Książeczki mieszkaniowe nadal istotne. Premie gwarancyjne będzie można wydać na nowe cele

Książeczki mieszkaniowe wciąż posiada około 1 mln osób. Rząd ma w planach wprowadzenie wypłat premii gwarancyjnych na nowe cele - remont oraz opłatę wpłacaną za uwłaszczenie.

Osoby, które przed 1990 roku odkładały pieniędzy na książeczkach mieszkaniowych wciąż nie otrzymały całości zgromadzonych środków. Na przestrzeni lat pieniądze tam zgromadzone straciły na wartości z powodu wysokiej inflacji, która miała miejsce przede wszystkim w latach 80. i 90. XX wieku. Pewnym zadośćuczynieniem są wypłacane są przez państwo premie gwarancyjne. Przeznaczyć je można różne wydatki, a jak podaje rp.pl, rząd planuje wprowadzenie wypłat premii na nowe cele. 

>>> Dowiedz się więcej: Wielka płyta odżywa. Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkań w starszych blokach

Zobacz wideo

Książki mieszkaniowe. Premia gwarancyjna do wydania na nowe cele

Zgodnie z projektem ustawy, premię gwarancyjną będzie można otrzymać na opłatę z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności. Skorzystać z niej będzie można również w przypadku remontów instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania oraz wymiany źródeł ciepła. Dodatkowo, ubiegać się będzie można o premię na spłaty części kapitałowej przez uzyskanie własności mieszkania. 

Od lat ubiegamy się, by zwiększyć listę celów, na które można zlikwidować książeczkę mieszkaniową i otrzymać premię. Uważamy bowiem, że czas najwyższy doprowadzić do ich likwidacji, a przepisy na to nie powalają. Mam nadzieję, że nowe uregulowania w tym pomogą.

- tłumaczy, cytowana przez "Rzeczpospolitą", Kamilla Dołowska z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. W ubiegłym roku RPO zwrócił się do PKO BP z prośbą o wyjaśniania, gdyż trafiały do niego wnioski od obywateli, którzy nie mogą odzyskać pieniędzy z premią. 

Ponadto, w planach rządu pojawiła się inicjatywa sprawdzenia, ile książeczek mieszkaniowych pozostało oraz z jakim wydatkiem wiązać się będzie wypłacenie premii gwarancyjnych. Nieścisłość wynika z tego, że na przestrzeni lat cześć książeczek mieszkaniowych uległo zniszczeniu bądź zaginięciu. Zainteresowanie się rządzących wynika z tego, że rokrocznie państwo wydaje setki milionów złotych na wypłaty premii gwarancyjnych. W ciągu 24 lat łącznie z kasy państwa przeznaczono na ten cel ok. 15 mld zł. W ubiegłym roku koszt zamknął się w 235 mln zł. 

Więcej o:
Komentarze (2)
Książeczki mieszkaniowe nadal istotne. Premie gwarancyjne będzie można przeznaczyć na nowe cele
Zaloguj się
 • xavras

  Oceniono 2 razy 2

  Państwo polskie gwarantowało wkład - tak się kończy wiara w państwo i jego obietnice.

 • 1stanczyk

  Oceniono 1 raz -1

  "Państwo polskie gwarantowało wkład."

  "Państwo polskie" to zależny kiedy.

  Przed pierwszymi demokratycznymi wyborami, przed mianowaniem w 1989 roku w sierpniu sp Mazowieckim na premiera to była rządzona przez narzuconych nam po przegranej przez nas II WS Jałtą i krwawym stalinowskim terrorem sowiecka okupacja o kłamliwej nazwie PRL a nie żadne "państwo polskie".

  Później to też po części za sprawa "grubej kreski" co najmniej do 17 września 1993 roku (to jest daty opuszczenia naszego kraju przez sowieckie dowództwo jako ostatniej reprezentacji stacjonujących na terenie naszego kraju od II WS sowieckich garnizonów) też nie do końca było państwo polskie.

  To było państwo w którym długo jeszcze za sprawa z jednej strony braku skutecznej lustracji a z drugiej PRL-owskiej sfory dziennikarskiej i mediów dominowała nomenklaturowa kolaboracja, która z państwem polskim jeśli miała cokolwiek wspólnego to jak się w minionym 25 leciu okazało głownie swoje tutaj sprzedajne sowietom kariery.

  Niestety tamta wyniesiona "gruba kreska" do obecnie obowiązującej rangi spuścizna do dzisiaj ciąży na kultywowanych przez okrągłostołowe pokolenie podwórkowego gó...arstwa wzorcach i stad właśnie, z faktu, że ci co byli w służbie sowieckiego namiestnictwa, jak byli tak nadal, szczęśliwie już coraz rzadziej, są u koryta bierze się nasza wiara a raczej jej brak w nasze państwo i jego obietnice.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX