Inflacja. Ekonomista: Sytuacja wymknęła się spod kontroli RPP. Czas na reakcję minął

Robert Kędzierski
Inflacja wystrzeliła - ze wstępnych analiz GUS wynika, że osiągnęła poziom 4,4 proc. Zdaniem prof. dr hab. Mariana Nogi, wybitnego ekonomisty, na reakcję Rady Polityki Pieniężnej jest już za późno.
Zobacz wideo Inflacja znów zaskoczyła. Wyższa od tego, co przewidywali ekonomiści

Prof. dr hab. Marian Noga, wybitny ekonomista, odniósł się do danych opublikowanych kilka godzin temu przez GUS. Jak już pisaliśmy ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja wchodzi na kolejne szczyty niewidziane od lat.

Ceny w styczniu 2020 r. wzrosły aż o 4,4 proc. w porównaniu z poziomem ze stycznia 2019 r. Warto podkreślić, ceny żywności, napojów i wyrobów tytoniowych urosły jeszcze bardziej - aż o 6,7 proc. Od grudnia 2019 r. z kolei aż o 1,7 proc. Analitycy wskazują tu między innymi na wzrost akcyzy na alkohol i papierosy o 10 proc. od stycznia - co podniosło ceny tych towarów.

Inflacja rośnie przez rozbudzone oczekiwania

Odczyt inflacji skomentował w rozmowie z Next Gazeta.pl ekonomista prof. Marian Noga*. Stwierdził, że styczniowy odczyt go nie zaskoczył.

Wzrostu inflacji na takim poziomie można się było spodziewać z tego względu, że mocno zostały rozbudzone oczekiwania inflacyjne. One zostały fundamentalnie poparte transferami socjalnymi takimi jak "500 Plus" - co do tego nie ma wątpliwości

- stwierdził prof. Noga.

Jego zdaniem powodów wyższej inflacji jest więcej. - Skąd ten wzrost? Wystarczyło,  że pietruszka - już nawet nie przysłowiowa - podrożała kilka razy i oczekiwanie inflacyjne przeniosła się na inne produkty - powiedział ekonomista.

"Czas na zapobieżenie inflacji minął". Zbliża się spowolnienie

Czy w związku z inflacją powinny zostać podjęte jakieś kroki? - Cała sytuacja wymknęła się spod kontroli RPP. Czas na zapobieżenie inflacji minął. Teraz, kiedy inflacja wybiła, to Rada Polityki Pieniężnej możliwości ruchu już nie ma - wyjaśnia profesor.

Dodaj też, że na całym świecie się stopy procentowe obecnie się obniża. Jego zdaniem wiele wskazuje na to, że szybkimi krokami zbliża się spowolnienie gospodarcze. - Polska podwyższając je teraz stawałaby przeciwko światowym trendom - wyjaśnia ekonomista.

Prof. Noga nawiązał też do wypowiedzi Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Ten wyraził przekonanie, że w drugiej połowie roku inflacja zacznie spadać.

- Przy pomiarze inflacji obowiązuje sztywna zasada 12 miesięcy. Za rok będziemy porównywać ceny do cen ze stycznia tego roku. Nie wyobrażam sobie, że i za rok inflacja była tak duża jak dziś. Powinna spaść - wyjaśnił ekonomista.

Czytaj także: "Oszczędności Polaków niemal w punkcie zero". Polacy zapomnieli, że emerytury nie zapewni sam ZUS?

* Prof. dr hab. Marian Noga, dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem, Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, były senator IV i V kadencji, były rektor Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Więcej o:
Komentarze (192)
Inflacja. Ekonomista: Sytuacja wymknęła się spod kontroli RPP. Czas na reakcję minął
Zaloguj się
 • ps11111ps

  Oceniono 79 razy 75

  Lichocka pokazała jak wygląda przebieg wykresu inflacji za czasów PiS. Strzela do góry jak jej palec

 • james_peacock

  Oceniono 66 razy 64

  "Inflacja znów zaskoczyła. "
  ... chyba wszystkich poza przeciętnym zjadaczem chleba.
  Bez jaj, kto na tle tych kosmicznych cen jest "zaskoczony"?! Bo ja na pewno nie.

 • tigr

  Oceniono 51 razy 49

  Jaki ruch RPP, a co to takiego jest RPP, TK, KRS? Żyjemy w bloku w którym ktoś już wymontował tablicę rozdzielczą z bezpiecznikami więc każdy musi ciągąć prąd do siebie po swojemu, nawet jeśli nie każdemu podoba się zagrożenie pożarowe.

 • zyg88

  Oceniono 49 razy 45

  To celowa robota Glapińskiego i rządu. Będzie 10% i wtedy suweren dostanie 550+

 • kertog123

  Oceniono 38 razy 38

  Opozycja powinna bardzo solidnie popracować nad porównaniem cen 2016 - 2020 - np 30-40 podstawowych produktów. I pokazać prawdziwy wzrost cen i na tym tle wzrost rent i emerytur. PROFESJONALNIE !!!! Gwarantowany natychmiastowy 2-3% spadek poparcia dla PIS

 • punter

  Oceniono 37 razy 37

  Niech żyje bal.

  I pamiętajcie - suweren przeżyje wszystko - TK, SN, KRS - ale nie przeżyje tego że za rok pińcetplus na zwykłe zakupy w Biedrze nie starczy.

 • basiacan

  Oceniono 36 razy 34

  Inflacja zostala wytlumaczona przez PAD-a. Teraz, z okazji startu w o nastepny termin prezydentury, moze wyjasni rodakom jak to bedzie w Polsce w ktorej 16 milionow pracujacych bedzie utrzymywalo 10 milionow emerytow i rencistow a takze kilka milionow dzieci i mlodziezy plus KK, TVP itd., itp....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX