Podatek od psa. Kto musi uiścić opłatę? Ile trzeba zapłacić? W tym roku kwota wzrosła

Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych. Odpowiednie deklaracje należy złożyć do 30 kwietnia. także w tym terminie należy uiścić podatek od psa. Sprawdzamy kto ma obowiązek zapłacenia za psa i ile to kosztuje.
Zobacz wideo

Niektórzy posiadacze psów muszą rozliczyć podatek od posiadania czworonoga. Nie dotyczy to jednak właścicieli wszystkich psów, ponieważ danina obowiązuje tylko w niektórych regionach. Decyzję o wprowadzeniu podatku od psa podejmuje rada miasta. Mogą ustalić jej wysokość, ale tylko do pewnego limitu.

Podatek od psa - ile trzeba zapłacić?

Podatek od psa muszą płacić mieszkańcy tylko niektórych miast. Z tego obowiązku wyłączeni są mieszkańcy m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Lublina i Łodzi. Ponadto daniny nie muszą wnosić:

  • osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
  • rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
  • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego,
  • osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiada jednego psa),
  • personel dyplomatyczny i urzędów konsularne, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).

Maksymalna kwota podatku od psa nieznacznie wzrosła w 2020 roku. W zeszłym roku podatek ten mógł wynosić maksymalnie 123,18 zł. W tym rok kwota wzrosła do 125,40 zł i należy ją opłacić do 30 kwietnia danego roku. Wyjątkiem są szczeniaki, które urodziły się po tym terminie. Wtedy opłatę należy wnieść w ciągu dwóch miesięcy od dnia urodzenia zwierzaka. Kwota do zapłaty maleje o połowę, jeśli pies przyszedł na świat w drugiej połowie roku.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o: