Wyższa płaca minimalna to droższe mieszkania? "Scenariusz 10 proc. podwyżek bardzo prawdopodobny"

Jarosław Kaczyński ogłosił, że płaca minimalna będzie rosnąć aż do poziomu 4 tys. zł brutto. Czy decyzje polityków w tym zakresie mogą mieć wpływ na rynek nieruchomości? Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu Rynekpierwotny.pl, istnieje silny związek pomiędzy minimalnym wynagrodzeniem a tym, ile kosztują mieszkania. W jakim tempie mogą drożeć?
Zobacz wideo Drożeją mieszkania, drożeją i kredyty. Marże najwyższe od 9 lat. Jakie będą konsekwencje dla kredytobiorców?

Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu Rynekpierwotny.pl, cytowany przez "Rzeczpospolitą" twierdzi, że płaca minimalna rosnąca w gwałtownym tempie może mieć wpływ na rynek nieruchomości. Przypomnijmy - Jarosław Kaczyński podczas jednej z konwencji wyborczej PiS ogłosił, że wynagrodzenie minimalne w 2022 roku osiągnie poziom 3 tys., a rok później 4 tys. zł brutto.

Wzrost pensji minimalnej przełoży się na wzrost średniej płacy o 50–60 proc., w podobnym tempie mogą podrożeć mieszkania.

- stwierdza ekspert. Dodaje, że scenariusz podwyżek rzędu 10 proc. w skali roku jest bardzo prawdopodobny.

Ile dzieli nas od bańki na rynku nieruchomości?

Jędrzyński stwierdził też, że sytuacja na rynku nieruchomości jest znacząco inna od tej z lat 2004-2008, kiedy to narastała i ostatecznie pękła bańka. Analityk stwierdza, że w tamtym okresie płaca wzrosła o niespełna 30 proc., jednak na skutek spekulacji mieszkania podrożały aż o 150 proc.

Dziś jest inaczej - istnieje o wiele bardziej ścisła relacja pomiędzy ceną lokali a płacami. Oznacza to, że rynek nie wymaga interwencji ani schłodzenia.

Mieszkania drożeją w tempie dwucyfrowym

Dane za styczeń potwierdzają, że wzrost cen mieszkań jest znaczący. W największych polskich miastach wyniósł on 16 proc. w stosunku do roku poprzedniego, a w ciągu trzech miesięcy ceny podskoczyły o 3 proc. - donosi "Puls Biznesu" w oparciu o analizy Expandera oraz portalu renteri.io.

Największy wzrost cen analitycy odnotowali w Radomiu (28 proc.), Toruniu (21 proc.) i Katowicach (20 proc.). Mediana za metr kwadratowy wynosi w tych miastach odpowiednio 5, 6,45 i 6,6 tys. zł.

Dane za grudzień opublikowane przez BIK wskazują z kolei na rosnącą wartość kredytu hipotecznego. Była ona średnio o 20 proc. wyższa niż rok wcześniej. Przeciętna kwota pożyczki wynosi 280 tys. zł. Rośnie też liczba udzielonych kredytów - w 2019 roku wyniosła ona 238 tys., to o 4 proc. więcej niż rok wcześniej.

Czytaj też: Ceny mieszkań wciąż rosną. Ale raty kredytów rosną jeszcze szybciej. Banki realizują swój plan. Bo mogą

Wyższa płaca minimalna może oznaczać wyższe czynsze

Wzrost najmniejszego dopuszczanego prawem wynagrodzenia może przełożyć się na rynek nieruchomości w jeszcze jeden sposób. Może być on powodem wzrostu czynszu oraz opłat - np. za wywóz śmieci. Podwyżki, które niektóre spółdzielnie już wprowadziły, bywają drastyczne - sięgają nawet 150 zł.

Więcej o: