Koronawirus dewastuje biznes technologicznych gigantów. I nie chodzi tylko o chińskie firmy

Zamknięte lub działające na pół gwizdka fabryki, problemy z transportem, zamarły handel - tak wygląda teraz rzeczywistość firm technologicznych w Chinach.

Straty tak wielkich globalnych graczy jak Apple lub Huawei z powodu epidemii koronawirusa w Chinach sięgną dziesiątków miliardów dolarów. W czwartek na przykład opublikowano raport firmy badawczej Counterpoint Research. Jej analitycy prognozują, że w pierwszym kwartale sprzedaż smartfonów w Państwie Środka spadnie aż o 20 proc.

To w praktyce oznacza np., że Apple sprzeda do końca marca o milion mniej iPhone’ów, niż stałoby się, gdyby nie było koronawirusa.

Apple jednak nie straci tak wiele jak Huawei. Sprzedaż w Chinach kontynentalnych zapewnia mu około 17 proc. jego przychodów. Dla Huawei natomiast chiński rynek to podstawa - odpowiada aż za 60 proc. całkowitej sprzedaży koncernu z Shenzen.

Zobacz wideo Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Chiny i koronawirus. Zamknięte fabryki

Załamanie sprzedaży w Chinach z powodu epidemii koronawirusa jest niestety tylko częścią wielu problemów, które stwarza epidemia koronowirusa. W Państwie Środka nie działają tysiące fabryk, a wiele innych pracuje z niewielką wydajnością. Tymczasem produkują one w zasadzie wszystko, z czego dzisiaj składa się smartfon, komputer lub tablet.

Chińczycy zaczęli uruchomiać fabryki po przedłużonej przerwie świątecznej w ubiegłym tygodniu i proces ten postępuje z dużymi trudnościami, często przy liniach produkcyjnych znajduje się tylko kilkanaście procent załogi. Pracownicy nie wrócili do pracy, bo są chorzy, przechodzą kwarantannę lub - co dużo częstsze - pozostali na święta dłużej u rodziny na drugim końcu Chin z powodu trudności w transporcie lub obaw. Z danych zabranych z popularnych w Państwie Środka aplikacji Baidu wynika, że do domów po świętach do połowy minionego tygodnia powróciła ledwo jedna czwarta Chińczyków.

To, jak to bardzo ogranicza produkcję, dobrze widać w danych o produkcji i zużyciu energii. I tak na przykład w środę sześć największych chińskich spółek energetycznych zużyło o 42,2 proc. mniej węgla niż w tym samym okresie poświątecznym rok temu.

Brakuje pracowników np. w fabryce firmy Foxconn w Zhengzhou. W poniedziałek przy taśmach było tylko 10 proc. zatrudnionych. Przez to analitycy Counterpoint Research twierdzą, że uruchomienie tam na pełną skalę montażu nowego iPhone’a SE 2 opóźni się. A to może spowodować trudności w jego planowanym ponoć pod koniec marca wprowadzeniu na rynek.

Dodatkowe zabezpieczenia i przerwy

Uruchamianie fabryk po przerwie świątecznej przebiega wolniej również z powodu konieczności spełnienia dodatkowych norm bezpieczeństwa. We wspomnianej fabryce Foxconnu pracownicy przy wejściu na teren zakładu przechodzą pomiar temperatury ciała.

A kiedy z początkiem minionego tygodnia w jednej z chińskich fabryk zajmujących się montażem elektronicznych modułów dla większych producentów zachorowało na koronawirusa czterech pracowników, cały zakład zamknięto, rozpoczęto w nim proces odkażania, a 120 zatrudnionych, którzy mieli kontakt z chorymi, wysłano na kwarantannę.

Do tego epidemia w znacznym stopniu ogranicza transport, zarówno przez zakazy władz, które zamykają całe miasta, jak i przez brak pracowników w firmach logistycznych. DPD poinformowało w piątek, że nie przyjmuje zleceń na wysyłkę paczek do Chin, Hong Kongu i Makao. Nie ma ich na miejscu kto rozwieźć.

Problemem jest też konieczność odwołania mnóstwa ważnych spotkań, targów i konferencji. Szczególnie jaskrawym tego przykładem było odwołanie tegorocznych targów sprzętu mobilnego MWC w Barcelonie. Praktycznie nikt ze znaczących producentów nie chciał na nie przyjechać.

Szacuje się, że chiński przemysł będzie potrzebował około dwóch miesięcy od wygaśnięcia epidemii do powrotu do stanu sprzed koronawirusa. Tak więc branża IT jeszcze długo nie dojdzie do siebie. A potem czekają ją kolejne wydatki, na przykład związane z przeniesieniem części produkcji poza Chiny. Mówi się o tym coraz głośniej i więcej.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (176)
Koronawirus dewastuje biznes technologicznych gigantów. I nie chodzi tylko o chińskie firmy
Zaloguj się
 • gie-es

  Oceniono 20 razy 20

  Kto widział filmy z pustych ulic w Chinach ten rozumie, że każda absolutnie branża leci na pysk. To może być kryzys na niespotykaną skalę.
  Z drugiej strony może Chiny będą zmuszone zainwestować w poprawę jakości życia ludzi ...

 • polokokt

  Oceniono 19 razy 17

  Elektronika to mały pikus. Spadną co najwyżej dochody firm technologicznych. Gorzej ze duzo składników do leków tez się produkuje w Chinach. A brak lekarstw na choroby przewlekłe gdzie lek trzeb przyjmować to duzo wiekszy problem .

  Jak widac, światowa produkcja dóbr nie powinna być skumulowana w jednym rejonie świata...

 • mdro

  Oceniono 14 razy 14

  To nie tylko kwestia smartfonów i laptopów, To niestety sprawa mocnego spowolnienia produkcji praktycznie wszystkiego - bo podzespoły do urządzeń produkcyjnych czy produktu końcowego w większości wytwarza się w Chinach. Myślicie, że np. przemysłu motoryzacyjnego ten kryzys nie dotknie?

 • Wojciech Joński

  Oceniono 14 razy 14

  Zablokowana produkcja w Chinach to praktycznie blokada na całym świecie. Produkcja to nie wszystko, a usługi, turystyka. Przykład z luksusowymi statkami, które albo nie mogą nigdzie zawinąć, albo tak jak w Jokohamie, gdzie mamy "Alcatraz" 21 wieku. O wielu reperkusjach tego co się dzieje w Chinach wkrótce się przekonamy na własnej skórze !

 • j21p

  Oceniono 38 razy 14

  Wspaniala wiadomosc!!

  Mniej g.wna wyprodukowanego przez czlowieka na swiecie - planeta sie cieszy

 • R 80

  Oceniono 14 razy 12

  Strach pomyśleć ile w tym roku we Władku będzie kosztowała muszla na straganie, bo może ktoś nie wie, ale też są z Chin.

 • dublet

  Oceniono 18 razy 12

  To u nich kapitalistów! U nas dzienki Rzondu i Partii ni ma stracha, za co chciałę podzienkować Panu Pierwszemu Prezesu!

 • dobroslawa4

  Oceniono 13 razy 11

  I tak czkawką odbija nam się światowa globalizacja produkcji. A kilka dekad jak ktoś czarno to widział był zakrzyczany. Czort ze smartfonsmi..tego i tak za wiele na świecie się wala. Pomyślcie o ..produkcji leków. Początek produkcji to Chiny. Już kilka miesięcy temu były problemy...a teraz..to będzie ..rozpacz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX