Seszele, Panama, Palau i Kajmany na jednej liście. Chodzi o raje podatkowe

Cztery nowe państwa - Kajmany, Palau, Panamę i Seszele - trafiły na unijną listę rajów podatkowych. "Nasi obywatele oczekują, że osoby najbogatsze i korporacje będą płacić sprawiedliwe podatki" - mówi komisarz UE Paolo Gentiloni.

Lista rajów podatkowych UE została zaktualizowana o cztery państwa: Kajmany, Palau, Panamę i Seszele. Trafiły na nią za to, że nie wprowadziły odpowiednich zmian w swoim prawie na czas.

Unia Europejska dodaje nowe raje podatkowe do listy

"Unijna lista niechętnych do współpracy jurysdykcji podatkowych sprzyja rzeczywistej poprawie przejrzystości podatkowej w skali globalnej" - mówi unijny komisarz ds. gospodarczych i finansowych Paolo Gentiloni, cytowany w komunikacie.

Zestawienie powstało pod koniec 2017 roku. Oprócz nowych krajów znajdują się na nim także jurysdykcje: Samoa Amerykańskie, Fidżi, Guam, Samoa, Oman, Trynidad i Tobago, Vanuatu i Wyspy Dziewicze.

>>>Zobacz też: Zuckerberg miał powiedzieć, że Facebook jest gotowy płacić podatki w Europie, ale się rozmyślił

Gentiloni wyjaśnia, że w ramach prac przeanalizowano systemy podatkowe 95 krajów i większość z nich jest zgodna z unijnymi standardami dobrego zarządzania. Dodał też, że "proces ten doprowadził do wyeliminowania ponad 120 szkodliwych systemów podatkowych na całym świecie - a dziesiątki krajów zaczęły stosować standardy przejrzystości podatkowej".

Zobacz wideo Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Podatki pod lupą

UE dokonuje oceny prawa podatkowego w poszczególnych państwach według następujących kryteriów: przejrzystości podatkowej, sprawiedliwego opodatkowania i realnej działalności gospodarczej. Państwa, które nie spełniają któregokolwiek z tych kryteriów, proszone są o zobowiązanie do usunięcia braków w wyznaczonym terminie.

W komunikacie podano, że Komisja Europejska i państwa członkowskie UE będą kontynuować dialog z tymi jurysdykcjami z listy i załącznika II (jurysdykcje z nierozstrzygniętymi zobowiązaniami) przed kolejną aktualizacją w październiku 2020 r. "UE będzie także monitorować jurysdykcję krajów które zostały usunięte z listy, by upewnić się, że system podatkowy w tych krajach funkcjonuje w sposób przejrzysty" - zaznaczono.

"Nasi obywatele oczekują, że osoby najbogatsze i korporacje będą płacić sprawiedliwe podatki, a każda jurysdykcja, która pozwoli im tego uniknąć, będzie musiała ponieść konsekwencje. Dzisiejsze decyzje pokazują, że UE poważnie podchodzi do tego, aby tak się stało" - powiedział komisarz Paolo Gentiloni.

Więcej o:
Komentarze (8)
Seszele, Panama, Palau i Kajmany na jednej liście. Chodzi o raje podatkowe
Zaloguj się
 • rontametor

  Oceniono 4 razy 4

  Dodać do listy jeszcze Luksemburg, Cypr, Irlandię, Holandię (i może kogoś jeszcze) i będzie komplet.

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 1 raz 1

  "Nasi obywatele oczekują, że osoby najbogatsze i korporacje będą płacić sprawiedliwe podatki, a każda jurysdykcja, która pozwoli im tego uniknąć, będzie musiała ponieść konsekwencje. Dzisiejsze decyzje pokazują, że UE poważnie podchodzi do tego, aby tak się stało" - powiedział komisarz Paolo Gentiloni.
  Niech Gentiloni mówi za siebie. Ja akurat oczekuję, że sprzedadzą mi towar jak najtaniej, najlepiej bez zawartego w nim podatku ;-)

 • mr.knox

  Oceniono 2 razy 0

  Brukselski rezim zaczyna udawac globalnego stratega. Lol. A skonczy sie jak zwykle czego sie nie dotkna, brodzeniem we wlasnym szambie :))

 • Barbara Nowakowska

  0

  Partia Razem mowi to od 5 lat /pogonic cwaniakow/, ale "wiekszosc" woli glosowac na tych co trzymaja tam pieniadze. A jak tam miliony Morawieckiego. Jeszcze nie oglosil ile ich ma razem z zona i niewinnymi dzieciatkami?

 • ilchi

  0

  "Unijna lista niechętnych do współpracy jurysdykcji podatkowych sprzyja rzeczywistej poprawie przejrzystości podatkowej w skali globalnej". A konkretnie w jaki sposob?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX