Podatek od psa. Kto musi uiścić opłatę? Ile trzeba zapłacić? W tym roku kwota wzrosła

Rozpoczął się okres rozliczeń podatkowych. Odpowiednie deklaracje należy złożyć do 30 kwietnia. także w tym terminie należy uiścić podatek od psa. Sprawdzamy kto ma obowiązek zapłacenia za psa i ile to kosztuje.
Zobacz wideo

Niektórzy posiadacze psów muszą rozliczyć podatek od posiadania czworonoga. Nie dotyczy to jednak właścicieli wszystkich psów, ponieważ danina obowiązuje tylko w niektórych regionach. Decyzję o wprowadzeniu podatku od psa podejmuje rada miasta. Mogą ustalić jej wysokość, ale tylko do pewnego limitu.

Podatek od psa - ile trzeba zapłacić?

Podatek od psa muszą płacić mieszkańcy tylko niektórych miast. Z tego obowiązku wyłączeni są mieszkańcy m.in. Warszawy, Wrocławia, Gdyni, Lublina i Łodzi. Ponadto daniny nie muszą wnosić:

 • osoby w wieku powyżej 65 roku życia, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe,
 • rolnicy (z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów),
 • osoby niepełnosprawne, które posiadają psa asystującego,
 • osoby posiadające znaczny stopień niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji (z tytułu posiada jednego psa),
 • personel dyplomatyczny i urzędów konsularne, jeśli nie są obywatelami Polski (ważne tylko pod warunkiem wzajemności).

Maksymalna kwota podatku od psa nieznacznie wzrosła w 2020 roku. W zeszłym roku podatek ten mógł wynosić maksymalnie 123,18 zł. W tym rok kwota wzrosła do 125,40 zł i należy ją opłacić do 30 kwietnia danego roku. Wyjątkiem są szczeniaki, które urodziły się po tym terminie. Wtedy opłatę należy wnieść w ciągu dwóch miesięcy od dnia urodzenia zwierzaka. Kwota do zapłaty maleje o połowę, jeśli pies przyszedł na świat w drugiej połowie roku.

Sprawdź co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok

Więcej o:
Komentarze (14)
Podatek od psa. Kto musi uiścić opłatę? Ile trzeba zapłacić? W tym roku kwota wzrosła
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Żądam równouprawnienia !!! Żądam wprowadzenia podatku od kota ....

 • rozterka47

  Oceniono 4 razy 2

  A od czego w polsce nie ma jeszcze podatku ?

  Na co idą podatki za psa ?

 • druga_wieza

  Oceniono 2 razy 0

  Podatek za psa - jedyny znany mi podatek, którego cel i powód istnienia jest mi nieznany.

  Podatek za psa nie jest formą opłaty za sprzątanie po psie, bo to i tak obowiązek właściciela.
  Podatek za psa występuje wszędzie, również w gminach, które nigdy w historii nie wydały złotówki na cokolwiek związanego z psami. Są za to gminy (np. Łódź), gdzie taki podatek wynosi ZERO, a miasto ponosi jakieś wydatki związane z psami (kosze na psie kupy, schronisko, itd.)
  Podatek zazwyczaj jest nakładany od zysku, lub od czynności handlowej (umowa sprzedaży). Tu nie ma mowy ani o zysku, ani o transakcji.
  Podatek dotyczy wyłącznie zwierząt określonej rasy, ale nie dotyczy posiadaczy konia, kota, papugi, kanarka, rybek, królików, itd. Dodam, że chodzi mi tutaj o zwierzęta "for fun", a nie np. rolnika i jego oborę. Zresztą rolnik za psa nie płaci.

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 2 razy 0

  Minimalne zachwianie w gospodarce i zintensyfikuje sie wywozenie pieskow za miasto i przywiazywanie ich do drzew za lby na lesnych parkingach. Moze juz lepiej nie podwzyszac tego podatku.

 • Bafloski

  Oceniono 1 raz -1

  zwolnieni w miastach powinni być tylko ci którzy biorą zwierzęta ze schroniska plus jakie zniżki , a reszta powinna płacić za fanaberie. Ps sam miałem w domu Wilczura i nie wyobrażam sobie męczenia takiego psa w mieszkaniu

 • wolfgang87

  Oceniono 13 razy -3

  Za mało. Powinien wynosić minimum 3000 zł.

  Psów w miastach jest za dużo. Dużo za dużo.

  To jest sadyzm, aby trzymać psa w mieście, a mimo to jest taka moda, więc ludzie biorą te psy garściami. Łatwo spotkać osoby mające 2-3 psy. Oczywiście bez smyczy. Bo kultury nie nauczone towarzystwo - w mieście pies powinien być na smyczy.

  Współczuję tym psom. Żyć na betonie. W smrodzie i smogu. A wiemy, że ich podstawowym zmysłem jest węch. A Polacy skazują te biedne zwierzęta na katusze w mieście. Fajnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX