Będzie kara za niewykonanie postanowień TSUE? Prof. Nowak-Far: Zapłacimy z podatków i rezerwy w budżecie

Rząd zapowiada, że w kwestii reform sądownictwa nie zrobi "ani kroku wstecz". Unia Europejska może jednak domagać się od Polski wykonywania postanowień TSUE i przestrzegania praworządności. Jakie konsekwencje może mieć dalsze twarde stanowisko Polski? W programie "Studio Biznes" z prof. Arturem Nowak-Farem ze Szkoły Głównej Handlowej, byłym wiceministrem spraw zagranicznych rozmawiał na ten temat Łukasz Kijek, redaktor naczelny Next Gazeta.pl.

Relacje Polski z Unią Europejską coraz bardziej się komplikują - głównie przez kwestie takie jak reforma sądownictwa i praworządność. We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na ten temat.  Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej stwierdziła podczas swojego wystąpienia, że Komisja Europejska będzie wypełniać swoją rolę strażniczki traktatu i wykorzysta procedurę przeciw naruszeniom, ilekroć pojawią się problemy dotyczące kwestii zgodności z prawem UE.

Czytaj też: Światowe media o ustawie kagańcowej: "Wydarzenia w Polsce zagrażają całemu prawnemu systemowi UE"

O tym co to może oznaczać w praktyce Łukasz Kijek, redaktor naczelny Next Gazeta.pl, rozmawiał w programie "Studio Biznes" - prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej, byłym wiceministrem spraw zagranicznych. Ekspert wyjaśnił na ile groźba nałożenia na Polskę finansowej kary dwóch milionów euro dziennie, o jakiej donoszą media, jest realna. Wyraźnie stwierdził, że zwarcie z UE będzie dla naszego kraju nieopłacalne. Nie tylko z uwagi na bezpośrednie konsekwencje finansowe. Te pośrednie mogą być nawet jeszcze groźniejsze. Dlaczego? Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy.

Więcej o:

Polecane dla Ciebie

Komentarze (13)
Będzie kara za niewykonanie postanowień TSUE? Prof. Nowak-Far: Zapłacimy z podatków i rezerwy w budżecie
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 5 razy 3

  zbigniew ziobro - trzy zera w jednym - nie odpuści aż do całkowitej ruiny państwa !!!

 • radon13

  Oceniono 3 razy 1

  Zaplaca z podatków !! KE poda PIS jeszcze w 5 podobnych sprawach , nie starczy pieniędzy na kary. Nowy budżet UE uwzględni te kwestie nie dajać pieniędzy dla rolników w Polsce, wtedy pogadamy .

 • Tomasz Zielinski

  Oceniono 5 razy 1

  Chyba nikt niema watpliwosci ze na zwarciu z Unia to my stracimy najwiecej

 • jkal

  0

  to bedzie MOrzna za to szczególnie POdziękowac szmatławcom targowicy z paniczem Sikorskim, kandydatem na kandydata Bidroniem, nijakim Belką, frontmenką Kopaczową, Różą Thun de Luxemburg, Laszkiem Millerem etc, etc na czele

 • adalberto3

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wolno ustępować - to dziecięca postawa. Może lepiej opodatkować dochody międzynarodowych koncernów działających w Polsce ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX