Ile Polacy płacą za "dobrą zmianę"? 14 mld zł rocznie w nowych podatkach i opłatach

Mateusz Morawiecki zapewnia, że budżet na rok 2020 jest zrównoważony - wydatki i przychody po raz pierwszy od dekad się bilansują. Eksperci już ocenili, że zbilansowanie udało się osiągnąć dzięki księgowym sztuczkom. Dziś wychodzi na jaw, że "dobrej zmianie" pomaga 14 mld zł ściągane w postaci nowych podatków i danin. Rocznie.
Zobacz wideo

Premier Mateusz Morawiecki w listopadzie 2017 roku udzielił wywiadu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". - Nie planuję żadnych nowych podatków. My podatki obniżamy - obiecywał szef rządu. Czy dotrzymał tej obietnicy? Analizy przeprowadzone przez "Rzeczpospolitą" świadczą o tym, że jest dokładnie odwrotnie.

Jeśli policzyć wszystkie wprowadzone od 2016 r. - w tym podatek bankowy czy opłatę emisyjną od paliw. To w sumie daje to ponad 14 mld zł rocznie

- stwierdza dziennik.

Nowe podatki PiS. Czasami nazywane daninami lub opłatami

Mateusz Morawiecki chwali się, że budżet na rok 2020 jest zrównoważony. Wprowadzone przez PiS daniny stanowią w nim jednak istotne źródło. 435,3 mld zł mld po stronie przychodów raczej nie udałoby się uzyskać, gdyby nie szereg nowych opłat, które Polacy pośrednio lub pośrednio wnoszą.

embed

Uwzględniając te, które dopiero mogą wejść w życie, przychody budżetu są jeszcze większe. I tak podatek bankowy daje 4,87 mld zł, opłata cukrowa - zapowiadana na "po wyborach" - ma przynieść 3,6 mld zł, opłata emisyjna daje już dziś 1,98 mld, opłata recyklingowa 1,49 mld, danina solidarnościowa 1,15 mld zł, a zapowiadany, acz jeszcze nie wprowadzony podatek handlowy 1,07 mld zł. Podatki już wprowadzone dadzą zatem ok. 9,5 mld zł, zapowiedziane kolejne 4,6 mld, co razem daje kwotę 14,16 mld zł.

Jednorazowe wpływy pomagają budżetowi

Nawet 22 mld zł budżet w tym roku może zyskać dzięki jednorazowym wpływom. Tę pokaźną kwotę mają przynieść transfer pieniędzy z OFE do IKE, za który rząd chce pobrać 15 proc. prowizji, sprzedaż częstotliwości do transmisji 5G i praw do emisji dwutlenku węgla.

Mateusz Morawiecki poupychał deficyt po kątach 

Budżetowi pomagają też zabiegi księgowe. Jedna z takich "sztuczek" dotyczy Funduszu Solidarnościowego. Z jednego z załączników do projektu ustawy budżetowej wynika, że o ile w 2020 r. tenże fundusz wszedł z deficytem na poziomie ok. 9,2 mld zł, to według planów ma go zakończyć ze stanem blisko 25,9 mld zł na minusie. Deficyt Funduszu Solidarnościowego wzrośnie o ok. 16,7 mld zł - wpływy do niego mają sięgnąć 3,7 mld zł, koszty realizacji jego zadań szacuje się tymczasem na 20,4 mld zł. Same "trzynastki" dla emerytów mają pochłonąć ok. 11,2 mld zł.

Wypchnięcie części wydatków do funduszu celowego - tutaj do Funduszu Solidarnościowego - jest o tyle "sprytne", że nie wpływa na poziom deficytu budżetowego - zauważa Mikołaj Fidziński.

Ignacy Morawski, dyrektor centrum analiz SpotData, wskazuje z kolei, że o ile w budżecie deficyt wynosi zero, o tyle w sektorze finansów publicznych, uwzględniającym wszystkie instytucje publiczne (wraz z samorządami), deficyt ma sięgnąć - według metodologii unijnej - ponad 26 mld zł, czyli 1,2 proc. PKB.

Czytaj też: Budżet na 2020 r. w Sejmie. Opozycja: "Oczyszczony z manipulacji deficyt wynosi 52 mld zł"

Budżetowi na rok 2020 pomoże nawet Narodowy Bank Polski. O ile w pierwszej wersji planu finansowego nie zakładano wpływów z tytułu zysku z NBP, o tyle w nowej przyjęto, że budżet wzbogaci się w ten sposób w 2020 r. o 7,2 mld zł. Rząd do budżetu dochód wpisał, chociaż resort finansów przyznaje, że poziom zysku NBP cechuje się "dużą niepewnością".

Więcej o:
Komentarze (103)
Ile Polacy płacą za "dobrą zmianę"? 14 mld zł rocznie w nowych podatkach i opłatach
Zaloguj się
 • siekier35

  Oceniono 29 razy 27

  słuchanie morawieckiego to jak słuchanie pijaka siedzącego na murku pod sklepem
  w zależności od ilości posiadanego alkoholu zmienia się jego interpretacja rzeczywistości
  tylko że rzeczony pijak nie rządzi w rządzie tylko swoim organizmem

 • glencok

  Oceniono 26 razy 20

  Co do "zrównoważonego " budżetu to Rosati kilka minut po przedstawienie budżetu w sejmie znalazł przesunięte wydatki na kwotę ponad 50 miliardów złotych. Częśc z tego powiększy nasze zadłużenie. Szkoda że wyborcy pisu nie mają bladego pojęcia o co w tym chodzi. Tylko oni myślą że pieniądze biorą się z powietrza i że podatki maleją za pisu

 • nessuno

  Oceniono 22 razy 18

  Zdjęcie nr.1
  Popatrz synku, tak wygląda facjata największego krętacza i oszusta, krzywogębej mendy, która nas okłamuje.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 19 razy 17

  Jak to Pinokio obiecywał w 2017r.? "Nie wprowadzę żadnych nowych podatków"?

 • darasxx

  Oceniono 16 razy 16

  Dalej głosujcie na Dudowatego i Drużynę Dobrej Zmiany...Jest super a będzie zajebiście czyli biednie, zaściankowo, ale za to po katolsku...Taka rozprawa między panem, wójtem , a plebanem..A plebs niech zapier... za miskę ryżu...

 • C ZA

  Oceniono 16 razy 16

  Dali że swojej kieszeni to, co wyciągnęli z naszej.

 • wdechwydech

  Oceniono 14 razy 14

  morawiecki to żaden premier - to księgowy pisu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX