Koronawirus uderzy w gospodarkę. "Dzisiejsze dane wywracają stolik". Niemcy i Włochy boją się recesji

Eksperci, agencje analityczne i ekonomiści banków szacują możliwy wpływ koronawirusa już nie tylko na gospodarkę chińską, ale i na inne państwa. W niektórych krajach może to być czynnik, który przeważy o wystąpieniu recesji. Niepokój wzbudziły szczególnie nowe informacje z Chin, które pokazują gwałtowny wzrost zachorowań - prawdopodobnie przez zmianę metodologii ich liczenia.

Przy szacowaniu wpływu epidemii takiej, jaką wywołał nowy koronawirus z Chin - 2019-nCoV (oficjalna nazwa powodowanej przez niego choroby to COVID-2019) - ekonomiści są bardzo ostrożni. Przede wszystkim dlatego, że zbyt wiele jest niewiadomych, i nie chodzi tutaj nawet o podejrzenia dotyczące fałszowania danych.

>>>Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping? Epidemia może uderzyć w mocarstwowe ambicje Pekinu:

Zobacz wideo

Koronawirus, gospodarka i recesja

Pojawiają się już jednak pierwsze szacunki, nie tylko w odniesieniu do samych Chin, ale i innych krajów, w tym europejskich. Globalna gospodarka to system naczyń połączonych, a Chiny - druga największa gospodarka po USA - wciąż są fabryką świata. Istotna część tej fabryki na wiele dni w zasadzie stanęła. Tylko w Wuhan - centrum epidemii - znajduje się kilkaset zakładów produkujących dla zagranicznych przedsiębiorstw. A stoi nie tylko Wuhan. Globalne firmy zamknęły swoje oddziały i punkty w Chinach, do tego dochodzi turystyka. 

Deutsche Bank podejrzewa, że z powodu koronawirusa Niemcy mogą stanąć na granicy recesji.

"Spodziewamy się, że koronawirus obniży produkt krajowy brutto o 0,2 punktu procentowego w pierwszym kwartale, przez co techniczna recesja jest wysoce prawdopodobna" - pisze Deutsche Bank Research w badaniu, które przytacza Bloomberg. 

Portal ten rozmawiał też z wiceministrem finansów Włoch, który sugeruje, że epidemia może przyczynić się do wystąpienia recesji w jego kraju. "Ryzyka związane z wpływem koronawirusa mogą być znacząco negatywne dla gospodarki światowej, a także włoskiej" - przyznał Antonio Misiani. 

Tutaj warto zauważyć, że oczywiście nie jest tak, że sama epidemia spowoduje recesję w tych krajach. Zarówno Niemcy, jak i Włochy przeżywają istotne spowolnienie gospodarcze. Niemcom zaledwie w ubiegłym roku udało się uniknąć wspomnianej wcześniej technicznej recesji, czyli dwóch kwartałów z rzędu ze spadkiem PKB. Włosi kwartał na minusie właśnie zaliczyli - były to ostatnie trzy miesiące 2019 roku. Spodziewali się poprawy na początku tego roku, podkreślając, że ostatni spadek spowodowany był efektami kalendarzowymi (inna liczba dni pracujących). Teraz nadzieje na odbicie może pogrzebać epidemia. Jak mówi Misiani, Chiny są trzecim największym dostawcą do Włoch, także wielu chińskich turystów przyjeżdża tam i kupuje towary, często luksusowe. 

Podobnie wygląda sytuacja w Niemczech. Dane z niemieckiego przemysłu za ostatnie miesiące ubiegłego roku nie wyglądały najlepiej. To może wskazywać na lekki spadek PKB w czwartym kwartale 2019. A do tego ich gospodarka jest mocno uzależniona od Chin - najważniejszego partnera handlowego. Głównie chodzi tutaj o motoryzację. Chiński rynek samochodowy jest największy na świecie i jeśli spada zapotrzebowanie na auta z Niemiec, nasi sąsiedzi zza Odry to odczuwają. Gdyby PKB Niemiec rzeczywiście się skurczył w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a w pierwszym tego roku znów spadł - tym razem m.in. z powodu koronawirusa - kraj ten zaliczyłby techniczną recesję. Nie jest to przesądzone, ale obawy istnieją.

Agencja S&P Global przewiduje, że przez epidemię wzrost gospodarczy w strefie euro i Wielkiej Brytanii będzie wolniejszy, niż wcześniej prognozowano, być może o około 0,2 punktu procentowego. Najmocniej dotknie to przemysł, z powodu wspomnianego przestoju w chińskich fabrykach, co zakłóci światowy łańcuch dostaw. Komisja Europejska w swoim najnowszym raporcie podtrzymała wprawdzie prognozy wzrostu PKB w strefie euro, ale zaznaczyła, że epidemia jest najważniejszym czynnikiem ryzyka dla rozwoju gospodarczego. 

Zaskakująco niepokojące dane z Chin o zachorowaniach

Ogółem, nadzieje na ożywienie gospodarcze w Europie przygasły. Mocnym zaskoczeniem były podane w czwartek rano nowe informacje o zakażonych. Jeszcze w środę żyliśmy nadzieją, że epidemia wygasa - dane z Chin sugerowały, że liczba nowych zakażeń wzrasta coraz wolniej. Teraz okazało się, że to może wcale nie być prawda (choć na pewno tego nie wiadomo).

Liczba nowych stwierdzonych przypadków 2019-nCoV gwałtownie wzrosła - tylko w prowincji Hubei o blisko 15 tysięcy - od wczoraj. Dzień wcześniej ten przyrost wyniósł nieco ponad 2000. Chińskie władze tłumaczą ten skok zmianą metodologii wykrywania i zliczania przypadków. Teraz stosują tomografię komputerową, zamiast wcześniejszych testów. Także liczba ofiar śmiertelnych w Chinach wzrosła bardzo silnie - o 254, tylko jednego dnia.

Ekonomiści mBanku w dyskusji na swoim twitterowym profilu mBank Research opisują niepewność związaną z koronawirusem tak: "Istnieje jakaś 'prawdziwa' krzywa zachorowań (której nie znamy, tak jak nie znamy np. wszystkich realnie przeziębionych w Polsce). Przybliżała ją (bądź nie), dotychczas publikowana oficjalna krzywa zachorowań (tam widać było spowolnienie). Dzisiejsze dane wywracają stolik. Pytanie, czy tamto przybliżenie, co do kształtu krzywej, było prawdziwe i 'tylko' przesunęliśmy się na osi Y w górę/dół, czy kształt jest zupełnie inny"

Nowe informacje z Chin spowodowały natychmiastową reakcję na światowych rynkach. Giełdy w Europie spadały w czwartek rano po wcześniejszych silnych wzrostach, tracąc po 0,5-1,0 proc. Potem te spadki się pogłębiły, po 11:00 były na poziomie 1-1,5 proc. Tracą głównie firmy z sektora energetycznego, naftowe i wydobywcze - czyli te, na które globalne spowolnienie mocno by wpłynęło, bo kiedy gospodarka hamuje, potrzebuje mniej żelaza czy ropy naftowej. Międzynarodowa Agencja Energii szacuje, że globalne zapotrzebowanie na ropę ma spaść w pierwszym kwartale po raz pierwszy od kryzysowego 2009 roku - przez koronawirusa i wstrzymanie trybów chińskiej gospodarki. Sama ropa naftowa też tanieje, przed południem o około 0,8 proc. 

Na rynku walutowym słabe jest euro w notowaniach do dolara, co widać już było wczoraj, po rozczarowujących danych dotyczących produkcji przemysłowej w Europie w grudniu, dziś rano ten ruch jeszcze się pogłębił. Niepewność związana z epidemią spowodowała tradycyjną "ucieczkę" do inwestycyjnych bezpiecznych przystani, dzięki czemu zyskują m.in. japoński jen i frank szwajcarski, który wobec polskiej waluty znów jest notowany powyżej granicy 4 zł

Ogółem ruchy na rynkach nie są gwałtowne, bo tak naprawdę nie wiadomo, czy i jak bardzo złe są nowe dane o zakażonych. Pozostaje nam czekać. 

Więcej o:
Komentarze (91)
Koronawirus uderzy w gospodarkę. "Dzisiejsze dane wywracają stolik". Niemcy i Włochy boją się recesji
Zaloguj się
 • lynx4

  Oceniono 38 razy 30

  Podwojenie ilości zmarłych w ciągu ostatniej doby to też zmiana metod liczenia? Do tej pory uznawali jeszcze ciepłe zwłoki za żywych?

 • tacx

  Oceniono 30 razy 26

  Popatrzcie na sytuację polskiego inwestora. POlska giełda szoruje po dnie. Sasin ledwo otworzy dzioba a leci energetyka, banki, Orleny iLotosy. Górnictwo zarżnięte a mimo to PGG wypłaca 14-tki. Jutro odczyt inflacji ponad 4% i dziś obligacje skarbowe są jednymi z najsłabszych w Europie - w momencie gdy reszta drożeje nasze tanieja bo temu knurowi Glapińskiemu stóp nie opłacałos ię podnosić rok temu bo wybory i wicie.. rozumicie. Teraz inflacja 4% i chce stopy obniżać bo mu PKB zaraz padnie.
  I tak wygląda inwestowanie w POlsce rządzonej przez eremitę z Nowogrodzkiej. Tu nie wolno mieć pieniędzy bo albo je stracisz na giełdzie, albo zabierze cie je Morawiecki z Glapińskim.
  Takie życie. Bardziej złodziejskiego systemu okradania obywateli w tym kraju nigdy nie było

 • z.04.2019

  Oceniono 25 razy 19

  Recesja w Niemczech z powodu wirusa ?!
  A ceny akcji na giełdzie niemieckiej najwyższe od początku ich notowań !
  Polska nie boi się koronawirusa, boi się pis-owskich działań więc giełda papierów wartościowych jest na wysokośći cen z 2005 r.

 • snurfik

  Oceniono 22 razy 16

  W pogoni za "oszczednosciami" (a tak naprawde to za wiekszymi zyskami za tanszy naklad pracy) firmy wyprowadzily produkcje do krajow "rozwijajacych sie".
  No to teraz macie zabe do zjedzenia z zupelnie niespodziewanej strony.
  Moze jednak nie trzeba bylo outsourcingowac produkcji w 95%?

 • hipo krater

  Oceniono 16 razy 14

  Wszędzie kicha a u nas ciągle jak w biblijnym raju.
  Przed chwilą była konferencja PiS, zeby przekazać społeczeństwu, że od czasów Tuska , można kupić sobie więcej cukru i więcej mąki. Brawo wy.

 • przyjaciel.krolika

  Oceniono 12 razy 10

  Dochodzę do wniosku, że jeżeli epidemia się rozwinie, to nadejdzie gwałtowne ochłodzenie klimatu na Ziemi, z powodu zatrzymania aktywności ludzi na całym świecie.
  Nasza planeta zostanie w ten sposób uratowana.

 • raczkowski

  Oceniono 13 razy 9

  Natura wie co robić, żebyśmy nie zasypali planety śmieciami i nie puścili jej z dymem.

 • magda_breslau

  Oceniono 14 razy 6

  Koronawirus posluzy jako wymowka gospodarczego krachu, ktory Banki Centralne od lat przesuwaja w czasie drukujac tryliony dolarow i euro.

  Bedzie sie wmawiac ludziom, ze wszystko bylo swietnie, do czasu az wybuchla epidemia w Chinach... Ludzie uwierza.

 • koenzymq10

  Oceniono 9 razy 5

  No to banksterzy rozgrzeszeni. Winny wirus, nie oni... Alleluja. I dalej cisnąć ciemny lud.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX