Dania. Pracownica pomocy społecznej ukradła 17 milionów dolarów

65-letnia pracownica społeczna Britta Nielsen została skazana na 6,5 roku więzienia za kradzież 17 mln dolarów (117 mln koron duńskich). Proceder wyciągania pieniędzy z systemu pomocy społecznej trwał 25 lat.

Jak podaje The Associated Press, Britta Nielsen przyznała się do postawionych zarzutów w sądzie miejskim w Kopenhadze. 65-latka stwierdziła jednak, że nie pamięta szczegółów. Wyrok 6,5-letniego pozbawienia wolności kończy trwającą od kilkunastu miesięcy sprawę, gdyż Dunka została ekstradowana i aresztowana w listopadzie 2018 roku po tym, jak duńska policja wydała międzynarodowy nakaz aresztowania.

Zobacz wideo >>> Zobacz także: Tak złodzieje włamali się do skarbca w Dreźnie. Skradziono klejnoty warte nawet miliard euro

Dania. Pracownica społeczna ukradła 17 mln dolarów. Kobieta wykorzystała słabe zabezpieczenie systemu pomocy społecznej

65-latka z racji wykonywanego zawodu miała dostęp do systemu agencji pomocy społecznego. Przez wiele lat kobieta przesyłała stamtąd pieniądze na swoje konto bankowe. Obrońcy Dunki próbowali wykorzystać słabość zabezpieczeń systemowych jako linię obrony, twierdząc, że zarówno kierownictwo, jak i pracownicy mieli świadomość, jak łatwo wyprowadzić środki finansowe. Sama winowajczyni twierdziła, że nie pamięta szczegółów dotyczących popełnione przestępstwa. Po zwolnieniu z pracy Britta Nielsen zdecydowała się wyjechać z Danii do Republiki Południowej Afryki. Kobieta żyła tam w luksusowych warunkach. 

Britta Nielsen ukradła 117 mln koron duńskich. Obecnie jedna korona duńska kosztuje ok. 0,55 groszy, czyli w przeliczeniu na krajową walutę 65-latka ukradła 66,8 mln złotych. Dla porównania, kosztowności wykradzione przez złodziei, którzy dokonali napad na skarbiec w Dreźnie, były warte miliard euro

>>> Dowiedz się więcej: Kradzież wszech czasów w Dreźnie. Policja pokazuje nagranie. Ekspert: biżuteria była bezcenna