ING, mBank i Pekao ostrzegają przed oszustami. Naciągają na inwestycję w kryptowaluty

W mediach społecznościowych pojawiają się artykuły zachęcające do inwestycji w kryptowaluty, kusząc szybkim zwrotem. Banki ING, mBank i Pekao ostrzegają przed tego rodzaju oszustwami.
Zobacz wideo

W mediach społecznościowych pojawiły się artykuły, które zachęcają do inwestycji w kryptowaluty. Te mają być korzystne i przynieść szybki zwrot oraz zarobek z zainwestowanych środków. Oszuści rozpowszechniają fałszywe informacje o niezwykle szybkim zysku. Ponadto "posługują się wizerunkami znanych osób, celebrytów, sportowców, ludzi sukcesu, by rozwiać wątpliwości co do wiarygodności inwestycji", pisze w komunikacie mBank. 

ING Bank Śląski, mBank i Pekao ostrzegają klientów przed oszustem na kryptowaluty

Pekao odcina się od fałszywych doniesień, jakoby miało współtworzyć platformę inwestycyjną dla kryptowalut. Bank nie ma z tym nic wspólnego i ostrzega klientów, że "Korzystanie z linków umieszczonych w takich artykułach może prowadzić do utraty środków lub infekcji urządzeń". Podobne ostrzeżenie zamieścił mBank, który zachęca klientów do zgłaszania na infolinii zaistnienie takiej sytuacji. Firma zamieściła także porady, dotyczące bezpieczeństwa w sieci:

  • zawsze sprawdź czy firma, której chcesz przelać środki, faktycznie istnieje;
  • nie ufaj, gdy ktoś obiecuje duży zarobek przy minimalnym wysiłku;
  • nigdy nie instaluj żadnego oprogramowania, zwłaszcza jeśli wymaga tego rzekomy pośrednik/partner finansowy;
  • nikomu nie udostępniaj swoich danych do logowania oraz danych osobowych;
  • jeśli otrzymasz przelew od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie;
  • jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do legalności inwestycji, nie bierz w niej udziału.

Klientów ostrzega także ING Bank Śląski, który wprost pisze, że przelew pieniędzy na takie konto, oznacza ich utratę. 

Jeśli rzeczywiście inwestujesz w kryptowaluty nie daj się skusić perspektywą otrzymania dużych sum pieniędzy! A jeśli faktycznie należy Ci się zwrot inwestycyjny, czy nagroda – ich otrzymanie nie będzie wymagać żadnych przelewów z Twojej strony.

- czytamy w komunikacie na stronie banku.

Więcej o: