Renta wdowia. Robert Biedroń proponuje wprowadzenie nowego świadczenia. Dla kogo i na jakich zasadach?

Kandydat Lewicy na prezydenta RP Robert Biedroń przedstawił plan wprowadzenie nowego świadczenia. Renta wdowia ma być dodatkową zapomogą dla emerytów, których współmałżonkowie odeszli.

Obecnie po śmierci współmałżonka emeryci muszą wybierać, czy dalej pobierają świadczenie emerytalne czy decydują się na rentę rodzinną. Zmienić chce to Robert Biedroń, który postuluje wprowadzenie renty wdowiej. Pomysł dodatkowej zapomogi przedstawił podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. 

>>> Dowiedz się więcej: Co będzie z emeryturami? Eksperci przedstawiają scenariusze

Zobacz wideo

Wdowia renta pomysłem Roberta Biedronia. Pomoże rozwiązać problem nierówności społecznych wśród emerytów 

Na wprowadzeniu wdowiej renty skorzystać może nawet 1,5 mln osób. Kandydat na prezydenta zauważa, że pozwoliłoby to rozwiązać problem nierówności społecznych, które dotykają wielu emerytów. Biedroń zwrócił uwagę, że obecnie kobiety otrzymują świadczenia emerytalne nawet o 40 proc. niższe. W związku z tym ich status materialny po śmierci współmałżonka ulega pogorszeniu. 

Chcemy doprowadzić do tego, że pozostanie jedno z tych świadczeń, ale dodatkowo dojdzie 25 proc. drugiego świadczenia, czyli będzie można zachować swoją emeryturę i mieć 25 proc. renty rodzinnej albo wybrać rentę rodzinną i zachować 25 proc. dotychczasowej emerytury.

- tłumaczył Robert Biedroń. Wdowia renta funkcjonuje m.in. na Litwie, we Włoszech czy w Niemczech.

Wdowia renta. Jak wyglądałoby to świadczenie w praktyce?

Działanie zapomogi najlepiej wytłumaczyć na podstawie przykładu. Kobieta, która otrzymuje świadczenie na poziomie emerytury minimalnej 1200 zł brutto, a jej zmarły małżonek emeryturę na poziomie 1500 zł brutto, nie musiałaby wybierać między zostaniem przy własnym świadczeniu a rencie rodzinnej na poziomie 85 proc. jego emerytury (1275 zł brutto). W zamian za to otrzymywałaby 1200 zł brutto z tytułu swojego świadczenia oraz 25 proc. wdowiej renty obliczanej ze świadczenie współmałżonka. W tej sytuacji wynosiłaby ona 375 zł brutto. Kobieta otrzymywałaby więc 1575 zł brutto. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Renta wdowia. Robert Biedroń proponuje wprowadzenie nowego świadczenia. Dla kogo i na jakich zasadach?
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 3 razy 3

  W ZUS się zapłaczą. Piramida finansowa pod nazwą ZUS funkcjonuje tylko dzięki dwóm faktom:
  - dotacji z budżetu państwa,
  - temu, że duża część mężczyzn nie pobiera zbyt długo emerytury (mimo wielu lat płacenia składek).
  B. chce uderzyć w to drugie, więc konieczne będzie zwiększenie dotacji. Tyle.

 • true_lysander

  Oceniono 11 razy 3

  A mandatu nadal nie oddał ...

 • elenem

  Oceniono 8 razy 2

  Bardzo dobry pomysł Panie Biedroń. W końcu ktoś pomyślał o emerytach.

 • pawel pkpalmasl

  Oceniono 8 razy 2

  Biedroniu a co z prawomocnym wyrokiem W. S. A w Gdańsku którego nie wykonałeś?

 • znow_ja

  Oceniono 3 razy 1

  No to niech jeszcze pan Biedroń powie, skąd weźmie kopalnię pieniędzy na ten cel. Bo ZUS jest już i tak bankrutem, a nałożenie kolejnej kontrybucji na tych kilka milionów osób, które pracują i uczciwie odprowadzają podatki jest strzałem w stopę.

 • rontametor

  Oceniono 1 raz 1

  Hm, to by się nawet opłacało pozbyć współmałżonka w tym przykladzie...

 • wycietytoja

  Oceniono 6 razy 0

  Smiszek bedzie zadowolony.

 • franko66

  Oceniono 14 razy 0

  To co Biedroń zapowiada to tak jakby wiatr zawiał i już go nie ma.Oszust Biedroń nigdy już w życiu mojego głosu nie dostanie.To zakłamany człowiek.Nie interesuje mnie to czy jest gejej ale to czy jest porządnym obywatele. Nie jest porządnym obywatelem dlatego nie interesuje mnie co on mówi!!!! Szybciej bym został przekonany przez PiS /którego nienawidzę/ niż Biedronia oszusta.

 • jsd1952

  Oceniono 12 razy 0

  Temu facetowi myli się sejm z prezydenturą. Może obiecać wszystko, gdyż za realizację tych obietnic nie będzie odpowiadał. Niestety obietnicy, którą mógł spełnić nie dotrzymał i dalej bierze kasę z UE. Typowy gracz na swoje i jedynie swoje konto. Propozycja Lewicy sięga, w jego osobie, popłuczyn po mizerii z ogórków...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX