programu
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 34 razy 16

  Kolejna zmiana dla zmiany. Byle paru krewnych i znajomych królika skasowało grubą forsę za aktualizację.

 • spyderman2

  Oceniono 18 razy 12

  ile kolesie dudy wzięli za te pseudo zmiany??? pokażcie faktury!!!!

 • ton_y

  Oceniono 11 razy 11

  W Irlandii 15 lat temu nikt nie wypełniał żadnych PITów! Polska to jest folwark Watykański!

 • albrecht_kalba

  Oceniono 12 razy 10

  Skok na kasę? Niemożliwe? Prawie pewne.

 • remo29

  Oceniono 12 razy 10

  Znowu kit, dykta, patyki, trytki i klej z mąki. Na tym trzyma się to państwo, ładnie pomalowane na biało-czerwono.

 • krioprezerwacja

  Oceniono 12 razy 8

  Wiecie co pomyślałam? Że jak nam Urząd Skarbowy zaczął PITy wypełniać to po to by 1% na OPP poszedł do tych "właściwych fundacji". Nie macie takiego wrażenia?

 • manran

  Oceniono 11 razy 7

  bo to rzad idiotow

 • siwywaldi

  Oceniono 13 razy 7

  Nowa ściema?
  W ubiegłym roku pomimo kilkunastu prób NIE UDAŁO mi się wejść na mój e-pit. Obliczyłem więc samemu kwotę do dopłaty podatku, ale po dwóch miesiącach dostałem wezwanie, w którym kazano mi.... DOPŁACIĆ ponad 300 złotych. Dlatego w tym roku, chyba pofatyguję się do US osobiście, choćby dlatego, ze na skutek tej przeprowadzonej bez mojej wiedzy "korekty", zmieniły się WSZYSTKIE, zawarte w PIT dane kwotowe.

 • masakramasakra

  Oceniono 6 razy 6

  a co to te pity? 25 lat robie i pierwsze słysze. Pozdrawiam wieloletni poseł na Sejm RP.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX